fi Van rap tot koralen 4 Bach en Bleekwater Wat gebeurt er als een muzikant en een schoonmaakster tegelijkertijd op het podium belanden? Dat ontdekt het publiek in 'Bach en Bleekwater'. Violiste Esther Apituley en actrice Helen Kamperveen spelen de hoofdrol in het humoristische muziektheater. Rapper Diggy Dex komt naar Vlissingen Concert jong orkest is cadeautje voor Hulst In muziek zit alles wat je kunt bevatten, alles wat je kunt verlangen en alles wat je kunt verdragen." Altvioliste Esther Apituley wil haar vurige pas sie voor muziek met iedereen delen. Ze verlaagt als musicus drempels en verlegt grenzen. „Ieder een kan van klassiek genieten", is haar overtuiging. De criticasters die klassieke muziek in het vakje elitair plaatsen, wil ze overtuigen met voor stellingen waar liefhebbers van thea ter en muziek, kenners of niet, van genieten. „In Bach en Bleekwater ervaart de toeschouwer dat klassiek niet 'keurig' is, maar dat muziek juist iedereen aanspreekt. Men hoeft niet netjes op gepoetst stil te zitten. Juist omdat er veel gelachen wordt, worden de mensen losser en komt de ontroering harder binnen. Het wordt voor jong en oud een totaalervaring. Deze voorstelling is een symbiose van theater en muziek. Mijn doel is om publiek dat niet zo snel naar een con cert gaat, maar wel naar theater, warm te maken voor klassieke mu ziek", vertelt Apitulay. Ze vertolkt samen met Helen Kam perveen de hoofdrol in de muzikale theatervoorstelling. „Door de thea trale omgeving en de flinke portie humor zijn de mensen na afloop van Bach en Bleekwater soms helemaal De voorstelling krijgt extra spanning door deelname van een regionaal koor van de kaart. Maar het raakt een ge voelige snaar als je openstaat voor muziek." Schoonmaakster Met de musici van Locomotive (twee violen, cello, elektrische contrabas, slagwerk, piano en mondharmonica) trekken Apituley en actrice Helen Kamperveen met Bach en Bleekwater door heel Nederland. De voorstelling over de bijzondere ontmoeting tus sen de altvioliste Esther en de schoonmaakster van het theater is geschreven door Ko van de Bosch. Nu, dankzij organisatoren Biblio theek Oosterschelde en Stichting Ka mermuziek Zeeland, voor het eerst te zien in Zeeland. De voorstelling laat een ontmoe ting tussen twee werelden zien: die van de 'hoge kunst' en die van de 'hoge nuchterheid'. Door een plan- ningsfout van de theaterorganisatie staan musicus en schoonmaakster op hetzelfde moment op het podium. Beiden willen hun werk doen en proberen dit met respect voor elkaar, maar wel met onverzettelijkheid te realiseren. Stofzuiger versus muzi kale klanken. Maar bleekwater of niet, de muziek van Bach verbleekt nooit. Beide da mes leggen aan elkaar uit waar ze mee bezig zijn. De manier waarop is overgoten met humor en emotie. De schoonmaakster vertelt wat ze doet: de troep van de verbeelding van gis teren opruimen, om de verbeelding van vandaag mogelijk te maken. De altvioliste speelt het muziekstuk Chaconne (uit de tweede Partitavan Bach voor haar. De emotie bij de werkster is niet weg te poetsen. Al luisterend naar werken van Han- del/Halvorsen, Purcell, Sjostakovitsj, Britten gaat er voor haar een andere wereld open. Ze ziet beelden bij de muziek en becommentarieert alles, vaak met hartverwarmende humor. Veel van wat in het begin als storend werd ervaren, wordt interessant en spannend. „De voorstelling krijgt extra span ning door de deelname van een re gionaal koor. De zangers komen op gekleed als vuilnisman. In Goes zingt het Bachkoor BWV uit Middelburg Crucifixus uit de Hohe Messe van Bach. De opmerkingen van Helen zijn ad rem en de muziek overdondert haar. Daardoor wordt het contact tussen haar en mij en het publiek boeiend. Het is heerlijk theater." Apituley: „Een belangrijke muzi- kante in de voorstelling is Hermine Deurloo. Zij leerde het vak bij Toots Thielemans. Zij speelt geweldig, lek ker jazzy en meeslepend. Een goede verbinder tussen klassiek en jazz, zij raakt het publiek." Apituley benadrukt dat Bach en Bleekwater een voorstelling is voor alle leeftijden. „Als je kinderen wilt laten proeven en genieten van klas siek, is dit dé kans." 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Rap Kamermuziek donderdag 18 mei 2017 verbleekt nooit Jeanette Vergouwen 44 Esther Apituley Bach en Bleekwater, morgen, Theater De Mythe in Goes, aanvang 20.00 uur Het muziekaanbod deze week is zeer divers. Van Nederlandsta lige rap tot Engelse koralen uit de 16de en 17de eeuw. Daarnaast brengt een jong Belgisch orkest kamermuziek en wordt een trio Zwitserse pianisten aangevuld met een vermaarde saxofinist voor virtuoos concert. De Nederlandse rapper, pro ducent en liedjesmaker Diggy Dex treedt zaterdag op in het CCXL Theater in Vlissingen. Diggy Dex, oftewel Koen Jan sen uit Amersfoort, bracht in september vorig jaar zijn vijfde album, Golven, uit. Op 17 april stond hij als eerste rapper in het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam. Jansen begon zijn carrière bij het collectief De Amersfoortse Coöperatie. In 2006 bracht hij zijn solo debuut, Verhalen Vanuit De Sofa, uit. In 2009 scoorde Dex samen met de Vlaamse singer- songwriter Eva de Roovere met Slaap Lekker een hit in Neder land en België. In 2010 werd de rapper drie keer genomineerd bij de 3FM Awards en TMF Awards voor zijn album Lange Nachten, Korte Dagen. In het najaar van 2015 bracht hij de single Treur Niet uit, dat op zijn album Golven staat. Het num mer werd tijdens de BUMA NL Awards in 2016 gekozen tot beste Nederlandse single. Dex schreef ook een nummer naar aanleiding van de aanslagen in Brussel: Morgen Komt Het Goed. Morgen, CCXL Vlissingen, 20.15 uur Een cadeau van Hulst Cultureel voor de bevolking: een concert door Antwerpen Camerata in de ba siliek voor een klein prijsje. De leden van het Belgische orkest zijn jong en enthousiast. Het concert bevat be kende en minder bekende werken. Zo klinkt de Hol berg Suite van Grieg bekend in de oren, de Suites van Holst en Ja- nacek minder. Zaterdag 20 mei, Basiliek Hulst, 20.00 uur PZ Bach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43