Muziekoptredens als rode draad N 5 Hart voor Suriname Knotsgekke virtuozen Eindeloos Eiland Festival HELEN KAMPERVEEN Jazz 0 Koor Engelse koormuziek Iieuw is onder meer het Boekenbos, waar auteurs en dichters het publiek verma ken met voordrachten en presenta ties. Zo komt schrijver Linda Nij- lunsing langs en kan drie dagen op rij worden geluisterd naar de ver halen en liedjes van tekstkunste naar Mees. Eveneens nieuw is het Bosbios, met films, speciale optre dens en workshops. „Bij EEF gaat het om het beleven van de diverse kunstuitingen. Mu ziek loopt daar als een rode draad doorheen", aldus programmeur René de Dreu. Volgens hem zijn in de categorie nieuwkomers de As sorted Travellers een aanrader, maar in dezelfde adem noemt hij ook de klassieke muziek van Zapp4 (met bewerkingen van Ra- diohead en Nirvana); Pavadita met fado-zangeres Maria de Fatima en Saga met muziek bij filmbeelden. De Dreu: „Veel soorten muziek ko men voorbij. Dat maakt het festival geschikt voor jong en oud." Ook als er een paar duizend man komen, lijkt het nog steeds niet echt druk Klassiek- en flamencogitarist Thomas Zwijsen is er dit jaar voor de derde keer bij. Ieder jaar staat hij met een nieuwe samenstelling op het festival. „De eerste keer speelde ik met Anne Bakker, een violiste, en de tweede keer met Blaze Bayley, de voormalige zanger van Iron Maiden. Hij heeft extreem veel festivals gespeeld in zijn leven en zelfs hij onthoudt dit festival als enorm bijzonder." Zwijsen neemt dit jaar zijn jongere broer Anton Zwijsen (basgitaar) en Nathanael Taekema (drums) mee. „Het voor deel van deze bezetting is dat een aantal muziekstukken die ik am per alleen kan spelen, nu plots vrij makkelijk uitvoerbaar worden." Het optreden wordt verrijkt door zangeres Ingrid Pontes uit Brazilië. „Ze zal solo optreden, maar zich ook bij ons optreden voegen om zang en tweede gitaar te verzor gen. Zo zullen we bijvoorbeeld het nummer Unite van mijn vorige al bum uitvoeren. Het is een muziek stuk van negen minuten, geïnspi reerd op de zee, die verdeelt en verenigt." Ontspannen De gitarist vindt EEF een van de meest bijzondere festivals waarop hij heeft gespeeld. „De sfeer is er ontspannen, er is een leuk publiek en alles is goed geregeld. Het leukst vind ik dat het er nooit druk lijkt, omdat het terrein zo enorm is. Ook als er een paar duizend man komen, lijkt het nog steeds niet druk." Volgens De Dreu is de verbre ding en verdieping van het drie daagse festival te danken aan de sa menwerking met andere program meurs in Zeeland. Zo heeft Manda Heddema van De Koperen Tuis in Goes zich ingezet voor het boeken programma, hebben Ad Lijnse van zolderpodium Razzmatazz en Bart Gabrielse van Kloveniersdoelen en Drukkery Middelburg geholpen met de muzikale programmering en is overlegd met Eenakterfestival Zeeland over de theateroptredens. Om het festival ultiem te bele ven, raadt zowel De Dreu als Zwij sen bezoekers aan om te overnach ten op de nabijgelegen landschaps camping. Bij het ontwaken in de vroege morgenstond kunnen de festivalgangers met ezels knuffelen of de dag ontspannen beginnen met een lesje Tai Chi. De Dreu: „Het is bovendien in een natuur gebied bij het Bokkegat, een plek die nog niet veel mensen kennen, zelfs Zeeuwen niet." donderdag 18 mei 2017 jPZ „Tilt u de muziek even op, dan kan ik er wel onderdoor dweilen." Het is een van de snedige op merkingen van schoon maakster Helen Kam perveen (foto) in de voorstelling Bach en Bleekwater. De in Curagao gebo ren actrice kwam via Suriname naar Neder land. Haar acteercar rière begint in 1973. Zij had vele spraak makende rollen waarin Su riname re gelmatig een rol speelt. Zij speelde bij multiculturele- en tra ditionele gezelschap pen en van 1992 tot 1994 trad ze op in de populaire tv-serie Me disch Centrum West. Kamperveen pendelt regelmatig op en neer tussen Nederland en Suriname. Zij richtte in Paramaribo de Jeugd- theaterschool On Stage op. Momenteel telt de school 130 leerlingen, in de leef tijd tussen 7 en 22 jaar. Violiste Esther Apituley speelt in Bach en Bleekwa ter stuk ken van Bach voor de schoon maakster. FOTO BOWIE VERSCHUUREN Over het technisch spelen van de muzi kanten hebben jazz liefhebbers bepaald geen klagen. Toch zijn er altijd musici die de lat nog hoger leggen. Zoals de drie Zwitsers van Vein. Niet alleen een van de begaafdste pianotrio's, ook een van de minst brave en een van de gees tigste. Ze spelen al jaren samen, soms met een gast, zoals dit keer saxofonist Greg Osby, die ge weldig bij de vir tuoze, knotsgekke band en bijzonder lekkere muziek past. Morgen, Porgy en Bess Terneuzen, 21.00 uur De Engelse kathedraalmuziek uit de 16de en 17de eeuw mag er zijn. Het Vocaal Ensemble Luscinia zingt parel tjes van Thomas Tallis, William Byrd, William Mundy en Thomas Weelkes. Deel twee van het concert bestaat uit modernere Engelse koormuziek, met werken van Herbert Howells, William Walton en het Festival Te Deum van Benjamin Britten. Rien Balkenende verzorgt de orgelbegeleiding. Zater dag 20 mei, Adriaans- kerk Drei- schor, 20.00 uur Meer kunstdisciplines, een uit breiding van het randprogramma en podiumacts: de derde editie van het driedaagse Eindeloos Ei land Festival (EEF) in Wissen- kerke is in vergelijking met de twee voorgaande jaren ver breed. Janneke Koster Thomas Zwijsen Eindeloos Eiland Festival (EEF), vrijdag 19 tot en met zondag 21 mei in Wissenkerke. Meer infor matie en tickets via: eeffestival.nl Op EEf gaat om de beleving van allerlei kunstvormen, van muziek tot literatuur, foto michel fotografie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44