E 17 INTERVIEW ARNO VISSER Van veel belastinggeld is het volstrekt onduidelijk of het nuttig wordt besteed. President Arno Visser van de Algemene Rekenkamer wil dat burgers waar voor hun geld krijgen. Te vaak worden plannen in te grote haast gemaakt. Nu is er wel tijd Arno Visser be leefde gisteren zijn jaarlijkse hoogtepunt tij dens Verant woordingsdag, de dag waarop de president van de Algemene Re kenkamer traditiegetrouw de over heid de oren wast. Visser lacht: „Wij zijn degenen die op het feestje de lichten aandoen." Ter wijl ministeries in hun jaarversla gen hun triomfen vieren, krijgen ze van de Rekenkamer een veeg uit de pan. Ook dit jaar worden er harde no ten gekraakt. Een schrijnend voor beeld is de 2,4 miljard euro die in het passend onderwijs is gestopt, waardoor kinderen met een beper king zoveel mogelijk naar een ge wone school moesten kunnen. Zo als zo vaak in Den Haag was er bij de invoering geen gebrek aan goede bedoelingen. Visser: „Er waren duidelijke af spraken gemaakt om de effectivi teit te meten. Onze conclusie is nu: het geld is niet te volgen, doordat scholen allemaal verschillend rap porteren. Er is geen inzicht of het geld terecht is gekomen bij de kin deren die het nodig hebben. We weten alleen dat minder kinderen ondersteuning krijgen dan voorheen. Maar waar dat aan ligt? Geen idee." De reactie van minis ter Jet Bussemaker van Onderwijs liet zich vol gens Visser niet moeilijk raden. „Ze zegt: we doen er wat aan. Maar dat heb ben we vaker gehoord." Haast Visser noemt het een 'cultuurding'. Politici moeten de wil tonen om te verantwoorden wat ze met belastinggeld hebben gedaan, vindt hij. „Maar dat is niet altijd gemakkelijk. Te vaak worden plan nen in te grote haast gemaakt. Dat zag je vier jaar geleden bij de tot standkoming van het huidige kabi net. Onder druk van noodzakelijke bezuinigingen was snelheid gebo den. Nu is er wel tijd om maatrege len beter voor te bereiden." De kortingen op het defensie budget - waar zowat alle partijen nu spijt van hebben - zijn een voorbeeld van hoe het niet moet. De Rekenkamer constateert dat er met name in de ondersteunende functies bij de krijgsmacht is ge sneden. Dat heeft grote invloed op de hele organisatie. Als militairen op missie een probleem hebben met hun materieel, kunnen ze in het weekend niemand in Neder land bellen die het voor ze oplost. Visser: „Zo kom je vanzelf in een situatie waarin militairen tijdens oefeningen 'pang pang' roepen." Onmogelijk Sommige bezuinigingen, zoals op de Voedsel en Warenautoriteit en de AIVD, bleken zelfs onmogelijk en werden teruggedraaid. Bij de Belastingdienst gaat een investe ring van ruim een miljard euro bijna helemaal naar een vertrekre- geling voor personeel dat de fiscus graag had willen houden. „Er is bij het hele Rijk een groot tekort aan specifieke expertise, zoals inko pers, financieel specialisten en ict'ers. Tegelijkertijd moeten er nog 9.000 voltijdsbanen weg. En de werkdruk is toch al hoog." Volgens Visser moeten politici zich beter afvragen welke taken kunnen verdwijnen en of de uit voering dan nog lukt. Over de door vele partijen gewenste hervorming van het belastingstelsel moet goed nagedacht worden, waarschuwt Visser. „De Belastingdienst kent 1600 systemen. Sommige zijn sterk verouderd. Kunnen die zo'n stel selwijziging aan? En op sommige afdelingen is veel expertise verlo ren. Wie doet straks het werk?" Visser vreest voor fact free poli tics: dat besluiten worden geno men die niet op feiten zijn geba seerd. Daarom hamert hij op lan delijke normen, waarmee gekeken kan worden of maatregelen nuttig zijn of juist niet. Het Rijk heeft veel taken uitbesteed aan gemeen ten, zonder duidelijke spelregels te bepalen. „In elke gemeente hebben ze weer een andere definitie van wat een zwerfjongere is. Dat is heel erg zonde. Je wilt juist graag dat beleid dat werkt, navolging krijgt en dat ongericht beleid stopt. Zo kun je beter verantwoorden hoe belas tinggeld wordt besteed." donderdag 18 mei 2017 GO Rustig aan, denk na' Deborah Jongejan Laurens Kok Arno Visser Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17