13 De val van Srebrenica 11 JUL11995 zaterdag 20 mei 2017 Marleen en oud-collega Ad Anakotta houden een minuut stilte bij het herdenkingsmonument, foto inge baanders Delegatie bij de observatiepost (OP Foxtrot), waar collega Raviv van Renssen is gesneuveld, foto inge baanders Bloemen leggen bij het monument op de begraafplaats, foto inge baanders T Marleen in 1995 met haar commandant Sjors van de Laar en collega's Alice Schutte (grijs shirt) en Monique Bergman. Marleen op locatie. Naar schatting 8000 moslim jongens en -mannen laten op 11 juli 1995 het leven tijdens de val van de Bosnische stad Srebrenica. Zij vallen onder bescherming van een VN-ba- taljon dat uit Nederlandse mili tairen bestaat. Tot 1991 telt Joegoslavië zes deelstaten waarin verschil lende bevolkingsgroepen, moslims en christenen, naast elkaar leven. President Tito weet de boel bij elkaar te hou den, maar na zijn dood in 1980 wordt de roep om afscheiding steeds groter. In 1991 roept Slovenië als eerste deelstaat de onafhankelijkheid uit. Joe goslavië valt uit elkaar en een bloedige strijd om territorium en macht begint. De Serviërs nemen in deze oorlog een be langrijke plek in: zij willen meer macht in Joegoslavië, terwijl de andere deelstaten juist wil len losbreken. De Verenigde Naties roepen stukjes van het verdeelde Joe goslavië uit tot veilige encla ves: plaatsen waar de burger bevolking - Bosnische mos lims - bescherming kan zoe ken. Srebrenica is één van die gebieden. De stad wordt eerst door Canadese militairen be schermd. In 1994 nemen Ne derlandse militairen van Dutchbat III het stokje over. De soldaten mogen niet mee vechten, ze mogen alleen de enclave beschermen en zijn daarom met lichte wapens uit gerust. De VN zijn ervan over tuigd dat de aanwezigheid van VN-troepen genoeg is om aanvallen te voorkomen. Het tegendeel blijkt waar. In de zomer van 1995 rukken de Bosnisch-Servische troepen op onder leiding van generaal Ratko Mladic. Op 11 juli vallen de troepen Srebrenica binnen. Het Neder landse leger vraagt om lucht steun, maar die blijft uit. Com mandant Thom Karremans voelt zich genoodzaakt tot overgave en onderhandelt met Mladic over een veilige uit tocht voor de Dutchbatters en de bevolking. Servische soldaten scheiden de jongens en mannen van de vrouwen en kinderen en deporteren de moslims. Later blijkt dat de mannen vermoord zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48