II 8 DETAILHANDEL BLOKKER SLUIT WINKELS Banen worden geschrapt, winkels gesloten en ketens verkocht. Blokker Holding hoopt de 21ste eeuw te overleven door het roer om te gooien. Wij verkopen niet per se aan degene die de hoogste prijs biedt Het familiebedrijf heeft zijn winkel ketens Intertoys, Xenos, Leen Bakker, Big Bazar en Maxi Toys te koop gezet. Bij Marskramer blijven zo'n 40 zelf standige winkels van franchisenemers open, de overige 100 filialen sluiten. Binnen een jaar sluiten ook nog eens 100 verlieslijdende Blokker-winkels. In totaal verdwijnen zo'n 1.900 ba nen bij de ketens, in de distributiecen tra en op het hoofdkantoor van moe derbedrijf Blokker Holding. „Blokker gaat terug naar de kern", verklaart top man Casper Meijer van Blokker Hol ding die radicale koerswijziging. „De formule waar het allemaal mee begon wordt onze nieuwe toekomst." Voor de 21.000 medewerkers van het familiebedrijf, die afgelopen jaren al verschillende reorganisaties voor hun kiezen kregen, breekt een periode van onzekerheid aan. Rond de zomer krijgt het personeel van de eerste win kels die sluiten de onheilstijding. De rest moet nog langer wachten. Fundamenteel ingrijpen was nood zakelijk, benadrukt Meijer. „We heb ben ook naar alternatieven gekeken, maar deze maatregelen - hoe pijnlijk ze ook zijn - bieden de grootste kans op een goede toekomst voor de mede werkers die overblijven." Boot gemist De Blokker Holding ziet zijn omzet gestaag dalen en boekt al drie jaar op een rij verlies. Het bedrijf heeft online de boot gemist, omdat de inmiddels overleden pater familias Jaap Blokker niks in webshops zag. Behalve aan on line bedrijven als Bol.com, hebben de winkels terrein verloren aan prijs vechters als Action. Om het tij te keren, zijn snel heel grote investeringen nodig, stelt Meijer. „Die kunnen we niet doen voor zeven merken in drie sectoren tegelijk. Daarom kiezen we er nu voor om al onze aandacht op Blokker te richten." Het geld dat verkoop van de overige winkelketens oplevert, wordt dan ook in een grondige opfrisbeurt voor de huishoudketen gestopt. Wie koopt de winkels, en wat gaan die partijen ermee doen? Dreigt voor de ketens die in de etalage staan een zelfde scenario als voor V&D, dat doodbloedde na een overname door de Amerikaanse investeringsmaat schappij Sun Capital, die het vastgoed verkocht en de warenhuizen opza delde met torenhoge schulden? Dat laat Blokker niet gebeuren, zegt Meijer. „Wij zijn een familiebedrijf. We verkopen niet per se aan degene die de hoogste prijs biedt, maar kijken ook wie goede perspectieven voor de werkgelegenheid biedt." Maanden Kopers zijn er nog niet, maar Meijer verwacht genoeg interesse. Deals zul len geen jaren op zich laten wachten. „Dat zal eerder een kwestie van maan den zijn." De bestuursvoorzitter be nadrukt dat de winkelformules niet zijn uitgewoond omdat ze toch wor den verkocht. Zo werden alle Bart Smit-winkels omgebouwd tot Inter toys. „We zijn blijven investeren. Zo is de webwinkel van Leen Bakker winst gevend, met meer dan 50 miljoen euro online omzet." Dat Blokker nu al zijn pijlen richt op de keten die de familienaam draagt, is volgens Meijer geen kwestie van his torisch sentiment. „We zien voor de huishoudwinkels heel goede groei mogelijkheden, online en offline." Daarbij heeft het bedrijf sinds begin vorig jaar veel geld in modernisering gestopt. Zo'n 200 filialen zijn omge bouwd tot 'nieuwste Blokker' - de overige 200 winkels die Blokker over houdt krijgen ook snel een make-over. Sex and the City-actrice Sarah Jessica Parker figureerde in een commercial die de winkels met meer merkproduc ten onder de aandacht moesten bren gen van jongere vrouwen. Bestaande klanten bleken echter niet op zoek naar duur serviesgoed, maar naar sud- derplaatjes en groene zeep. Die kwa men dan ook snel terug in de schap pen. „We hadden voor een te hoge prijs-kwaliteitverhouding gekozen", erkent Meijer nu. „We gaan nu voor een middenpositie. Met basisproduc ten, eigen merken en A-merken." Decennialang hoorde Blokker bij Nederland als pittige brokkelkaas, bloemkoolwolken en bloemetjesjurken. Maar blijft dat zo? Profiel van een ploeterend concern. Het was een mooi plan. Zo'n zeven jaar gele den. De restauratie van het bescheiden negentiende-eeuwse pandje in Hoorn waar het geslacht Blokker in 1896 zijn allereerste ne ring begon. 'Prachtige klus', herin nert aannemer John Wit zich. „Het was helemaal vervallen, maar we hebben het in oude luis ter kunnen herstellen." Het idee achter de restauratie - bekostigd door Blokker Holding - was duidelijk. Was het geen prachtige gedachte om 'de baker mat' van dat Nederlandse mega- concern, met honderden winkels, en duizenden werknemers voor het nageslacht te bewaren? Zo van: mensen, hier is het succesver haal begonnen. Maar nu het oer-Hollandse be drijf al jaren verliest draait, winkel op winkel moet sluiten, en deze week wederom een (massa-) ont slag aankondigt, is de vraag: is dit historische pandje binnenkort niet meer dan weer zo'n pijnlijke herinnering? Aan opnieuw zo'n roemruchte Nederlandse winkel keten 'die ooit eens was'? Net als de panden van V&D? Of De Bon- neterie? Of, nog dieper de historie in, De Gruyter? Jaap Blokker Er was een tijd - niet eens zo heel lang geleden - dat het óók bij Blokker niet op leek te kunnen. Geld te over. Nieuw filiaal op nieuw filiaal. De ene na de andere overname. Leen Bakker. Xenos. Intertoys. Die episode gaat als het 'Tijdperk Jaap Blokker' de boeken in. Deze veelbesproken kleinzoon van die ene Jacob uit Hoorn stuwde het bedrijf in de jaren 80 en 90 naar grote hoogten. In de media werd Jaap Blokker vaak ietwat villein neergezet als controlfreak (die zelfs als topbaas nog eigenhandig partijtjes tuinka bouters inkocht), rechtse populist (die in zijn jaarverslagen tekeer ging tegen dieven, illegale immi granten en de invoering van de woensdag 17 mei 2017 GO Tefal koekenpo" Uitverkoop moet Blokker een nieuwe kans geven De Blokker Holding, een van de grootste winkelbedrijven van ons land, heft zichzelf op. Een totale uitverkoop moet voorkomen dat het concern V&D achterna gaat. Annemieke van Dongen Amsterdam —Casper Meijer, topman Blokker Holding Gaat weer Eefje Oomen Hoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8