Phantom Shin Brief aan koning voor erkenning Franse veteraan 2 MAIKEL HARTE 'Elke dag dat er geld naar Thermphos gaat is zwarte dag' OP 8 AUTOMOBILISTEN CHAT ACHTER HET STUUR Column ieder jaar houden we met een paar vrienden op Hemelvaarts dag in Terneuzen Van der Dec- kens Meezingsessie. Aan de hand van twaalf wereldhits vertellen we met wat akoestische gitaren het verhaal van Kapitein Van der Dec- ken alias De Vliegende Hollander, de Terneuzense kapitein die ge doemd was om eeuwig rond Kaap de Goede Hoop te blijven varen. Terneuzen noemt zich de stad van De Vliegende Hollander en bij het gelijknamige café past zo'n avond wel. Het is een traditie geworden, met ieder jaar andere uiteenlo pende liedjes: van The Beatles tot André Hazes, van Bruce Spring steen tot Koos Alberts. We repete ren nauwelijks, het gaat ons vooral om de gezelligheid. En van het verhaal trekken we ons ook niet zoveel aan. Dat verhaal is eigenlijk het boek 'The Phantom Ship' van Frederick Marryat. Ieder jaar rond deze tijd zit ik 's avonds weer met dat boek in m'n handen. De eerste zin is prachtig:„About the middle of the 17th century, in the outs kirts of the small but fortified town of Terneuze, situated on the right bank of the Scheldt, and ne arly opposite to the island of Wal cheren, there was to be seen Zo begint de omschrijving van het huisje van de familie Van der Dec- ken. Veel verder dan die eerste zin kom ik niet, het boek is uit 1839 en er is geen doorkomen aan. Het is in allerlei talen vertaald, maar gek ge noeg nooit in het Nederlands. Jammer. Is er toevallig niet iemand die heel goed Engels kan en hier zin in heeft? Een vertaling zou leuk zijn voor Terneuzen en dan hoefik voortaan op Hemelvaarts dag het verhaal niet meer met al lerlei onzin aan te vullen. Dat wil ik niet helemaal belo ven, maar toch, het oordeel van een lokale heemkundige na de editie van vorig jaar blijft me be zighouden. Hij zei het weliswaar lachend, maar ik bespeurde toch een wat cynische ondertoon. „De Liegende Hollander", noemde hij me. Die kon ik m'n zak steken. Het boek is uit 1839 en er is geen doorkomen aan DESTELLING Vandaag: Zeeland verkoopt zichzelf wel Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters En toen zei ik Henk! Zei ik, Henk! Luister je eigenlijk wel? En toen Weinig te huur voor ouderen in Veere Khalid El Hattach terug in Nederland Geld voor beheer natuurgebieden VLISSINGEN Moederen zoon brengen concert Fransman Donatien Hamon (101) vocht in 1940 tegen de Duitsers in Zeeland. Hij hoorde bij het 271ste Regiment d'Infanterie. Tijdens de gevechten in Wemeldinge werd hij door een kogel geraakt in zijn long en milt. Hamon kroop op han den en voeten naar een veilige plek onderaan de dijk en werd een dag later pas naar het Sint Johannazie- kenhuis in Goes gebracht. Niemand had verwacht dat hij het nog zou overleven, maar wonder boven wonder kwam hij er na zes opera ties en een ziekenhuisopname van zeventien maanden toch weer bo venop. „Deze man heeft bijna zijn leven gegeven voor onze vrijheid", zegt Looijen. En daar mag volgens hem best wat tegenover staan. De afgelo pen tweeënhalf jaar schreef de mu seumeigenaar dertien instanties aan. Van Defensie, tot de Kanselarij der Nederlandse Orde en de Com missaris van de Koning. Maar steeds kreeg hij nul op rekest. „In reacties staan bijvoorbeeld argumenten als: 'hij heeft na de oorlog nooit meer iets voor Nederland gedaan', of'mi litairen worden meestal in hun thuisland onderscheiden'." Te gek voor woorden, vindt Looijen. En daarom heeft hij nog één ultieme poging gedaan: hij stuurde een brief aan koning Wil- Deze man heeft bijna zijn leven moeten geven voor onze vrijheid lem-Alexander. In de hoop dat Ha mon in aanmerking komt voor een 'Huisorde van Oranje'. „Ik heb de brief op 25 april verstuurd en ren sindsdien elke dag naar de brieven bus om te kijken of ik al antwoord heb, maar ik heb nog steeds geen re actie gehad. Hopelijk duurt het niet te lang, want Hamon is al 101 en leeft van dag tot dag." MIDDELBURG Het is geen auto matisme dat de provincie geld blijft stoppen in Thermphos. Alle Staten fracties herhaalden dat gisteren nog maar eens, toen ze in de commissie bestuur spraken over het voorstel van het dagelijks provinciebestuur om opnieuw de portemonnee te trekken voor de sanering van de failliete fosforfabriek bij Nieuw- dorp. Maar de Staten ontkomen er niet aan om 4,5 miljoen euro uit te trek ken, zodat de fabriek en het terrein tot eind oktober veilig worden be heerd. En dan volgt weer een ver zoek. Pas mei volgend jaar zouden de gevaarlijkste stoffen weg kunnen zijn en is er geen wettelijke taak meer voor provinciaal toezicht. Dan moeten nu wel andere partijen - havenbedrijf Zeeland Seaports en het Rijk voorop - geld steken in de sanering. Tot ergernis van de Staten gebeurt dat nog niet. „Elke dag dat er hier vandaan geld gaat naar Thermphos is een zwarte dag", al dus Harold van de Velde (SGP), „omdat we het niet kunnen uitge ven aan iets anders." zaterdag 20 mei 2017 Gisteren: Zeeland heeft een rijk theater aanbod 222 reacties 16:36 v/ Ja???? En toen wat???? VLISSINGEN Veere staat met Rozen- daal, Ferweradiel, Al- phen-Chaam en Mill en Sint Hubert in de top vijf van gemeenten waar ou deren het minste kans maken op een aantrekke lijke huurwoning. Dat blijkt uit onderzoek van Plus Magazine. Sluis en Kapelle zijn ook Zeeuwse gemeenten waar ouderen moeilijk aan een huurwo ning komen. Een over zichtskaart staat op www.plusonline.nl/huur- huisindebuurt. étI VLISSINGEN Voetballer Khalid El Hat tach is sinds gisteroch tend terug op Neder landse bodem. Hij kan morgen meteen aansluiten bij hoofdklas ser VC Vlissingen voor het nacompetitieduel met Jong FC Den Bosch. El Hattach zat sinds maart in Indonesië waar hij als zaalvoetballer landskampioen is gewor den. ZEELAND 23 VLISSINGEN De provincie heeft voor de komende zes jaar miljoe nensubsidies verleend aan Natuurmonumenten, Het Zeeuwse Landschap, Stichting het Noordbra bants Landschap, de Co öperatieve Unie van Bos- groepen en Stichting Na- tuurcollectief Zeeland. Staatsbosbeheer krijgt een subsidie voor drie jaar. Het gaat om het doorsluizen van rijksgeld voor het beheer van na tuurgebieden in Zeeland. Met ingang van 2014 zijn provincies daarvoor ver antwoordelijk. Stefan Knuijt en zijn moeder Cora Dellebeke geven morgen een con cert in het Speeluus van zorgcentrum Ter Reede aan de Vredehoflaan in Vlissingen. Stefan speelt tuba en piano en zijn moeder neemt het slagwerk voor haar re kening. ZEELAND8 Andries Looijen (links) op de 101e verjaardag van Donatien Hamon (blauwe trui) in zijn Franse woonplaats Derval. foto andries LOOIJEN Andries Looijen, eigenaar van oorlogsmuseum Vitality in Ka pelle, kan er met zijn hoofd niet bij. De enige nog levende Franse oorlogsveteraan die in Zeeland heeft gevochten, heeft daar nog steeds geen blijk van waarde ring voor gekregen in de vorm van een medaille of een lintje. Hij schreef daarom een brief aan de koning. Elodie Kint Kapelle -Andries Looijen, eigenaar oorlogsmuseum Vitality

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2