'MINDFULNESS KLINKT ENORM MODIEUS, MAAR MIJ HELPT HET' van het boek over mijn moeder. Na alle humor, galgenhumor - waar ik goed in ben - spot en zelfspot, begon er iets te knagen. Ik was me heel bewust van mijn sterfelijkheid. Dat zijn zulke vreselijke clichés. We gaan allemaal dood, maar nu had ik een soort doodsdwang. Ik dacht: ik kan eruit stappen en daar was ik heel erg mee bezig. Ik heb een donkere periode achter de rug." „Dat begrijp ik, maar wat ik zeg klinkt zo verschrikkelijk koket. Dat is het grote ge vaar van dit onderwerp. Hier zit een man die graag wil dat zijn lezers zijn boek lezen en kijk nou eens, hij heeft weer een interessant onderwerp gevonden: hij wil dood. Nee, ik wil helemaal niet dood, maar er was wel een stem in mij die mij dood wou. En daar gaat het boek ook over. Over een man in gevecht met zijn Binnenstem. Met een kwaadaardige kant in hem die zegt: 'Houd er maar mee op'. En dat ben ik helemaal niet van plan. Ik heb nog heel veel boeken in mijn hoofd en die moeten er allemaal uit." „Ik denk het. En ook met het isolement waar ik mezelf in heb gebracht. In Parijs was ik alleen, maar ik ging elke avond naar de bioscoop. Hier bij de IJssel loop je weieens wat alleen in de uiterwaarden en de winderige gebieden." „Er is een stem die terug wil naar de stad, maar er is ook een stem die het hier wel interessant vindt. Ik heb grote moeite met de zelftevredenheid van de grote stad. Alsof ze daar vooroplopen. De stad besluit: windmolens. Hier hebben wij ze al. De stad zegt: asielzoekers. Wij hebben al nieuwe Nederlanders. Hier sta ik tus sen ze in de buurtsuper. Daar knijp ik in mijn biologische knolletje en gooien zij hun bak vol met kiloknallers." „Opgroeiend in een repatriëringspension met 51 mensen zocht ik wel de stilte op, ja. Dan trok ik de duinen in. Ik heb daar goede herinneringen aan. Iemand zei tegen mij dat er zekere eenzaamheid om me heen hangt. Die zoek ik ook op, dus is dat niet zo dramatisch. Het kan drama tisch worden als er een grote somberheid in je neerdaalt." „Het gevaar is dat als je in je geest met dat soort zaken bezig bent, het steeds makke lijker wordt. Je bewandelt een weg die je helemaal niet wilt bewandelen. Ik schrok ervan dat ik somber werd. Ik ben bijvoor beeld weer naar mijn oude psychiater ge gaan en ik ben op mindfulness gegaan." „Ja, lach maar, het klinkt enorm modieus, maar ik heb er veel baat bij. Ik heb het net nog tien minuten gedaan voordat ik hiernaartoe ging. Het komt neer op ademhalingsoefeningen en je hoofd leeg gummen. Ik moet helemaal niks hebben van modieus gedoe. Ik heb een heel zake lijke psychiater, die er eigenlijk ook niets van moest hebben. Maar dit had echt zin, vond hij. Het wordt ook in veel gevange nissen gedaan bij zware delinquenten. Ik zei: dan is het ook iets voor mij." „Dat is een goede vraag. Hij zal het nooit zeggen, zo'n psychiater is het. Ik had erg behoefte aan zijn stem." Op zijn vingers telt hij na hoe lang het geleden is. Hij prevelt iets van 'zeven jaar in de jaren 90'. „Zeker een jaar of vijftien ben ik niet bij hem geweest." In één adem er achteraan: „Het is eigenlijk een vrij treurig boek, toch?" Goedendag, daar schrik ik van. Had het met uw moeder te maken, met haar overlijden? U wilt niet terug naar de stad? Isolement heeft altijd aan u gekleefd. Schrok u van uzelf? Adriaan van Dis op mindfulness? Had de psychiater destijds verwacht dat u ooit terug zou komen? magazine 111

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65