Kermes bij de moskee voor ontmoeting en toenadering RestoRank dicht voor een make-over II II 'Bedankt datje langzamer rijdt' Poëziefestival Middelburg 7 zaterdag 20 mei 2017 Maurits Sep Middelburg De geur van geroosterd vlees drijft vrijdagmid dag vanaf de Turkse moskee de weg tussen Middelburg en Vlissingen op. Os man Bolat draait de kebabs nog een keer om. Vandaag en morgen staat hij ook achter de barbecue. Drie dagen lang is het kermes bij de Yildirim Beyazit Moskee in Middelburg. Hoeveel vlees ze hebben klaar gemaakt? Mehmet Kavsitli, die zijn zwager Osman helpt, moet het even navragen. Het antwoord komt niet in kilo's. „Ongeveer vier schapen." Eten is er genoeg tijdens de drie daagse braderie. Van kebabs en köfte tot baklava, Turkse pizza's, gevulde wijnbladeren en met feta gevulde broodjes. De picknickban- ken op de kermes (Turks voor bra derie) zitten al snel vol. Maar net zo veel bezoekers nemen tasjes vol mee naar huis. Toenadering Maar pas nadat ze zich een beetje hebben verdiept in de Turkse cul tuur en religie. De kermes is niet al leen een markt en een feest, het is ook een ontmoeting, een poging tot meer toenadering. In de moskee worden rondleidingen gegeven waar de volwassenen de diepte in gaan. Kinderen gaan juist de hoogte in op twee springkussens. De braderie duurde vorig jaar twee dagen. Beide dagen was het druk en de reacties waren goed. Om aan dat enthousiasme en die belangstelling meer ruimte te ge ven, is de kermes een dag uitge breid. De braderie is daarom van daag te bezoeken van 10.00 tot 21.00 uur en morgen van 11.00 tot 18.00 uur. Een belangrijk ingrediënt van een kermes, eten. foto lex de meester De 'zomervakantie' van Resto Rank begint een maandje eer der. Evangeliegemeente De Wijngaard in Oost-Souburg verbouwt het pandje achter haar kerk de komende maan den. René Hoonhorst Oost-Souburg RestoRank, de keuken en enkele andere ruimten worden de ko mende maanden rigoureus opge knapt. Vertrekken voor kinderne- vendiensten en andere bijeen komsten voor de jeugd kregen al eerder een 'make-over'. Resto Rank is een restaurant voor een zamen en minder draagkrachti- gen dat elke derde vrijdag van de maand open is. Voor 2,50 euro genieten ruim zestig mensen, een dozijn meer als alle vrijwilligers worden mee geteld, van een drie-gangen-di- ner: soep, een hoofdmaaltijd en een toetje. „We vragen een klein bedrag omdat mensen toch graag een kleine bijdrage geven. Alsof het ze beter smaakt als ze iets moeten betalen. En met enige in ventiviteit kunnen wij een sma kelijke maaltijd op tafel zetten, die in een gezellige sfeer wordt opge diend", betoogt Ria Petri. Ria nam een jaar of acht jaar ge leden het initiatief voor de maan delijkse diners. Als wijkverpleeg kundige zag en hoorde ze dat een aantal mensen de eindjes moeilijk aan elkaar kon knopen en in een isolement dreigde te komen. De maaltijd haalt mensen een avond weg achter de geraniums. Vaak doen ze er ook vrienden en ken nissen op, die ze ook tijdens an dere gelegenheden op kunnen zoeken. Ria: „Mensen kunnen elkaar ook alleen in RestoRank ontmoe ten. Daarom vinden we, ik doe het niet alleen, het nog belangrijker dat het dinertje echt een avondje uit is. Dus staan er bloemen op ta- Ik ben er al vanaf het begin bij. Ik ben de collega, die me de weg wees dankbaar -Andrea Dieperink, 53 fel en liggen er kleurige servetten naast de borden." RestoRank wordt niet alleen door Souburgers bezocht, ook gezinnen en alleen staanden uit Vlissingen, Middel burg en diverse Walcherse dorpen vinden de weg. Vlissinger Kasper van Wattum (82) tuft bijna elke maand in zijn auto naar Souburg. „Mijn dochter kerkt hier. Ze ging de eerste keren mee, maar nu kom ik al bijna twee jaar alleen naar RestoRank. De ge zelligheid en saamhorigheid ver rassen me elke keer weer." Gezellig praten onder elkaar over van alles en nog wat. Dat blijft leuk -Kasper van Wattum, 82 MIDDELBURG In het kader van 'stel de stad een vraag' wordt van daag een poëziefestival gehouden op de Helm in Middelburg. Galerie Caesuur vroeg Jan J.B. Kui pers het festival te organiseren door een groep dichters bijeen te bren gen. Aan de dichters is gevraagd om een 'vraaggedicht' te maken. Het festival begint om 15.00 uur. Na de voordrachten wandelen de aan wezigen naar ruimteCaesuur, waar de dichters voordragen uit eigen werk. Gehoon fersoonfy* SJ Wie met de auto door Seroos- kerke rijdt, wordt bedankt. 'Be dankt dat je langzamer rijdt' prijst een meisje vanaf een grote poster voorbijrijdende au tomobilisten. Maurits Sep Serooskerke Ook hardrijders worden dus be dankt, al heeft de boodschap voor hen natuurlijk een andere beteke nis: rij eens niet zo hard. Want dat gebeurt nog te vaak en te veel, vin den bewoners van de Wilgen- hoekweg en Oostkapelseweg en de gemeente Veere. Sinds de aanleg van de nieuwe N57 moet verkeer van en naar Oostkapelle om Serooskerke heen rijden. De route door het dorp is een 'verblijfsweg': smaller, fietsers op de rijbaan, klinkers in plaats van asfalt én een limiet van 30 ki lometer per uur. Het is al rustiger en veiliger geworden, maar het heeft nog tijd nodig -Jaap Melse, wethouder Toch komt er nog veel verkeer door het dorp dat harder rijdt. Vol gens bewoonster Joanna de Buck doen auto's dat, maar ook vracht auto's en landbouwverkeer. Dat levert gevaar op voor bijvoorbeeld fietsende kinderen. Wethouder Jaap Melse erkent dat de snelheid regelmatig wordt overschreden. De politie contro leert daarom ook af en toe en met enige regelmaat plaatst de ge meente er matrixborden die een boos rood gezichtje laten oplich ten als iemand harder rijdt. De ac tie om posterborden op te hangen is een extra manier om het be stuurders op hun gedrag te wijzen. Tegelijkertijd vindt Melse dat het al rustiger en veiliger is gewor den. „We zijn er nog niet, maar dat heeft nog tijd nodig. Als het groen langs de weg is gegroeid, wordt het optisch ook smaller. Dat zal ook helpen om de snelheid te druk ken." JOOSSE m ACCOUNTANTS SM BELASTINGADVISEURS Accountancy Belastingadvies Belastingaangiften JOOSSE PERSONEELSDIENSTEN Bedrijfsadvies Salarisverwerking Detachering Loonadvies Online diensten HR Diensten T 0118 612 774 T 0118 583 010 \A/\A/\A/ lAACCf Ml E mlddelburgSjoosse.nl E oostkapelle«>joosse.nl VV VV VV.JUUj JL. IN L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43