2 <D Belgische bankier cel in voor belastingfraude 4 jp DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 D 20 Q. NOVITEIT STADSWINKEL Jumbo en La Place openen dinsdag in Groningen hun eerste gezamenlijke stadswinkel. De supermarkt blaast de restaurantketen, die net zo sleets dreigde te worden als vorige eigenaar V&D, nieuw leven in. J Afgelopen donderdagavond ontmoette ik Ben en Elsa, twee hoogopgeleide succes volle Britten. Wat begon als een be leefd gesprekje tussen drie onbe kenden, ontpopte zich tot een ver hit debat over de Brexit. Het is smullen geblazen als Britten heftig discussiëren, want hun Brits wordt sneller, bitser en deftiger. Zelf raakte ik hopeloos buitenspel, pro beerde nog wat economische feiten te scheiden van anekdotische on zin, maar daar hadden ze weinig zin in. Ben is helemaal vol van het idee dat zijn zaken geweldig zullen gaan als de Britten eenmaal van die 'bemoeizuchtige regeltjes' uit Europa zijn verlost. Vooral de las ten voor het bedrijfsleven zullen naar beneden gaan als premier May eenmaal is teruggegaan naar het li beralisme van Thatcher, waar de vrije markt regeert en de overheid alleen in uiterste nood een rol speelt. „Als die zaken zo geweldig zullen gaan, waarom kondigden banken dan begin mei aan 9.000 banen in Londen te zullen schrap pen?", wierp ik er moedig tegenin. „Ach die paar banen", reageerde Ben. „Ik sprak laatst een heel grote ondernemer uit Zweden en die zei: als jij nou voor Brexit stemt, dan ga ik tientallen filialen in Engeland openen. En ik niet alleen", aldus Ben. Daarin moest ik hem gelijk geven. De EU is mede opgericht om te voorkomen dat ieder land voor zich beleid maakt waarmee het be drijven lokt. Dan krijg je een race naar de bodem waarin iedereen slechter af is. Maar als Engeland als enige uit Europa stapt, is het spek- koper. De Britten hebben dan meer vrijheid dan de andere EU-landen. Elsa ziet het weggaan uit Europa als een drama. Zij komt uit een klein Brits stadje waar 40 jaar gele den enorme werkloosheid en ar moede heerste. Wie rijk was en in Londen leefde, merkte daar (toen) niets van zolang hij of zij niet van publieke voorzieningen afhankelijk raakte. In de jaren 70 trad Engeland toe tot de EU en kwam er in haar stad opeens wél meer geld voor pu blieke voorzieningen. Geen politi cus die ooit vertelde dat het geld uit Europa kwam, maar Elsa kan geen andere verklaring bedenken. Elsa Als de zaken zo geweldig zullen gaan, waarom schrappen ze dan 9.000 banen? weet het zeker: Europa bracht han del en voorspoed in Engeland en niet de Thatcher-hervormingen van de jaren 80. De EU afzweren en de vrije markt in ere herstellen, zoals Ben wil, is volgens Elsa een recept voor ellende. U begrijpt dat we hier niet meer uit kwamen die avond. Maar op deze plek maak ik mijn comeback, met bewijs. Afgelopen week verscheen nieuw onderzoek dat precies de twee stellingen van Ben en Elsa heeft uitgeplozen. De conclusies doen me deugd: Elsa heeft gelijk. Het waren niet de her vormingen van Thatcher, maar de toetreding tot Europa die de kente ring van armoede naar rijkdom in Engeland heeft ingezet. Toen de Britten tot de EU toetraden, begon het bbp meteen te groeien en steeg ook de arbeidsproductiviteit. Pas tien jaar laten kwam The Iron Lady aan de macht. Of het Ben op andere gedachten gaat brengen weet ik niet, maar of ik hem dit straks onder zijn neus ga wrijven? Jazeker! Camalto Vopak ABN Amro Randstad oor Jumbo was het 'liefde op het eerste ge zicht' met La Place. „Dat klinkt misschien een beetje gek", zegt direc teur Colette Cloosterman-van Eerd van Jumbo met een schuin oog naar de overkant van de tafel, waar direc teur Bart van den Nieuwenhof van de restaurantketen zit, „maar het klikte meteen met Bart. Wij waren stiekem altijd een beetje jaloers op La Place. Wat zij doen, is wat wij in onze su permarkten ook willen: vers, gezond, kwaliteit voor een goede prijs. De passie voor goed eten spat ervan af." En toen ging V&D, het moederbe drijf van La Place, ineens failliet. Kerstmis 2015 stond bij de Brabantse supermarktfamilie Van Eerd, die net C1000 en Super de Boer had ingelijfd, in het teken van een nieuwe over name. „Aan tafel met onze familie is de droom ontstaan. Past La Place bij ons, zou het kunnen?" Bart van den Nieuwenhof aarzelde op zijn beurt geen moment toen hij GENT Jeroen Piqueur, de oud-top man van de Belgische Optima Bank, is gisteren door de rechtbank van Gent tot vier maanden onvoor waardelijke celstraf veroor deeld en een boete van 1,5 miljoen euro. Piqueur werd schuldig bevon den aan grootschalige belastingfraude. Boven dien werd 2,3 miljoen euro verbeurd verklaard van het geld dat de bankier had verdiend met zijn fraudu leuze praktijken. En om nog eens ex tra te benadrukken dat de rechtbank absoluut niet gediend is van deze vorm van witteboordencriminaliteit mag Piqueur zich de komende drie jaar ook niet meer in een bestuurska mer van een bank of onderneming vertonen. „Want", zo stelt de recht bank, „het plegen van fis cale fraude van dergelijke omvang, met hulp van offshore systemen, heeft een verstorende invloed op de fundamenten van onze samenleving." De vroegere baas van de vorig jaar failliet verklaarde bank maakte gebruik van rekeningen in Luxem burg en Monaco op naam van off- shorebedrijven waarvan Piqueur zelf de begunstigde was. @sandraphlippen Bitse Britten Familiebedrijf Blokker stoot alles behalve Blok ker af en zoekt naar haar kern. Grieken moeten diep door het stof: dertiende pensioenkorting in ruil voor nieuwe brok noodle- ning en opstart gesprek over schuldafschrijving. Waar moeten de ban ken het nog van hebben? Lage rente drukt verdien- vermogen bij de al enorm afgeslankte banken. lil UI Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 20 mei 2017 De digitale be veiliger was de sterkste stijger op het Amster damse Damrak. Het olie- opslagbedrijf profiteerde van de verhoging van de olieprijs. m De grootbank kreeg een ad viesverhoging van Barclays. Beleggers zou den nerveus zijn door de plannen van internetgi gant Google. E o GO Het klikt super tussen Jumbo en La Place Annemieke van Dongen Veghel V T- A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20