II Ifc 7 De gelukkigste Zeeuwen wonen op Schouwen-Duiveland, leert de Atlas voor de Gemeenten 2017. „De bereidheid iets te doen voor een ander is hier heel groot." GELUK OP SCHOUWEN-DUIVELAND <SP Ik woon buiten, zonder buren en ik moet altijd ver rijden, maar daar geniet ik van Ik voel mezelf bevoorrecht hier te wonen Ik ben altijd weer blij om het eiland op te rijden Dat de gelukkigste Zeeuwen op Schouwen-Duiveland wonen, verbaast niemand op het eiland. Rust, ruimte en frisse lucht doen iedereen goed. Maar het geluksgevoel gaat dieper. „Geluk zit niet in geld. Geluk zit in zingeving. Het gevoel dat je er toe doet. En zingeving haal je uit de bereidheid om iets voor een an der te doen. Die bereidheid is hier heel groot. Dat is wat Schouwen- Duiveland zo mooi maakt." Toch krijgt therapeut Lukkie Zijl stra uit Dreischor dagelijks mensen in haar praktijk die dat stukje zin geving missen. Ze komen uit heel Nederland, maar ook van Schou wen-Duiveland. „Het zijn mooie cijfers, die over de gelukkigste Zeeuwen, maar ik verlies de reali teit niet uit het oog. Er zijn nogal wat mensen met een depressie, kinderen die denken dat ze niets waard zijn. Hen probeer ik dat stukje zingeving terug te geven." Ook huisarts Irene Vrolijk in Zie rikzee heeft niet minder patiënten dan collega's elders in het land. „Ook speelt hier niet minder zware problematiek. Al is het natuurlijk wel zo dat in grote steden iedereen maar doorjakkert, en hier niet. Rust en ruimte hebben een goed effect op mensen." Het trekt ook mensen aan, weet Leander de Bruine van Kooijman Makelaardij uit Nieuwerkerk. „Dat Geluk zit niet in geld. Geluk zit in zingeving. Het gevoel datje ertoe doet is waarvoor ze uit de Randstad hierheen komen. Pensionado's, maar ook jongeren die terugkeren omdat ze hun kinderen niet drie hoog achter willen laten opgroeien. De stad zijn mensen snel zat." In tegenstelling tot de huisarts en de therapeut heeft de makelaar ei genlijk alleen maar te maken met blije klanten. „Behalve de ouwe baasjes dan, die hun hele leven op een boerderijtje hebben gewoond. Zij bellen en zeggen: ik wil het mis schien toch verkopen. Vaak, als je een poosje bezig bent, haken ze toch af Maar later, als ze eenmaal in een nieuw bungalowtje zitten, zijn ze toch blij dat ze de stap hebben genomen. Op Schouwen is het overal fijn." Van een plaats is ge luksgevoel niet afhankelijk, dacht Lukkie Zijlstra altijd. „Ik voel me net zo gelukkig als ik in Groningen op het terras tussen allemaal stu denten zit. Maar als je het gasten boek van ons gastenverblijf leest, merk je wel hoe belangrijk die rust en ruimte zijn. We moeten in Zee land alleen wel oppassen dat we niet de kip met de gouden eieren slachten door overal maar vakantie parken neer te plempen. Als we zo doorgaan, krijgen wij hier straks ook wat mensen in de stad nu al er varen. Drukte, stress. We moeten, net als met mensen, voorzichtig zijn met onze provincie en onze kwaliteiten waarborgen." zaterdag 20 mei 2017 Eiland waar alle clichés kloppen Ria Geluk foto dirk-jan gjeltema Naam: Ria Geluk Leeftijd: 71 jaar Beroep: oprichter Watersnoodmuseum Woonplaats: Capelle (Nieuwerkerk) Waarin zit het geluk van Schouwen-Duiveland? „Aan de ene kant denk ik: wat een flauwekul, weer zo'n onderzoek. Mor gen hebben we weer een andere uitslag. Aan de andere kant: Schouwen- Duiveland is een heel mooi eiland. En dat besef je pas als je, zoals ik, op veel andere plekken in de wereld bent geweest. Ik woon buiten, zonder buren en ik moet altijd ver rijden, maar ik geniet daarvan. Al geldt dat niet voor iedereen." Naam: Lukkie Zijlstra Leeftijd: 63 jaar Beroep: kindercoach, BSM-thera- peut Woonplaats: Dreischor Waarin zit het geluk van Schou wen-Duiveland? „De kleinstede- lijkheid. ledereen kent elkaar en de sociale verbanden zijn heel sterk. Mensen staan hier nog echt klaar voor elkaar. Het gelukkige gevoel dat dat oplevert, werkt wederkerig: het maakt niet alleen degene blij die geholpen wordt, maar ook de gene die helpt. Ik voel mezelf ook bevoorrecht hier te wonen, hele maal te doen wat ik zelf wil en met zulke fijne mensen om me heen. Mijn geluk kan niet op." Lukkie Zijlstra foto dirk-jan gjeltema Inez van Oord foto eva plevier Naam: Inez van Oord Leeftijd: 58 jaar Beroep: bladenmaker, oprichter Happinez Woonplaats: Vreeland (geboren in Burgh-Haamstede) Waarin zit het geluk van Schou wen-Duiveland? „Op de één of an dere manier heeft Schouwen-Dui veland alle facetten van Zeeland op één eiland: landerijen, oude landhuizen, een historisch stadje, duinen, brede stranden. Ik heb een heerlijke jeugd gehad in Burgh- Haamstede, ik heb later heel fijn gewoond in Zonnemaire en ik ben altijd weer blij om het eiland op te rijden. Schouwen-Duiveland heeft goede vibes, je knapt er echt van op." Wendy Wagenmakers Zierikzee -Lukkie Zijlstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 122