Recordaantal kinderen alleen op de vlucht ledereen heeft het over Joël Voordewind Verplichte opvoedcursus voor vechthondbaasjes 5 dat voor een serieuze poging is. „Ik vertrouw er wel op dat er een punt is gezet onder de vorige poging." Dat geldt niet voor PvdA-voor- man Lodewijk Asscher. Hij weet immers niet exact waar het spaak liep met Groenlinks en waar Kla ver exact zijn 'grenzen legde' als het aankwam op asiel. Mocht As scher ooit-ooit-ooit tóch tot een kabinet toetreden, dan wil hij niet vier jaar lang Jesse Klaver in zijn Dat kan link zijn, omdat hij in een constructie van 76 zetels de nipte meerderheid in gevaar kan brengen. Joël Voordewind (51) heeft zelf hard meegewerkt aan dat linke beeld van hem. Ie der reces in de Tweede Kamer grijpt hij aan om op reis te gaan, meestal met bestemming vluchtelingen. Zo repte hij in het voorjaar van 2016 - net terug uit Griekenland - in een sms over 'een humanitair drama'. 'Gisteren meegevaren met Ne derlandse mariniers en 5 vluch telingen van bootjes op zee ge- nek hebben vanuit de oppositie. Oriëntatie Onder de streep blijven voor infor mateur Schippers op deze manier weinig mogelijkheden over, nadat ze gisteren alweer een kop koffie met een eerste reeks fractieleiders dronk ter oriëntatie. Want de vari ant VVD-CDA-D66-Christen- Unie levert weliswaar een meer derheid van 76 zetels op, juist Alexander Pechtold noemt het 'onwenselijk'. „Zo'n zetelaantal is niet de stabiele meerderheid die ik wil, zeker niet als je met vier par tijen te maken hebt." Bovendien is het strategisch een nachtmerrie. In zo'n verband krijgt de partij vier jaar lang slaag van de linkse partijen uit de oppo sitie. De puzzel van Schippers is er na een dag gebakkelei alleen maar taaier van geworden. Dat stelt kinderrechtenorganisatie Unicef in het rapport 'Een kind is een kind' dat vandaag wereldwijd verschijnt. Het aantal kinderen dat alleen op de vlucht is, is nu vijf keer hoger dan vijfjaar geleden. „En wij, volwassenen, slagen er niet in hen te beschermen", zegt Justin For syth, adjunct-directeur van Unicef. Volgens de organisatie hebben in 2015 en 2016 wereldwijd 200.000 al- leenreizende kinderen asiel aange vraagd, verspreid over 80 landen. 170.000 van hen deden dat in Eu ropa. Daarnaast zijn bij de grens tussen Amerika en Mexico 100.000 alleenreizende kinderen aangehou den. „Het totale aantal kinderen dat alleen onderweg is, ligt waarschijn lijk nog veel hoger", stelt Unicef. De stijging komt onder meer doordat er meer langdurige conflic ten zijn op de wereld. „En er zijn steeds meer kinderen die thuis geen bestaan meer kunnen opbou wen", zegt migratiedeskundige Majorie Kaandorp van Unicef Ne derland. Soms gaan ze alleen op de vlucht omdat hun ouders hopen dat ze elders een beter bestaan op kunnen bouwen. Maar Unicef ziet ook veel alleenreizende kinderen t De stijging komt onder meer doordat er meer conflicten zijn op de wereld die al eerder gevluchte volwassen familieleden proberen te bereiken. „Dat kan soms ook op een reguliere manier, maar de procedures duren vaak lang. Als je gevaar loopt, kun je daar niet op wachten", zegt Kaan dorp. Ook in Nederland nemen de procedures maanden in beslag. De kinderen die op de vlucht zijn, komen uit veel verschillende DEN HAAG Baasjes van honden die een gevaar kunnen vormen voor mens en dier moeten verplicht een opvoedcursus volgen. De maat regel van staatssecretaris Martijn van Dam (Economische Zaken) voor zogeheten hoogrisicohonden gaat volgend jaar in. Hij maakt zich grote zorgen over de regelmaat waarmee honden een mens of ander dier ernstig verwon den. Zo raakte dinsdag een 6-jarig meisje in Diepenheim zwaarge wond na meerdere beten van een hond. Vorig jaar werd een meisje van dezelfde leeftijd in het gezicht gebeten door een pitbull. De staatssecretaris wil dat wordt ingegrepen. Van sommige gevaar- landen. Degenen die worden aan gehouden bij de Mexicaans-Ameri- kaanse grens komen vooral uit Midden-Amerika. Op de boten die vanuit Libië Italië proberen te be reiken, zaten vooral mensen uit Afrika. Van de kinderen die daarop zaten, reisde rond de 90 procent zonder volwassene. In Nederland vroegen vooral kinderen uit Eritrea, Syrië en Afghanistan asiel aan. Tieners De meeste alleenreizende kinderen zijn tussen de 15 en 17 jaar oud. „Tie ners, maar ook zij zijn kwetsbaar", zegt Kaandorp. Net als volwasse nen maken ook kinderen gebruik van smokkelaars. Forsyth: „Niets ontziende mensensmokkelaars en -handelaars helpen kinderen de grens over, om ze vervolgens te ver kopen als slaaf of seksueel uit te buiten." Unicef tekende getuigenis sen op van kinderen die onbetaald moesten werken, zogenaamd om de kosten van hun reis terug te be talen. Meisjes vertelden opgesloten te worden en verkracht te zijn. Unicef roept wereldleiders, die eind deze maand bijeenkomen op de G7-top, op om maatregelen te nemen. De organisatie voert de druk op door vandaag ook een ma nifest te publiceren: Teder kind moet toch kind kunnen zijn'. Kaan dorp: „Er zitten bijvoorbeeld nog veel kinderen vast in vluchtelin genkampen in Griekenland en Ita lië. Geef hen prioriteit bij relocatie naar andere landen in Europa." lijke hondenrassen wil hij de fok en de invoer helemaal verbieden. Hij wijst erop dat andere Europese lan den daarin al voorgingen. Verder wil Van Dam bijtinciden- ten beter bijhouden en een meld punt instellen. Met die gegevens kunnen gemeenten een baasje van een hoogrisicohond bijvoorbeeld verbieden nog langer zo'n hond te houden. Ook kunnen ze een muil korf of een hondenlijn voorschrij ven. Ze kunnen verder plaatsen aanwijzen waar geen enkele hoog risicohond mag komen, zoals een speeltuin of kinderboerderij. Van Dam heeft een lijst opgesteld van hondenrassen die hij onder de hoogrisicohonden schaart. LINKE OPTIE haald'. Voordewind schroomt ook niet om individuele asielza ken te politiseren. Vooral kwetsbare gevallen wreef hij geregeld onder de neus van staatssecretaris Klaas Dijkhoff (VVD, Asiel). Zeker zo illustratiefis een anekdote die Voordewind zelf graag aanhaalt. Toen de vorige Asiel-staatssecretaris Fred Tee- ven geen geld wilde uittrekken voor bed-bad-broodlo- caties, belde Voorde wind fracties van zijn partij in ver schillende gemeen ten. Die dwongen alsnog geld af en zo belandde de reke ning toch bij het Rijk. Voordewind was in zijn nopjes: „Zo moest Teeven toch 20 miljoen uit trekken voor de opvang van il legalen." Zeker bij de VVD en CDA vre zen ze dat soort trucjes. Zij den ken dat Voordewind - ooit werkzaam bij een hulporgani satie - activisme niet kan laten. Al in het eerste kabinet waar aan de Christenunie deelnam, Balkenende IV, had Voorde wind een naam. De CDA-pre- mier zette zelfs 'een mannetje' op hem. Zijn taak: diens uit spraken in de gaten houden. Zelf bezweert hij dat hij bin nen zijn fractie geen uitzon deringspositie inneemt. „Wat ik vind, staat in ons verkiezingsprogramma. Dat is niet uitgesproken links. Ons beleid is helder: opvang van vluchtelingen in de regio, maar wel hu maan." De bood schap is helder: met de Christen- Unie zijn afspraken te maken. donderdag 18 mei 2017 GO Nu een kabinet met de Chris tenunie het meest voor de hand ligt, wordt de naam van ChristenUnie-Kamerlid Joël Voordewind veel genoemd. Hij zou op het onderwerp migra tie 'net zo links' zijn als Klaver. Tobias den Hartog Hanneke Keultjes Den Haag Nog nooit waren er op de wereld zo veel kinderen alleen op de vlucht. Het waren er de afgelo pen twee jaar zeker 300.000, maar misschien nog wel meer. Ze lopen stuk voor stuk groot ri sico op uitbuiting of misbruik tij dens hun reis. Cyril Rosman Den Haag Het aantal kinderen dat alleen op de vlucht is, is vijf keer hoger dan vijf jaar geleden, foto reuters Jesse Klaver (I) en Alexander Pechtold tijdens het debat over het verdere verloop van de formatie. FOTO BART MAAT/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5