V 'ïPEILT DE STEMMING ■É9 Rojas 'hoorde stemmen' 4 dgn Groningen**** EUWS 11 DEZE WEEK: ONDER EUROFANS f De kritiek op de Europese Unie is niet mals. Toch zijn veel burgers tegen de heersende mode in juist blij met de EU. 'Mijn leven is er zoveel makkelijker door geworden.' Bij Axel Wicke hangt de vlag uit. De Europese vlag, wel teverstaan. Wicke (44), pre dikant in Den Haag, besloot tot dit vlagvertoon na de brexit. „Ik wil er een signaal mee af geven", zegt hij. „Ik kom uit Duits land, heb in Frankrijk gewoond en heb veel door Europa gereisd. Ik pro fiteer enorm van de Europese Unie." Hoe? Wicke: „Ik heb mijn Neder landse vrouw via het EU-studiepro- gramma 'Erasmus' leren kennen in Amsterdam. Ik kreeg na mijn emigra tie op dag één een burgerservice nummer en ik bouwde vanaf mijn eerste werkdag pensioen op. Ziekte kostenverzekering? Fluitje van een cent." Voor Axels schoonvader, eveneens predikant, die in 1969 uit Duitsland naar Nederland emigreerde, was dit alles een stuk lastiger. „Hij kon pas na zijn naturalisatie in 1974 aan de slag. Tot dan moest hij om de paar maan den zijn verblijfsvergunning verlen gen." Profijt Stel de vraag: 'Wie heeft profijt van de EU?' en antwoorden als die van Wicke stromen binnen. Vooral het vrije reizen, het recht op vrije vesti ging en het makkelijke betalingsver keer vereenvoudigen het leven van veel Europese burgers. Job Plas (31) werkt bij een tech- firma in Keulen. „Ik kwam in Duits- v S..Ï land ongelooflijk makkelijk aan het werk, in een baan die perfect bij mij past. De registratie als inwoner duurde letterlijk drie minuten en een huurwoning had ik ook binnen een maand, op een drukke woning markt." Plas kan vergelijken met Aziatische landen, waar hij stage liep. „Daar was ik maanden bezig, alleen al om een werkvisum te krijgen." Je kunt praktisch profijt en plezier hebben van de EU, voor historicus Dirk-Jan van Baar (60) is het Euro pese project van een heel andere orde. Van Baar is, niet zelden tegen de stroom in, een van de meest uitge sproken pleitbezorgers van de EU on der Nederlandse publicisten. „Eurofiel? Dat ben ik niet. Dat klinkt als een besmettelijke ziekte", zegt Van Baar. „Eigenlijk ben ik nog altijd euroscepticus. Maar wat voor heen bestond als plan, is nu realiteit: de euro, het hart van de EU. Ja, het was een moeilijke bevalling en er zijn allerlei noodverbanden aangelegd, maar ik zou niet willen aanraden er mee op te houden." Met de verkiezingswinst van Em manuel Macron in Frankrijk en een waarschijnlijke zege voor bondskan selier Angela Merkel in Duitsland ko mende herfst, lijkt de Europese mo tor zowaar nieuwe energie te krijgen - ondanks de breed gedragen senti menten tegen 'Brussel' bij het Euro pese electoraat. Dit nieuwe élan is goed, vindt Van Baar, 'want met Trump, Erdogan en Poetin staan we voor zoveel proble men, de EU móet wel sterk en eens gezind zijn." Hij ziet de Unie nog al tijd als een garantie voor vrede op het continent. Politici als Geert Wilders en Thierry Baudet, die de EU juist als een splijtzwam ervaren en pleiten voor een 'nexit' (een uittreden van Nederland uit de Unie), doet Van Baar af als 'raaskallers'. In hun pleidooi voor een verster king naar de natiestaat ziet hij een gevaar: „Er is in Europa nog altijd een enorm potentieel aan conflicten. Kijk maar naar hoe de situatie destijds in Joegoslavië uit de hand liep. Iemand als Baudet heeft bepaald geen gebrek aan geopolitieke verbeeldingskracht - wat Rutte en de rest van de poli tieke elite in Nederland wél kan wor den verweten - maar hij komt werke lijk in alles met de verkeerde oplos singen." Nexit Axel Wicke maakte in 'zijn' Haagse Maranathakerk mee hoe hoog de na tionalistische emoties kunnen oplo pen. Tijdens de verkiezingscampag nes werd hier een politieke bijeen komst gehouden, waarbij het tot een verhitte discussie kwam met aan hangers van het Forum voor Demo cratie (FvD). Wicke besloot - na alle commotie - de aanwezige FvD-leider Thierry Baudet te vragen of hij na een nexit wel in Nederland mag blijven. Wicke: „Baudets antwoord was: 'Na tuurlijk, dan krijg je een verblijfsver gunning, die je om de paar maanden verlengt en klaar is kees.' Terwijl dat nu juist een schrikbeeld is voor mij. Bij een nexit zou ik serieus overwe gen om terug te keren naar Duits land." De 26-jarige Richard Rojas, voor malig militair, reed donderdag met zijn auto op hoge snelheid 23 men sen aan. Daarbij kwam een tiener om het leven. De auto van Rojas knalde vervolgens tegen road blocks aan, waarna de auto licht wordt gelanceerd en vastgepind op een paaltje. Een aantal mensen snelt direct toe om eerste hulp te verlenen aan gewonden. Onder tussen vliegt de deur van de wagen open en rent de 26-jarige Rojas de straat op. Hij loopt daar tegen een wegrijdende auto op, struikelt en rent met open armen verder. Na een korte achtervolging werd Rojas door omstanders vastge houden totdat de politie hem ar resteerde. Op beelden die zijn op gedoken, is te zien hoe de ex-mili- tair uit zijn auto rent en wordt beetgepakt door voorbijgangers. Meerdere politiebronnen melden dat de man doodgeschoten wilde worden door agenten. „Jullie moesten me neerschieten. Ik wilde ze doden", riep de oud-militair volgens The New York Post. Volgens politiebronnen hoorde de man stemmen in zijn hoofd. Daar naast is Rojas vorige week nog op gepakt voor geweldpleging. Ook is hij in zijn tijd bij de Amerikaanse marine door een militaire recht- i Meerdere bronnen melden dat de man doodgeschoten wilde worden bank al eens veroordeeld voor rij den onder invloed en wanordelijk gedrag. Na bijna drie jaar bij de marine is hij 'onder niet eervolle omstandigheden ontslagen' uit de militaire dienst. Luxe Twentefietshuur Biesbosch diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg zaterdag 20 mei 2017 'EU móet wel eensgezind zijn' «1. n \X>- V J - - ^8^ SS. X Axel Wicke hangt vol trots de Europese vlag uit. FOTO MARCO OKHUIZEN De man die donderdag in New York tientallen voetgangers aanreed op Times Square in New York, hoorde volgens de Amerikaanse autoriteiten stem men en wilde doodgeschoten worden door de politie. ANP New York maar Ontdek Groningen vanuit dit heerlijke Van der Valk Hotel. Tip: Groninger Museum! 3 nachten in 4* Van der Valk Groningen-Zuidbroek (8,1) -7 Q 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Kamer met balkon of terras. Gratis parkeren en wifi 4 l i CZ. Aankomsten t/m sept. Betaal pas bij aankomst! 4* Hamsphire - City Hengelo (8,1) 4* Hotel Oosterhout (8,0) 2 nachten ontbijt en kamerupgrade 2 nachten incl. ontbijt gebruik sauna 1 dag fietshuur CO 50 lx diner (dagschotel) -O 50 Gratis wifi en drankje Incl. rondvaart Biesbosch 07« Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11