14 C9 Een mispeer van jewelste Kapelle ruimt tientallen fietsen op bij het station WHL Py Roompot biedt arme gezinnen vakantie 2 Korfbalklusje GROOTSTE KEUKENSHOWROOM IN DE REGIO Die zijn écht goed Dicht bij zulke goeie speelsters KORFBAL ORANJE ON TOUR COMMENTAAR Het zit de Zeeuwse fruittelers niet mee. Door de nachtvorst, die in april veel schade aanrichtte, dreigt de fruitoogst te worden gehalveerd. Vooral in oostelijk Zeeland zijn de ap pels en de peren naar de knoppen. Daar is soms 70 procent schade, wat zuur is voor getroffen telers. Het enige wat ze kunnen hopen is dat ze straks een mooie prijs krijgen voor hun fruit. Op het weer heb je als teler geen invloed. Een misoogst is dus een normaal bedrijfsrisico in de fruitteelt. Telers krijgen echter wel erg veel voor hun kiezen de laatste jaren. Drie jaar terug sloot Rusland de grenzen voor groente en fruit uit de Europese Unie. De boycot was een antwoord op sancties die de EU Rusland oplegde vanwege de annexatie van de Krim. De boycot heeft erin gehakt bij Zeeuwse fruittelers. Tien procent van de bewaarperen ging naar Rusland. Omdat andere landen ook peren op de Europese markt dumpten, waren 2014 en 2015 een ver- liesjaar voor de Zeeuwse fruitteelt. Ze konden hun peren aan de straatstenen niet kwijt en de schadecompensatieregeling van het Rijk kon het financiële leed niet goedmaken. De vergoeding lag na melijk onder de kostprijs, klaagden telers. Dat ook de Poolse plukkers meer en meer afhaken, is nog wel het minste probleem. Ook al waren de fruitprijzen vorig seizoen beter, een nieuw rampjaar kan de sector er eigenlijk niet bij hebben. Daarom is het zaak om de Zeeuwse fruitteelt toekomstbestendiger te maken. Dat is mogelijk door de zoetwatervoorziening uit te brei den, zodat er bij vorst preventief kan worden beregend. Dat blijkt een effectief middel. Er vindt al onderzoek plaats naar innovatieve zoetwatervoorzieningen, bijvoorbeeld door aflopend duinwater in kreekruggen vast te houden. Maar misschien is een veel groter zoetwatersysteem wel noodzakelijk. Telers krijgen de laatste jaren met Russische boycot en vorstschade wel erg veel voor de kiezen De gemeente heeft de fietsen niet zomaar meegenomen. Begin april werden al 42 fietsen gelabeld. Op 10 mei heeft Kapelle 38 fietsen waar nog een label aan hing, weggehaald. Daarvan zijn er 26 gekwalificeerd als fietswrak en 12 als weesfiets. Zij werden opgepikt bij het station en op andere plekken in de gemeente. Sinds gisteren staan alle fietsen die door de gemeente zijn verwij derd op verlorenofgevonden.nl. Wie daar 'fiets Kapelle' invult, krijgt ze te zien. Een eigenaar kan dan op afspraak (via boa@kapelle.nl of 14 0113) de fiets ophalen bij de Milieustraat. Daarvoor zijn dan wel een geldig legitimatiebewijs en een bewijs van eigendom, het aankoop- Waar Kapelle eerder meldde dat het wel meeviel, wordt er nu toch ingegrepen bewijs, een verzekeringsdocument of een passende fietssleutel nodig. Opvallend detail is dat Annebeth Evertz (PvdA) in de laatste raads vergadering nog aandacht vroeg voor de rommelige situatie met fietsen bij het station. Daar was toen volgens wethouder Jon Her- selman geen sprake van. ALMANAK Verslaggevers moeten van alle markten thuis zijn. Toch blijft het lastig wanneer je als leek naar een korfbalclinic moet. „Weet je wat een doorloopbal is? En snijden?", vroegen col lega's gisteren aan de aangewe zen verslaggever. „Als ik bij ONDA ben, vraag ik het wel even aan een speler van het Nederlands elftal", probeerde hij hen gerust te stellen. Met ave rechts effect. „Ehh, korfbal speel je niet met een elftal en die vereniging heet ONDO. ONDA is een fanfare." Daar is een uitdrukking voor. Van toeten noch blazen weten. Controle op hondenbelasting Loes Meeuwisse lijsttrekker VVD Jongeren in debat warenhuisnl Het grootste recreatiebedrijf van Nederland wil de gezinnen zo van een gratis vakantie laten genieten. Het eerste huis opent zaterdag de deuren op vakantiepark Weerter- bergen in het Limburgse Weert. De 'goededoelhuizen' worden gerund door de Koos Konijn Foun dation van Roompot. Koos Konijn, al jaren de mascotte van het vakan- tiebedrijf, heet op elk park de jonge vakantiegasten welkom. Diverse landelijke goede doelen hebben la ten weten met de foundation te willen samenwerken. De Koos Konijn Foundation be staat één jaar en heeft inmiddels ruim dertig gezinnen die een zware periode doormaakten een vakantie geschonken. Na een succesvol proefjaar gaat de foundation het nu groter aanpakken. Door de opening van het eerste Koos Konijn Founda tion Vakantiehuis dat 365 dagen per jaar beschikbaar zal zijn, kunnen binnenkort ruim honderd gezin nen genieten van een vakantie. In totaal komen er tien huizen door heel Nederland. donderdag 18 mei 2017 De gemeente Kapelle heeft vo rige week op verschillende plek ken fietsen weggehaald. Men sen die hun fiets kwijt zijn, kun nen sinds gisteren kijken op in ternet of hun verdwenen twee- wieler daar bij zit. Willem Adriaansens Kapelle Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE De gemeente Kapelle controleert huis aan huis of hondeneigenaren wel belasting betalen voor hun huisdier. Een buiten gewoon opsporingsamb tenaar komt bij iedereen langs. De gemeente biedt eigenaren deze week de kans alsnog hun hond aan te melden. Doen ze dat, dan krijgen ze in elk geval geen boete. De hondenbelasting in Ka pelle bedraagt 63,28 euro per hond. GOES Loes Meeuwisse (foto) trekt volgend jaar bij de gemeenteraadsverkiezin gen de lijst van de VVD in Goes. Meeuwisse is al zeven jaar wethouder en was door de fractie voor gedragen als lijsttrekker. De leden namen dat una niem over. Meeuwisse was voor ze wethouder werd hoofd van het Grondbedrijf bij de ge meente Dordrecht. Daar voor was ze sectorhoofd bij de gemeente Goes. HEINKENSZAND Veilige fietsroutes, alco hol of de bereidheid om dorpsgenoten te helpen. Het zijn voorbeelden van onderwerpen die op 30 mei aan bod komen tij dens Borsele Draait Door, de debatavond van de jongerenraad. Tijdens de avond gaan jongeren in gesprek met raadsle den, wethouders en an dere betrokkenen. Aan melden: jdekker@bor- sele.nl. Meer informatie op de Facebookpagina van de jongerenraad. Einsteinstraat 29 - Dordrecht Maura Schutte (11) uit Breskens heeft met bewondering naar de Ne derlandse korfbalinternationals gekeken. „Hoe ze scoren. Toen ik dat zag, dacht ik wel: 'O ja, die zijn écht goed!' Ik vind het bijzonder hoeveel tijd ze erin steken om met ons te korfballen." Ze is vastbe sloten om na afloop de handtekeningen van de sporters te verzame len op een speciale folder die daarvoor wordt uitgedeeld. En komen die dan boven haar bed? „Ik weet niet. Ik zie wel." FOTO'S RUBEN OREEL De moeilijkste oefe ning vond ze dat ze de bal vanachter door haar eigen benen moest spe len, zegt Ilse de Kubber (9) uit Ter- neuzen. „Ik denk niet dat ik dat in een wedstrijd ga probe ren." Ze vond alle oefeningen die de speelsters van het Nederlands team gaven leuk. Schie ten, afvangen. „An ders dan normaal op de training." Wat was er dan anders aan? „Datje zo dicht bij zulke goeie speelsters staat." Roompot Vakanties gaat op een aantal van haar parken tien va kantiehuizen openen voor gezin nen die kampen met ziekte of in de financiële problemen zitten. Frank Balkenende Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57