Schi tveld Knorrige Mourinho: Ajax hoort niet Historische nederlaag van Ajax in Rusland leidt 26 Een gedenkwaardig seizoen van Ajax moet woensdag in de Europa Leaguefinale worden bekroond. Van Rostov naar Stockholm. Een overzicht. Column S JOERD MOSSOU De clubjes met kunstgras hebben ons voetbal voor lui gezet een verbod op kunstgras. Twaalf van hen stelden deze week daarom een heus mani fest op, de andere zes gingen zwijgend in een hoekje zitten, want die voetballen zelfbij een kunstgrasclubje. Lelijk woord met een badinerend ondertoontje: 'kunstgrasclubje'. Precies het goede woord dus. Sorry, ik ben klaar met die kunstgrasclubs. Niet zozeer die in de noodlijdende Jupiler League, en al helemaal niet die in het amateurvoetbal. Dat de Telstars en de W Schubbekutteveens weinig keuze hebben, begrijp ik ook nog wel. Maar de ere divisie, jongens. De etalage van ons voetbal. Dat een derde van de eredivisieclubs zogenaamd geen natuurgrasveld kan betalen, is te gek voor woor den. Een schande - en een leugen bovendien. We moeten de KNVB vooral overal de schuld van blijven geven, dat is wel zo overzichtelijk, maar het is een misverstand te denken dat ons stuurloze bondje ook in dit geval de hoofdschuldige is. Niet de KNVB kan het licentie-reglement aanpassen, dat kunnen alleen de clubs zélf. Een meerderheid van alle 35 profclubs is no dig voor een verbod op kunstgras. Dat dat in al die jaren nog steeds niet is gebeurd, zegt veel, zo niet alles. We hebben ons laten ka pen door de kunstgras clubjes. Heracles glipte als eerste door de mazen van de wet, de rest stond erbij en keek ernaar, of legde zelf ook maar zo'n plastic schijtveld aan. Er werd veel geroepen, nog meer vergaderd, maar er gebeurde niets. Volgend jaar hebben we minimaal zeven kunst grasclubjes in de eredivisie. Een reglementair kunstgrasverbod is in ons hypergedemocrati- seerde voetballandje almaar moeilijker geworden. Er is slechts één uitweg: geld. Alleen als ze een flinke smak geld krijgen, zijn de Heraclesjes en de PECjes van deze wereld wellicht bereid overstag te gaan, want ze hebben geen trainingscomplex meer, en er moet zodadelijk nog een debiel bedrij- ventoernooitje gespeeld worden in het stadion. Dat compenseren mag misschien logisch klin ken, maar dat is het juist niet. Het is krankzinnig krom zelfs. Er valt veel te zeggen voor een eerlijker verdeling van televisiegeld, maar het is de omge keerde wereld dat uitgerekend de kunstgrasclubjes gecompenseerd zouden moeten worden. Niet zij, maar juist clubs zoals Willem II, NAC, Go Ahead Eagles, Fortuna Sittard of FC Groningen zouden beloond moeten worden, met terugwer kende kracht, voor het feit dat zij al die jaren wél het voetbal centraal stelden, en zich niet verscho len achter bedrijfseconomische excuses en eigen belang. Dat zij, in financieel moeilijke tijden, wél aan een simpele basisvoorwaarde bleven voldoen: voetballen op een grasveld. De kunstgrasclubjes hebben nu lang genoeg ge profiteerd van de sportieve, quasi-praktische en fi nanciële voordelen, allemaal ten koste van de voet ballers, de echte clubs, de liefhebbers. Met rampza lige gevolgen voor de uitstraling van de eredivisie, nationaal én internationaal. Ze hebben ons Neder landse voetbal voor lui gezet, opdat ze wat gemak kelijker een rechtsbackje konden kopen. Bovenal de kunstgrasclubjes horen te boeten voor ons kunstgrasdebacle. Landstitel voor Ajax Vrouwen éi Vrouw arbiter in Duitsland Daar zitten ze dan. Verslagen. Moe. Boos. En toch is er ruimte voor gal genhumor. Het mistroostige barre tje op het vliegveld van Rostov waar ze hun laatste roebels brengen, past perfect bij hun gemoedstoestand. 23 supporters van Ajax hebben even hiervoor hun club met 4-1 zien ver liezen van een club waarvan ze voor de loting het bestaan niet afwisten. Nu volgt een nachtelijke reis, met hinderlijke tussenstop in Praag, door het luchtruim naar Amster dam. Dat Ajax-aanvoerder Davy Klaassen de wedstrijdkaartjes heeft betaald is een mooi gebaar, maar bijzaak. Avonturen Die 23 supporters, van het fanatiek ste soort dus, zullen er woensdag in de Friends Arena van Stockholm ongetwijfeld weer bij zijn. Ze zul len elkaar aankijken. Ze zullen, ze ker nu, lachen om hun avonturen in Rostov. Maar ze zullen ook besef fen: huh, hoe maf was dit seizoen? Vanuit het dal naar de top, binnen negen maanden. Gek hoe dat werkt. Die onge kende afstraffing tegen Rostov wordt met terugwerkende kracht legendarischer. Het geeft de moge lijke winst van de eerste Europa Cup sinds 1995 namelijk nóg een extra lading, een soort dubbele bo dem. Het verhaal, dat bij winst hon derd keer herschreven wordt, is al leen maar mooier. Nee, letterlijk was de desastreuze dubbel in de voorronde van de Champions League tegen de Rus sen niet de eerste halte van dit Eu ropese jaar. Eerst schakelde Ajax in een snikheet Thessaloniki namelijk nog PAOK uit. Maar ontegenzegge lijk is 'Rostov' een begrip geworden. Een synoniem voor de dramatische seizoensstart. Hoe anders is het juist nu terugkijken op die fatale augustusavond aan de Russische Don. De toen veronderstelde schandvlek in de historie van Ajax geldt nu als cruciaal kantelpunt. Want kijk eens waar Ajax nu staat. Een gedenkwaardig Europees De Amsterdammers, zo gaf de coach aan, hoorden eigenlijk niet in de eindstrijd thuis. „Clubs mogen naar mijn mening niet actief zijn in twee Europese toernooien in één seizoen", snauwde hij. Ajax liep in een play-off tegen Rostov kwalificatie voor de Cham pions League mis, waarna de ploeg instroomde in de groepsfase van de Europa League. Die vluchtroute vond Mourinho niet eerlijk. „Teams moeten die kans niet krijgen", stelde hij. De Europa League is voor teams die daarin thuishoren, zoals wij." Met deze speldenprik zette de Portugees de toon voor een pers conferentie waar de desinteresse, gespeeld of niet, van afspatte. Nobody Veel vriendelijke woorden voor de opponent had hij niet over. Mou rinho sprak over 'zeer goede, jonge spelers', een 'uitstekende scouting' en een 'sterke opleiding'. Maar zijn collega Peter Bosz werd weggezet als een nobody. „Ik houd er niet van om te praten over trainers die ik niet heel goed ken", zei hij knorrig. Spelers van Ajax wilde hij evenmin uitlichten. „Als ik goed of slecht over ze spreek, motiveer ik hen. Daarom zeg ik niets." Mourinho reist met de volledige ploeg af naar de Friends Arena. „Een paar op krukken, maar ieder een gaat mee", gaf hij aan. Zlatan Ibrahimovic, net geopereerd aan zijn knie, zal dus ook bij de finale aanwezig zijn. Daley Blind mag re kenen op een basisplaats, terwijl Ti mothy Fosu-Mensah, net terug van een schouderkwetsuur, zondag te gen Crystal Palace een plek in de se lectie kan afdwingen. „Als Tim geen reactie krijgt, is hij een optie voor de eindstrijd." zaterdag 20 mei 2017 GO @sjoerd mossou De aanvoerders van de eredivisie willen VOETBAL De voetbal sters van Ajax zijn voor het eerst landskampi oen gewor den. De Am sterdammers versloegen gisteravond op de Toe komst ADO Den Haag met 2-1 en is daardoor niet meer in te halen door concurrent en titelverdedi ger Twente, dat de laatste vier jaar de titel won. I) VOETBAL De Duitse Bundesliga heeft volgend seizoen een primeur met de eerste vrouwelijke scheidsrech ter. De Duitse bond maakte bekend dat de 38-jarige Bibiana Stein- haus (foto) op het hoogste voetbalniveau zal fluiten. „Ik was even sprakeloos, kon het niet geloven. Het betekent veel voor mij." Rostov-uit: van Daniël Dwarswaard Amsterdam iSrr-T ér O fi. <0 Onderuitgezakt en met een mond vol koekjes sneerde José Mourinho gisteren op het trai ningscomplex van Manchester United naar Ajax, dat woensdag de tegenstander is in de finale van de Europa League in Stock holm. Geert Langendorff Carrington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26