De meeste pittoreske huisjes zijn oppervlak van 72 vierkante kilometer is Santorini klein; aan een dag of twee heb je genoeg. In het binnenland liggen aardige dorpjes, zoals Pyrgos Kallistis. Hier domineren de toeristen het straat beeld niet. Het dorpsleven gaat er onge stoord zijn gang. In de Agia Theodossia, de rijkversierde Grieks-orthodoxe kapel, tilt een jonge moeder haar peuter op en laat hem de bijbel kussen. De priester in zijn lange gewaad en wat oudere kerkgangers kijken vertederd toe. Pyrgos is gebouwd rond de resten van een Venetiaans kasteel uit de 13de eeuw. Smalle, steile, kronkelige steegjes voeren naar de top van de berg. Een doolhof, waar verdwalen niet erg is, maar prettig verrassend. Achter elke hoek ligt een steegje, een binnenplaatsje, een door kijkje. Auto's kunnen en mogen hier niet komen. Twee zwaarbeladen ezeltjes brengen daarom pakketjes naar boven, zoals sinds mensenheugenis gebeurt. Nieuw is dat de meeste pakketjes op internet zijn besteld. Maria (72) tornt met haar stok moei zaam tegen de heuvel op. Ze is een breek bare vrouw met de grijze haren, van wie de schoonheid nog niet is vergaan. Vijftig jaar geleden emigreerde ze met haar man naar Winnipeg, in Canada. Na diens overlijden keerde ze voorgoed terug naar haar geboortedorp. „We vertrokken, omdat we geen toekomst hadden. Net als iedereen hier waren we straatarm. Nu hebben de mensen het hier goed. Het is fijn om weer thuis te zijn." De Nederlander Marcel van der Molen (49), geboren en getogen in Enschede, voelt zich ook thuis op het eiland. Hij werkte als business consultant in het fi nanciële hart van London en verkoopt nu yoghurtijs op Santorini. „Mijn vriend en ik waren altijd al weg van Griekenland. Vier jaar geleden kreeg ik de kans om op Santorini een vestiging van Chillbox te beginnen, een franchiseformule die yoghurtijs en smoothies verkoopt. Binnen vijf minuten was de zaak rond van na de aarbeving van IPSO Op de uitkijk Hoe hoger je komt, des te mooier het uitzicht. Immigrant Marcel van der Molen heeft zich op Santorini gevestigd om er smoothies en ijs te verkopen. 501 zaterdag 20 mei 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 104