Damen steunt oproep tot investeren in marine 5 HERBEGRAFENIS MILITAIR Met een bijzondere ceremonie is gisteren luitenant Ian Jacob Havelaar herbegraven in Colijnsplaat. Hij sneuvelde daar in 1944. BIOGRAFIE Luitenant Ian Jacob Ha velaar wordt in 1929 mi litair. Een jaar later gaat hij uit dienst vanwege medi sche problemen. Na zeven jaar sluit hij zich aan bij de vrijwillige landstorm. Hij dient in de meidagen en be sluit na verloop van tijd om naar Engeland te gaan. Hij neemt deel aan de invasie van Normandië en wordt daarna ingezet voor een bewakings taak in Zeeland. Zo belandt hij in Colijnsplaat. Havelaar was getrouwd, maar had geen kinderen. Zijn weduwe wilde niet in Rotterdam blijven en vertrok naar Parijs, waar ze hertrouwde. Onder zacht getrom mel dragen fuseliers van het Garderegi ment Prinses Irene de kist met de stoffelijke resten van Ian Jacob Ha velaar de kerk van Colijnsplaat uit. Ze zijn gekleed in het rode, cere moniële tenue. Op de kist ligt de Nederlandse vlag. De stoet loopt door de straat die naar Havelaar genoemd is, rich ting begraafplaats. In de stoet lopen ook zijn fa milieleden en kinderen van groep vijf en zes van het Stelleplankier mee. Ian Havelaar wilde zijn land dienen, vech ten voor de vrijheid en niet afwachten tot de oor log voorbij was. Het werd hem in de nacht van 24 op 25 november 1944 fataal. „Eigen lijk was het een lucky shot van de Duitsers, helaas", zegt neef Karei van Klaveren. De kleine groep ver kenners waar Havelaar deel van uit maakte, voorkwam onmetelijk veel leed in Colijnsplaat. Niet alleen werd voorkomen dat een groot ge bied onder water kwam te staan, ook werd voorkomen dat de man nen uit Colijnsplaat omgebracht zouden worden. De Duitsers waren van plan om alle mannen samen te brengen in de kerk en te vermoor den. Op de begraafplaats van Colijns plaat vormt de Charly compagnie een erehaag. Voor de kist lopen hij herbegraven worden op de mi litaire begraafplaats in Loenen. Maar het feit dat Havelaar in Colijn splaat nog steeds wordt herdacht, dat op de muur van de kerk een pla quette is en dat de toenmalige Dorpsstraat omgedoopt is tot Have- laarstraat, maakten het bijzonder. Daar komt binnenkort ook nog een herinneringsbank bij. Genoeg re denen voor de oorlogsgravenstich ting om in te stemmen met een herbegrafenis in Colijnsplaat, mét militair ceremonieel. Over de begraafplaats klinkt de Last Post. Een minuut stilte volgt. Een stilte die nog steeds voelbaar is als de vlag op de kist wordt gevou wen en wordt overgedragen aan de oudste neef, Karei van Klaveren. Dan pakken de dragers de touwen en laten de kist naar beneden zak ken. Havelaar vindt zijn definitieve rustplaats in Colijnsplaat. twee militairen. De een draagt een kus sen met daarop het koord en een baret van de Prinses Irenebrigade waarvan Havelaar deel uitmaakte en een medaille die hem is toege kend, maar nooit is uitgereikt. Daarachter loopt een collega met de originele helm van Havelaar. De molen naast de begraafplaats staat in de rouwstand en - zoals destijds gebruikelijk - draait de kap lang zaam mee met de stoet richting graf. De ceremoniële herbegrafenis van Havelaar in Colijnsplaat is zeer uitzonderlijk. Nadat hij in 1944 was omgekomen is hij begraven in Colijnsplaat en na de oorlog is hij overgebracht naar het familiegraf op Hilligers- berg in Rotterdam. „Dat graf moest geruimd worden en toen zeiden mijn broer Stephan en ik tegen el kaar waarom brengen we onze oom We zeiden tegen elkaar: waarom brengen we onze oom niet naar Colijnsplaat? niet naar Colijnsplaat", zegt Van Klaveren. Normaal gesproken zou Vorige maand spoorde directeur Hein van Ameijden van scheeps werf Damen Schelde Naval Ship building in Vlissingen het toekom stige kabinet al aan meer dan een miljard uit te trekken voor defensie. En dan met name de marine, want die staat al jaren achter in de rij. Da men Schelde Naval Shipbuilding is al sinds 1879 hofleverancier van de Koninklijke Marine. Damen ziet zijn wens terug in het rapport De Marine en Marine- bouw Cluster. Deze week werd dat overhandigd aan minister Jeanine Hennis-Plasschaert van Defensie. Nu de kabinetsformatie nog loopt, kan zij niets toezeggen. Het rapport is gemaakt in opdracht van de brancheorganisaties Stichting Ne derland Maritiem, Netherlands Maritime Technology en de Stich ting Nederlandse Industrie voor Defensie en Veiligheid, waarvan Karla Peijs - oud-commissaris van de koningin in Zeeland - voorzitter is. Het rapport acht het noodzakelijk de huidige M-fregatten, mijnenja- gers en Walrus-onderzeeboten te vervangen, stipt Damen aan in een gisteren gepubliceerd bericht. De schepen naderen het eind van hun levensduur. Door flink te investe ren in vervanging kan het nieuwe kabinet drie doelen bereiken. De Koninklijke Marine wordt een su permoderne zeestrijdkracht. De maritieme industrie krijgt een im puls en kan met innovatieve De Koninklijke Marine wordt een supermoderne zeestrijdkracht scheepsbouw zijn internationale concurrentiepositie versterken. In een wereld die onveiliger wordt, kan Nederland ook in NAVO-ver- band zijn maritieme rol beter uit oefenen. Volgens Van Ameijden van Da men Schelde Naval Shipbuilding moet het kabinet zich niet uitslui tend richten op internationale de- fensie-samenwerking als er Neder landse bedrijven zijn die efficiënt en goedkoop hoogtechnologisch militair materieel kunnen bouwen. Overigens kan dat ook door met andere landen samen te werken. Onlangs sloten België en Nederland een overeenkomst om samen voor 4 miljard euro vier fre gatten en twaalf mijnenjagers aan te schaffen. Het nieuwe kabinet moet zich daar nog wel over uit spreken. zaterdag 20 mei 2017 PC Havelaar weer terug in Colijnsplaat Melita Lanting Colijnsplaat 4 FOTO'S MECHTELDJANSEN -Karei van Klaveren De Damen Shipyards Group steunt een rapport dat de rege ring oproept meer te investeren in de marinevloot. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41