Impeachment, wat is dat? Comey is voor 8 Het woord impeachment, het afzetten van president Trump, zingt rond in Washington. Zijn vertrek is niet langer slechts een fantasie van Democraten. Maar een realistisch scenario is het daarmee nog niet. TRUMP AFZETTINGSPROCEDURE Als de beschrijving van een memo over een gesprek tussen Donald Trump en toenmalig FBI-baas James Comey correct is, is een af zettingsprocedure gerechtvaar digd, beaamt Justin Amash, een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, tegenover journalisten. Daarmee is gefilosofeer over im peachment ook doorgedrongen tot Trumps ei gen partij. De chaospresident zou een belangrijke grens kunnen hebben overschreden door Comey te zeggen dat hij hoopt dat de FBI een onderzoek naar een van zijn mensen kan 'laten gaan'. David Gergen, oud-adviseur van vier presi denten, onder wie twee die met afzettingspro cedures te maken kregen, oordeelt op CNN dat Trump zich daarmee in 'impeachmentgebied' heeft begeven. „Het lijkt erop dat hij het onder zoek probeerde te belemmeren. Hij gebruikt zijn macht om dat te doen. Toen James Comey daar niet in meeging, ontsloeg hij hem." Dat kan opgevat worden als obstructie van rechts gang, wat de voornaamste reden was voor zulke procedures aan het adres van Nixon en Clinton. Het lijkt erop dat Trump het onderzoek probeerde te belemmeren. Hij gebruikte zijn macht om dat te doen Democraten fantaseren al langer over het afzet ten van Trump, en roepen er nu steeds luider om. Een van hen, Al Green uit Texas, verzocht gisterochtend in het Huis van Afgevaardigden officieel om afzetting. De steun voor dat idee wordt langzaamaan breder. Ook de onafhanke lijke senator Angus King antwoordt op CNN 'met tegenzin ja' op de vraag of een mogelijke afzetting van Trump dichterbij komt. De meeste Republikeinen gaan niet zover als afgevaardigde Amash, maar de onvrede in de partij is ontegenzeggelijk toegenomen. Een prominente Republikein, Jason Chaffetz, eist alle documentatie van de FBI op over het be wuste gesprek tussen Trump en Comey. Partijleider Paul Ryan wil het memo daar over ook zien. Maar hoe vaak het i-woord ook valt, en hoezeer sommige Republikeinen de opeenvolgende crises in het Witte Huis ook beu zijn, het blijft heel onwaarschijnlijk dat een door Republikeinen gedomineerd Congres de Republikeinse president afzet. Trump mag dan een historische impopu laire president zijn, Republikeinse kiezers zijn wél overwegend positief. In peilingen, afgenomen voor het laatste schandaal, is tot op heden zo'n 8o procent van hen te vreden. Congresleden willen herkozen worden door de kiezers in hun district, en zullen dus niet snel tegen de wensen van hun achterban ingaan. 5 VRAGEN OVER Barack Obama sprak duide lijke woorden toen hij Co mey in 2013 voordroeg als FBI-directeur. Hij noem de de man 'woest onaf hankelijk' en 'diep in teger', iemand die 'niks geeft om poli tiek' en 'alleen maar wil dat de klus geklaard wordt'. President Trump sprak ook duidelijke woorden toen hij Comey de deur uit schopte. Een 'op schepper', was zijn oordeel, ie mand 'die alleen maar voor de bühne speelt'. donderdag 18 mei 2017 GO Chaospresident blijft Karlijn van Houwelingen Washington —David Gergen Er gaan in de Verenigde Sta ten steeds meer stemmen op om Trump af te zetten vanwege berichten over het verhinderen van een FBI-on- derzoek. Kan de president worden weggestuurd? En zo ja, hoe werkt dat precies? Gerben van 't Hof Wat is obstructie? Simpel gezegd: het voorko men dat de autoriteiten, zoals politie, justitie of FBI, on derzoek kunnen doen. 2 Heeft Trump zich wel schuldig gemaakt aan obstructie? Obstructie een breed begrip. Het bedreigen van een jurylid in een rechtszaak valt eronder maar ook het intimideren van een getuige of het belemmeren van de rechtsgang. Juristen weten niet goed wat Trump precies heeft gedaan en of dat onder obstructie valt. De aan klager moet kunnen aantonen dat de president zich actief in het onderzoek heeft gemengd. 3 Het bewijs ligt er toch? De inmenging van Trump zou zijn opgenomen in de notities van FBI-directeur James Comey, die altijd gede tailleerde verslagen maakt van zijn gesprekken. Zijn memo's kunnen waardevol zijn als het komt tot een onderzoek naar obstructie. Juristen verwachten dat zo'n onderzoek verzandt in een welles-nietesspelletje. Trump kan zeggen dat hij slechts zijn bedenkingen uitte over iemand met wie hij lange tijd samenwerkte. De zaak wordt sterker als Comey onder ede wil verklaren wat er precies in de Oval Office is gezegd. 4 Als het tot een afzet tingsprocedure komt, hoe werkt dat dan? Hiervoor moeten onderzoekers het bewezen achten dat de pre sident willens en wetens een FBI-onderzoek heeft onder mijnd. De bevindingen worden voorgelegd aan het Huis van Af gevaardigden. Daar volgt dan een stemming. Als een meerder heid (218 van de 435 stemmen) vóór stemt, moet de president voor de Senaat verschijnen. Daar is een tweederde meerder heid nodig om hem uit zijn ambt te zetten. 5 Hoe vaak is er zo'n af zettingsprocedure ge weest? Twee keer. De presidenten Johnson en Clinton kregen ermee te maken. Geen van bei den werd ontslagen. Johnson kreeg in 1868 impeachment aan zijn broek nadat hij de mi nister van Defensie probeerde te vervangen zonder toestem ming van het Congres. Uitein delijk besloot de Senaat dat Johnson niet weg hoefde. Clin ton moest zich in 1998 verant woorden wegens meineed in het Lewinsky-schandaal. Hij had een affaire met haar maar ontkende dat, zelfs onder ede. M Ex-FBI- directeur James Comey. F0T0EPA Als er één man is voor wie Do nald Trump het in zijn broek moet doen, dan is het James Comey. De ex-FBI-directeur deinst voor niemand terug en weet ook precies hoe hij zich moet indekken. Mark van Assen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8