Examen Provincie lapt weer bij voor Thermphos Hans Vissers stopt als politiechef Zeeland provincie van krasse knarren 2 WILLEM VAN DAM w Column The Rolling Stones staan met 'Paint it Black' op nummer t vandeTop-40. In Amster dam breken rellen uit; bouwvak kers die protesteren tegen een kor ting op hun vakantiegeld bestor men het gebouw van De Telegraaf en steken auto's in brand. De ge vierde volksschrijver Gerard (toen nog: van het) Reve, kort tevoren vervolgd wegens godslastering, zorgt voor rumoer door toe te tre den tot de Rooms-Katholieke kerk. De Provo's maken nog maar eens een dansje rond het Lieverdje. Juni 1966. Examentijd. Ik zit met zo'n honderd lotgenoten in een gymnastieklokaal over examenop gaven gebogen. Het ruikt er naar zweetvoeten. De surveillant loopt met de handen op z'n rug en met spiedende blik langs de tafeltjes. Zijn spekzolen maken een pie pend geluid op de stroeve gym- vloer. Zucht: aardrijkskunde. Nooit een ster in geweest, in aard- rijkskunde. Ja, ik weet Parijs, Lon den en Rome ongeveer te liggen. Dat is handig voor het geval je er moet wezen en je TomTom het onverhoopt laat afweten. Maar het is mij nog altijd een raadsel waarom ik rijtjes als Hoogezand- Sappemeer-Winschoten-Veen- dam-Stadskanaal uit het hoofd moest kunnen opdreunen; ik ben nog nooit in Hoogezand, Sappe- meer, Winschoten, Veendam of Stadskanaal geweest, en ik hoop er nooit te komen ook. Van de week vond ik bij het uit ruimen van de laatste verhuisdo zen mijn ruim vijftig jaar geleden behaalde MULO-diploma A, com pleet met een door de Voorzitter der Examencommissie persoonlijk geaccordeerde cijferlijst: drie zes jes, één zeven en vijf keurige ach ten. Net als ik toen zitten nu tiendui zenden scholieren te zweten bo ven hun examenopgaven, op de vingers gekeken door hetzelfde soort surveillanten in hetzelfde soort gymzalen. Ik hoop dat ze al lemaal slagen. Ook als ze geen idee hebben waar Hoogezand-Sappe- meer-Winschoten-Veendam- Stadskanaal liggen. Zucht: aardrijkskunde. Nooit een ster in geweest, in aardrijkskunde DESTELLING Vandaag: Hoofddoek onder politiepet is prima Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters GEMEENTEN WILLEN AP VAN HOMO-ONTMOETINGSPLAATSEN Pien naast podium titelstrijd voorlezen Blof treedt weer op in Ziggo Dome Geld beschermde diersoorten VLISSINGEN Melkveehouders houden Open Huis Opnieuw moet de provincie bijlap pen voor de sanering van Therm phos. Om te zorgen dat de fabriek en het terrein van Thermphos tot eind oktober veilig worden be heerd, willen Gedeputeerde Staten 4,5 miljoen euro uittrekken. Overigens heeft Van Citters Be heer (VCB), de sanerings-bv van Zeeland Seaports, in totaal negen miljoen euro gevraagd. De 4,5 mil joen euro is een voorschot. Vanaf november vorig jaar heeft de pro vincie al 3,6 miljoen euro aan be heerskosten neergeteld. De provin cie stelde zich indertijd in een overeenkomst met de curatoren en grondeigenaar Zeeland Seaports garant voor de beheerkosten. Hoofdpijndossier Provinciale Staten maken zich al een tijd grote zorgen om het hoofd pijndossier. Thermphos kost han denvol geld en zo rijk is de provin cie niet. Bovendien is de sanering vertraagd doordat VCB onlangs heeft gebroken met aannemer De contamination Services (DS), een dochter van Mourik. VCB gaat de sanering nu zelf oppakken. Het heeft daarvoor ex-Thermphos- mensen in huis gehaald en zal eventueel een aannemer inhuren. Provinciale Staten vinden dat Zeeland Seaports (ZSP), het Rijk en de Europese Unie de sanering moeten gaan financieren. Het Rijk wil inmiddels praten over een bij drage, maar dan moet precies in kaart zijn gebracht wat de kosten en einddatum zijn en wat de uit gifte van het gereinigde terrein het GS willen 4,5 miljoen euro uittrekken om de fabriek en het terrein van Thermphos veilig te beheren havenbedrijf oplevert. VCB heeft recent een plan van aanpak gemaakt. Zeeland Seaports bestudeert dat momenteel en wil nog niet reageren. Volgens het plan van aanpak van VCB wordt de sanering duurder dan gepland. Er komt nog mini maal 81,5 miljoen bovenop. In het slechtste geval zelfs ruim 124 mil joen. Hans Vissers (63) stopt per 1 okto ber als chef van de politie-eenheid Zeeland-West-Brabant. Hij blijft wel tot eind 2018 in dienst van de politie. Landelijk korpschef Erik Aker boom maakte het terugtreden van Vissers gisteren bekend. „Hans Vissers heeft zich altijd met ziel en zaligheid ingezet voor de poli tie en voor zijn mensen. Als kwar tiermaker en politiechef is hij de grondlegger van de Eenheid Zee- land-West-Brabant. Hij leverde een stevige bijdrage aan de aanpak van ondermijning." Ondermijning (vermenging van onder- en bovenwereld) leidt in Zeeland onder meer tot de invoer van drugs via de havens en de kust. Vissers ging in 2011 als kwartier maker aan de slag in Zuidwest- Nederland en vanaf 2013 was hij politiechef van de Zeeuws-Bra bantse eenheid. Een jaar lang - vanaf september 2008 - was hij in terim-korpschef in Zeeland, nadat de toenmalige korpschef Fup Goudswaard het veld moest rui men vanwege een aantal affaires. VLISSINGEN Zeeland heeft van alle provincies verhoudingsgewijs de meeste honderdplussers. Op elke 20.000 inwoners zijn er vijf Zeeuwen van honderd jaar of ou der. Eén op de honderd inwoners is de negentig gepasseerd. Dat blijkt uit de jongste cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Binnen Zeeland bezet Sluis een koppositie met elf honderd plussers (4,6 per 10.000 inwoners). In absolute cijfers staat de provin cie Zuid-Holland bovenaan (580 honderdplussers). Nederland telde begin dit jaar 2225 honderdplussers. Twintig jaar geleden was dat de helft minder. In een jaar tijd zijn er 124 bij gekomen, meldt het CBS. Het statistiekbureau verwacht dat het aantal honderdplussers vanaf 2020 sneller zal stijgen. Dat is het gevolg van een kleine baby boom kort na de Eerste Wereldoor log. Die groep zal rond 2020 de hon derd passeren. In 2031 zijn er naar verwachting meer dan vierduizend 'eeuwelin- gen'. donderdag 18 mei 2017 Gisteren: Er is niets mis met gezond wantrouwen 436 stemmen TT KIJK» ACHTER BAT BOSJE. BAAR ZITTEN ZE ALTIJBi HULST De 12-jarige Pien Fer- mont uit Hulst is er niet in geslaagd Nederlands kampioen voorlezen te worden. De Brabantse Eva Koning uit Prinsen beek won de finale in de schouwburg van Amstel veen. Pien, leerling van de Sint Willibrordus- school is Hulst, mocht voorlezen in de finale omdat ze kampioen van Zeeland was geworden. Ze las gisteren voor uit het boek Achtste-groe- pers huilen niet van Jacques Vriens. AMSTERDAM Blot treedt voor de derde keer op in de Ziggo Dome in Amsterdam. Morgen begint de voor verkoop voor het concert dat plaatsvindt op 10 maart 2018. De eerdere concerten in de Ziggo Dome waren in 2012 - ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan - en 2014. Beide keren was de zaal, waarin 17.000 toe schouwers passen, uit verkocht. De kaartver koop gaat via blof.nl. MIDDELBURG De provincie trekt 111.670 euro uit voor bescher ming van dieren. Het geld wordt verdeeld over vijf projecten. Verspreid over Zeeland worden kerkzol- ders en bunkers geschikt gemaakt voor vleermui zen. In Zeeuws-Vlaande- ren komen biotopen voor kamsalamanders en steenuilen, in het Veerse Meer en bij de Slikken van Heen voor de Noordse woelmuis en op Neeltje Jans voor kust- broedvogels. Twee Zeeuwse melk veehouders houden tweede pinksterdag Open Huis. Het gaat om de familie Van Esch aan de Rietstraat 23 in Ter hole. De familie advi seert om met de fiets te komen tussen 10.00 en 16.00 uur. Op Walcheren houdt de familie Mari- nissen, Krabbeneiland 1 in Biggekerke open dag, van 10.00 tot 16.00 uur. De provincie moet weer diep in de buidel tasten voor de sane ring van de failliete fosforfa- briek Thermphos in het Sloege- bied bij Nieuwdorp. Frank Balkenende Middelburg Ernst Jan Rozendaal Tilburg Op www.pzc.nl staat een kaartje met de aantallen per Zeeuwse gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2