Meer moorden op natuurbeschermers 10 FILIPIJNEN MOORD OP NATUURBESCHERMER Natuurbeschermer Willem Geertman (67) werd vermoord op de Filipijnen. Zijn strijd tegen de machtige mijnbouw- industrie kostte hem de kop. „Hij trapte k- op rijke, lange Z tenen." Willem Geert man had een simpel touw gespannen voor de poort naar zijn veranda. Wie het terrein bij zijn huis in de Filipijnse stad Angeles wilde betreden, moest eerst het touw omhoog doen. Er stond geen hek, er was geen camera. Dat touw was zijn 'beveiliging'. De natuurbeschermer liet zich niet bang maken, ook al liep hij ge vaar. „Willem kreeg anonieme waarschuwingen en moest altijd om zich heen kijken", vertelt zijn broer Herman Geertman (67). „Maar hij daagde ook uit. Hij zei: ze durven mij toch niet te ver moorden. Ik ben veel te bekend." Toch werd Willem vermoord. Op 3 juli 2012 reed hij naar zijn kantoor in een streng beveiligde wijk in San Fernando. Hij belde aan bij de poort en ging het terrein op, toen twee mannen binnen drongen en hem voor de ogen van zijn collega's doodschoten, op de piekwaar hij een maand eerder zijn 67ste verjaardag vierde. In de documentaire War on mi nerals, die gisteravond in première ging, doen ooggetuigen voor hoe de daders Willem dwongen te knielen, waarna eentje hem in de rug schoot. Ze namen een tas met duizenden euro's mee, en vlucht ten met een derde man op een motor. De Filipijnse autoriteiten be stempelden het lange tijd als een 'roofmoord'. Nabestaanden en na tuurorganisaties spreken stellig van een 'politieke moord'. Zijn dood past in een wereldwijde reeks van raadselachtige moorden op milieuactivisten, die strijden tegen de industrie van mijnbouw en houtkap. „Het is niet zo dat zijn tas werd afgepakt en dat daarbij per ongeluk een pistool is afge gaan", zegt Herman. „Hij is geëxe cuteerd, omdat hij op rijke, lange tenen heeft getrapt." Intimidatie Willem werkte al ruim 40 jaar op de Filipijnen. Hij steunde het ver zet tegen grote mijnbouwprojec- ten, die desastreuze gevolgen heb ben voor de natuur en de arme boeren en inheemse bevolking. Hij gaf training in veiligheid en georganiseerd protest. „Willem wilde mensen duidelijk maken dat ze rechten hebben en dat ze die kunnen claimen." In de docu mentaire gaan Herman en zijn vrouw Gerda na de moord naar de Filipijnen. Ze spreken collega's, bezoeken bedreigde gemeen schappen en dubieuze projecten, en worden zich bewust van de context van de moord. Ze leerden hoe bedrijven gedekt worden door de politiek, van de senator tot derde burgemeester. Hoe de indu strie paramilitaire organisaties in huurt om met geweld, bedreiging en intimidatie de bevolking te ver jagen van het land waar ze al gene raties lang wonen. Er zijn al 250 'politieke moorden' gepleegd op de Filipijnen. Willem was de honderdste. In zijn zaak is drie jaar geleden een verdachte op gepakt. Hij wil wel praten, maar alleen in ruil voor immuniteit. Daar ging de rechter niet mee ak koord. Sindsdien kabbelt het pro ces voort. Er worden nog steeds getuigen gehoord, maar een ver oordeling blijft uit. De daders staan duidelijk op camerabeelden. Daarop is ook te zien dat na de moord een andere auto nog even langsreed om te kij ken of de klus geklaard was. Hoe konden de daders ongestoord door de controle van de beveiligde wijk komen? En hoe kan de verdachte zich een van de duurste advocaten veroorloven? „Dat maakt ons ach terdochtig. Het proces wordt ge- Het is schandalig dat Nederland de zaak van Willem zo laat gaan traineerd", zegt Herman. „De vrouw van Willem zit on dergedoken vanwege bedreigin gen. Op de dag van de moord kreeg ze een sms'je: you're next. Twee ooggetuigen zijn zo onder druk gezet dat ze zich hebben te ruggetrokken. Misschien wordt hij veroordeeld, maar daarmee is het probleem niet opgelost. De hogere machten die verantwoordelijk zijn, worden niet aangepakt. Zolang geen enkele moord wordt opgelost, is er geen barrière voor de bedrijven om door te gaan." Op 5 juni is een nieuwe zitting. Buitenlandse Zaken in Nederland kan vanwege de 'stille diplomatie' niets zeggen, maar blijft zich wel inzetten voor de zaak. Herman en Gerda vinden de regering te pas sief. Herman: „Ik snap niet dat Ne derland zich niet publiekelijk uit gesproken heeft over de moord. Schandalig dat ze het zo laten gaan. Er is iemand vermoord die goed werk deed." Dat maakt hen niet minder strijdbaar. Ze blijven zich inzetten om het onrecht rond de moord op Willem aan de kaak te stellen. Herman: „We hebben de erfenis van Willem erbij gekregen. Hij heeft veel mensen daar strijdbaar gemaakt en hoop teruggebracht. Hij zei ook: 'Ik zal niet meer leven als de verbeteringen zichtbaar zijn. Maar als we nu niet bezig blijven dan duurt het alleen maar langer'." MILIEU zaterdag 20 mei 2017 ft 'Onze Willem is geëxecuteerd' Tonny van der Mee Amsterdam - Herman Geertman War on minerals van Jacco Groen wordt de komende maan den op verschillende plekken ver toond, onder meer in Den Haag en Utrecht. Zie: www.bescherm- denatuurbeschermer.nl Het aantal moorden op natuurbeschermers groeit. In 2015 werd een recordaantal van 185 activisten in zes tien landen gedood, blijkt uit cijfers van Global Witness. „Dat is 60 procent meer dan in het jaar ervoor", zegt Femke Wijdekop van natuurorganisatie IUCN NL. „Gemiddeld worden wekelijks drie natuurbeschermers ver moord." Waarschijnlijk zijn er nog veel meer slachtoffers, omdat in Afrikaanse landen geen betrouwbare statistie ken zijn. Brazilië spande de kroon met 50 moor den, gevolgd door de Fi lipijnen (33) en Colom bia (26). Dat in de zaak van Willem Geertman nog steeds niemand veroordeeld is, past in de wereldwijde trend: de meeste moordenaars van natuurbeschermers gaan vrijuit: maar 1 pro cent wordt bestraft. In de betreffende lan den is veel corruptie, worden mensenrechten geschonden en milieu wetten niet nageleefd. „Het is lastig om de ver antwoordelijken te pak ken", zegt Wijdekop. „Het zijn vaak buiten landse bedrijven. Ze blij ven buiten schot. Wie moet je daarop aan spreken?" Landen praten over een verdrag waarin bedrij ven (juridisch) harder aangepakt kunnen wor den als ze het milieu ontwrichten. Een com missie onder de vlag van de Verenigde Naties moet daarop toezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10