12 EINDEXAMENS de zenuwen eet« vandaag: omgaan met stress nagels op. Lekker gênant hoogleraar voedingsleer aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Leren of examen doen kost weinig brandstof. Een 18-jarige (gemiddelde van jongens en meisjes) verbrandt ongeveer 120 kcal per uur. „Evenveel als een uur staan praten op het schoolplein en een stuk minder dan een uur de hond uitlaten. Dus eet gewoon hetzelfde als op een normale schooldag. Of zelfs iets minder, want je krijgt geen gym op het examen." Als eten al stress kan verlagen dan is dat een puur psycholo gisch effect, denkt Katan. „Vraag je moeder om iets stress- verlagends klaar te maken, zoals soep of je favoriete toetje van vroeger. Als jij en je moeder er allebei in geloven, werkt het." Alsof de oma van Jolijn dat heeft aangevoeld. De vwo-scholiere uit Pijnacker teert deze examenperiode op haar favoriete chocoladekoek jes van Verkade, die oma speciaal nog even langs bracht. Verder heeft Jolijn zoals vele scholie ren - een rol letje druiven- suiker binnen handbereik, maar dat is volgens het Voe dingscentrum niet nodig. „Als je nor maal eet, heb je deze suikers niet nodig. Eet regelma tig en gevarieerd. Vergeet ook niet te drinken: 1,5 liter vocht Eet hetzelfde als opeen normale schooldag. Of iets minder per dag", zegt een woordvoer der. Koffie kan helpen om ver moeidheid uit te stellen en alert te zijn, maar het is geen won dermiddel, waarschuwt het Voedingscentrum. Het raadt ca- feïnehoudende drankjes bo vendien afin de avond, omdat dit tot slaapproblemen kan lei den. Scholieren doen er volgens hoogle raar Derksen be ter aan om 's avonds na het leren nog wat ontspanning te zoeken. Puntje voor Jolijn, die vaak Martijn Katan 's avonds nog even Netflix aanzet. „Prima," compli menteert Derksen. „Maar sporten is nog beter. Daar word je lichaam krachtiger en vitaler van." Kanon op hol: soldaten dood Russen scheren langs fregat Meer dodelijk geweld in CAR Gestrest voor het eindexamen? Laatje moeder je lievelingstoetje van vroeger klaarmaken. Dat zal de zenuwen iets doen temperen. Niet doen: blokken kort voor het examen De nagels van Jolijn van den Bogaerdt (18) uit Pijnacker zijn een stuk korter sinds de eindexamens van start zijn ge gaan. Ze zit in het laatste jaar van het vwo en deze periode leidt tot grote stress, vertelt ze. „Van zenuwen eet ik mijn na gels op. Lekker gênant." Tijdens haar eerste toets, het examen Nederlands, raakte ze haar pen de eerste vijf minuten niet aan. „Ik durfde niks op te schrijven. Het voelde zo offici eel. Dit examen bepaalt of ik een nog een jaar hier op school blijf, en dat wil ik natuurlijk niet." Terwijl Jolijn vaak 's ochtends de stof voor de laatste keer door neemt, rolt haar broertje Mees van 16 rustig tussen 10.00 en 10.30 uur zijn bed uit en begint de dag met een game. Oók hij heeft eindexamens, op het vmbo. Er is wel iets te zeggen voor zijn relaxte ochtendritueel, zegt Jan Derksen, hoogleraar psy chologie aan de Radboud Uni versiteit Nijmegen. „De ochtend voor het examen nog eens blok ken, jaagt de angst juist op. Het kan twijfels aanwakkeren als 'help, ken ik de stof eigenlijk wel'. Zoek 's ochtends aflei ding", tipt hij. De stress wordt pas echt min der als scholieren goed voorbe reid zijn, zegt de hoogleraar. „Alleen een samenvatting uit je hoofd leren is niet genoeg." Stof kennen Er is volgens Derksen eigenlijk maar één bewezen methode en dat is ouderwets blokken. „Neem de stof tot in detail in je op en maak een uittreksel. Op de dag voor het examen herhaal je de stof uit het hoofd. Wan neer je merkt dat er gaten val len, check je dit nog één keer. De volgende ochtend zeg je te gen jezelf: ik ga dit examen ma ken, ik ken de stof. Dat is ge noeg." Extra koolhydraten stapelen voor het examen is beslist niet nodig, zegt Martijn Katan, donderdag 18 mei 2017 'Zeg tegen jezelf voor het examemtik ken de stof!' GO DEN HAAG In de Oostzee zijn twee Russische gevechts vliegtuigen driemaal langs het marinefregat Zr. Ms. Evertsen gescheerd. Dat meldde het ministerie van Defensie giste ren. Het marineschip is in het gebied voor de NAVO om de oostelijke partners van het bondgenootschap gerust te stellen met het oog op de Russische dreiging. De vlieg tuigen van type Su24 (Fencer) vlogen dinsdagmiddag langs de Evertsen. Ze vormden vol gens Defensie geen dreiging voor het schip. BANGASSOU Minstens 115 mensen zijn de afgelopen tijd overleden door geweld in de Centraal Afrikaanse Repu bliek (CAR). Dat meldde het Rode Kruis gisteren. De hulp organisatie heeft alle licha men in de stad Bangassou inmiddels geborgen. Ook vre- dessoldaten van de Verenigde Naties zijn in het land hun leven niet zeker. Bij een aan slag op een konvooi van de VN kwamen vijf blauwhelmen om het leven. De Centraal Afrikaanse Republiek gaat al jaren gebukt onder sektarisch geweld. Strijders uit het over wegend islamitische noorden van het land vechten met strij ders uit het christelijke zuiden om de macht. De afgelopen jaren vielen er al duizenden doden. JAKARTA Zeker vier Indone sische militairen zijn gisteren om het leven gekomen tijdens een oefening in de Riouw- archipel. Luchtafweergeschut vuurde volgens het leger op de eigen manschappen. Het drama gebeurde volgens The Jakarta Post toen een kanon van Chinese makelij door kortsluiting ongecontroleerd begon te schieten. Daardoor raakten ook acht militairen gewond. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis. Eerder op de dag was ook al geoefend met het kanon. Daarbij was alles goed ge gaan, zei een legerwoord- voerder. Bij de tweede oefe ning ging het mis. Het leger heeft een onderzoek aange kondigd. Hanneke van Houwelingen Pijnacker @RLOppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12