Wblvh JjrjJd Binnen een kwartier een samenvatting van de wedstrijd, het kan nu! 4 Het begon met een ambitieuze hockeyvader en eindigt met een innovatie: een samenvatting van het eigen duel krijgen, al een kwartier na afloop. 'Zelfs de veteranen zetten hun doelpunten nu op Facebook.' Als René Epping een paar jaar coach is van de Cl van hockeyclub EHV in Enschede, begint het te kriebelen. Zijn team is gepromoveerd en ont moet tegenstanders van grotere clubs, die werken met videoanaly ses van hun wedstrijden. „Dat wilde ik ook wel. Maar ja: ik moest elke keer ouders vragen om de wedstrijden te filmen. En als ik die al bereid vond, dan stonden net de belangrijke momenten er steeds niet op. Ik dacht: dat moet toch be ter kunnen?" Epping (51), ondernemer zonder technische achtergrond, neemt er gens in 2013 maar eens contact op met de Universiteit Twente. Daar blijken twee onderzoekers te zijn die er wel een project in zien. Zij zoeken contact met bewegingswe tenschappers van een gerenom- Het systeem moet straks snappen: daar wordt een gele kaart uitgedeeld meerd revalidatiecentrum. Epping: „Die werken met allerlei systemen die bewegingen herkennen en daar Snelle video samenvatting patronen in zien. Die gebruiken ze voor revalidatie, maar je kunt het natuurlijk ook anders inzetten. Zo ontstond het idee voor de automa tische samenvatten" Dit is hoe dat idee eruitziet: aan twee palen achter de doelen op een sportveld hangen vier camera's, die niet alleen opnemen, maar ook kleuren en looprichtingen herken nen. Algoritmes moeten in die sig nalen patronen ontdekken. Epping: „Als vijf mensen op de doellijn staan, twee op de kop van de cirkel en één in de hoek, dan weet een hockeyer: daar wordt een strafcorner genomen. Dat moesten die algoritmes óók gaan herkennen. Maar ook een overtreding, een afge slagen aanval of een doelpunt." Dat lukt de technici uit Twente uiteindelijk. En zo is er nu de eerste versie van de automatische samen vatten De beelden van een wed strijd gaan naar een server, waar software automatisch alle hoogte punten selecteert en samenvoegt. Een kwartier na de wedstrijd ligt een complete samenvatting klaar. „Voor trainers is dit ideaal. Zeker bij de jeugd. Kinderen zijn zo visueel ingesteld. Je kunt tien keer uitleg gen dat de linksback verkeerd staat te dekken. Maar als je het kunt laten zien, komt het pas echt binnen." Het systeem, dat de naam 36oSportsIntelligence krijgt, wordt eerst getest bij zijn eigen hockey club. Daar is het meteen populair, zegt technisch-bestuurslid Martijn Wildeboer. „Alle teams die willen, laten we ermee werken: zo krijg je ook niet het verhaal dat het alleen voor de grootste talenten is. Het is niet alleen leerzaam, maar ook ge woon leuk. Als je hebt gescoord, kun je dat fragment zo opzoeken en het online zetten, of aan je oma la ten zien. Zelfs spelers in mijn eigen veteranenteam zetten nu hun doel punten op Facebook." Conservatief De kosten voor één veld: 15.000 euro, te betalen in maandelijkse termijnen van 250 euro. Een be hoorlijk bedrag voor de gemiddelde vereniging. Epping merkt bij som mige clubs dan ook scepsis. „Dan horen we: is dat nou echt nodig? Dat hadden we vroeger toch ook niet? De sportwereld is soms con servatief. Maar als clubs ermee be- Je kunt dat fragment met je doelpunt zo opzoeken en aan je oma laten zien ginnen, zijn ze om. We hebben veel wedstrijddata nodig om het sys teem verder te ontwikkelen, dus we hopen dat zo veel mogelijk clubs meedoen." Inmiddels zijn dat ze ven hockeyclubs, vijf voetbalver enigingen en een basketbalclub. De ontwikkelaars hebben financiële steun gekregen van de provincie Overijssel en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Epping is nog niet klaar: hij wil dat zijn systeem alle belangrijke momenten gaat herkennen, op ba sis van zo veel mogelijk signalen. „Als iedereen op het veld stopt met rennen, een fluitsignaal klinkt en een geel vlak in beeld verschijnt, moet het systeem straks snappen: daar wordt een gele kaart uitge deeld. Want die moet natuurlijk óók in de samenvatting." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Rondreis Dalmatische Kust 10 dagen Pittoresk Vrsar Istrië 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen De mooiste eilanden van Istrië en Kroatië 10 dagen Eilanden van Dalmatië 12 dagen Rondreis Kroatië zaterdag 20 mei 2017 GO Ook je eigen duppie straks Camera BRON: 360SPORTSINTELLIGENCE FOTO: DREAMSTIME gefilmd: komt dat schot... Peter Groenendijk Rotterdam —René Epping, bedenker Kleine clubs kunnen snel een video-samen vatting maken met het 360SI-systeem. Vier HD-camera's op twee palen filmen de wedstrijd. Na afloop worden de films in de cloud gezet. 2 Software: vertaalt video's naar plattegrond analyseert loop- lijnen van spelers herkent een aantal spelsituaties. 02749 CORNER 3 Vlak na de wedstrijd kan de coach een korte samen vatting tonen, of zelf momen ten kiezen (zoals alle tegendoelpun ten). Martijn Wildeboer v.a. slechts v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 12,26 juni 10, 24 juli 17.21 aug/ 4 sept etc. Vertrekdata: 29 mei 12,26 juni 10 juli 21 aug etc. Vertrekdata: 10 juli 21 aug 4,18 sept 2 okt etc. Vertrekdata: 5 juli 28 aug 11,25 sept 9 okt. Jiiiiai: Brochure en (0318)58 09 58 Qëungen. WWWifc0lderman.nl Prijs p.p. p.b. v.jA pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserverih^ÏÏögtén f I' Vertrekdata: 5,12,19 juni 11,18, 25 sept/2, 9 okt. Vertrekdata: 26 juni 5,10, 17, 24, 31 juli 7,14 aug etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4