1 Vluchten Stockholm vol door Ajax DE TOP 200 7 President na wéér een crisis: Ik heb alle recht informatie met Russen te delen 100-plusser rukt op in Nederland De chaos in het Witte Huis wordt alsmaar groter. Trump zou topgeheime informatie met Rusland hebben gedeeld, en ruïneert en passant de geloofwaardigheid van zijn eigen medewerkers. Het stof van de ene crisis is nog niet neergedaald of de volgende dient zich al aan. Een president die luk raak geheime informatie doorspeelt aan een oude vijand, daar staat Washington opnieuw van op zijn kop. Vorige week schudde het poli tieke hart van de VS al op zijn grondvesten door het ontslag van de FBI-directeur die kringen rond de president onderzoekt. Geschrokken stafleden en ex- medewerkers deelden nu met de krant Washington Post dat de presi dent in een ontmoeting met de Russische minister Lavrov en diens ambassadeur Kislyak uit de doeken deed wat hij allemaal wist over aan slagen die terreurgroep IS zou be konkelen. Hij noemde daarbij de stad waarin die informatie is opge pikt, waardoor de Russen kunnen achterhalen wie de bron is, vrezen inlichtingenexperts. Dat betekent een flinke buts in het vertrouwen van bondgenoten - ze kunnen er kennelijk niet van uit gaan dat hun geheimen binnenska mers blijven. Het kan het einde van Kunnen we een crisisvrijedag hebben? Dat is alles wat ik vraag de informatiestroom uit IS-gebied betekenen, en groot gevaar voor in formanten. De Republikeinse senator Susan Collins kon haar frustratie over de gang van zaken in de regering niet verbergen tegenover journalisten. „Kunnen we een crisisvrije dag hebben? Dat is alles wat ik vraag." Het is een zootje, concludeert ook Richard Painter, die zeifin de rege ring van George W. Bush werkte als de belangrijkste ethisch adviseur. „In een goed georganiseerd Witte Huis krijgt de president voordat hij een buitenlandse leider ontmoet een briefing van de inlichtingen diensten. Over wat hij wel en niet kan zeggen. Dat is kennelijk niet gebeurd." Ontkenning Het Witte Huis ontkende aanvan kelijk de aantijgingen. „Dit is niet gebeurd", zei Trumps veiligheids adviseur H.R. McMaster. „Het ver haal zoals het is opgeschreven is on waar." Volgens McMaster zijn 'op geen enkel moment bronnen of methodes besproken en geen mili taire operaties die niet al bekend zijn, onthuld.' Dat genoeg informa tie is gedeeld om zelf bronnen en werkwijze te achterhalen, sprak hij daarmee niet tegen. De president schoffelde de ver klaring van McMaster gisteroch tend onderuit door in een tweet uit te leggen waarom hij de informatie doorspeelde, zonder te betwisten dat hij dat deed. Hij benadrukt dat een president staatsgeheimen mag openbaren. „Ik wilde feiten over terrorisme en veiligheid in de luchtvaart met Rusland delen (in een openlijk geplande bijeen komst), ik heb alle recht dat te doen." Vorige week sprak hij zijn eigen team ook al tegen. Het Witte Huis ontkende met klem dat het ontslag van de directeur van de FBI iets te maken had met het onderzoek naar mogelijke banden tussen Trump en de Russische overheid. Enkele da gen later zei Trump zelf in een in terview dat het 'Ruslandding' door zijn hoofd speelde toen hij besloot de FBI-baas weg te sturen. Schop Hij overweegt personeel te vervan gen om zijn presidentschap op de rit te krijgen. Maar steeds meer vin gers wijzen naar Trump zelf. Een Republikeinse commentator, Erick Erickson, schrijft op het conserva tieve blog The Federalist dat hij een van de bronnen van de Washington Post kent. „De bron is een stevig aanhanger van Trump, ten minste in de campagne. Maar de president verdraagt geen interne kritiek, hoe beleefd ook gebracht. Sommige bronnen hebben geen andere optie dan naar de media stappen, lekken en hopen dat de intense reactie de president een schop onder z'n kont geeft." Voormalig Witte Huis-jurist Ri chard Painter meent dat drastischer maatregelen nodig zijn. Hij vindt dat vicepresident Mike Pence, het kabinet en het Congres moeten overwegen of een bepaling in de grondwet over schorsing van een president - omdat hij 'niet in staat' is het ambt uit te oefenen - van toe passing is. „Sommige 70-jarigen doen het prima, maar ik heb seri euze zorgen over de geschiktheid van Donald Trump." De 10.000 kaartjes die beschikbaar waren voor de Ajaxfans waren gis teren binnen een half uur uitver kocht. Gezien de afstand naar de Zweedse hoofdstad, zo'n 1.400 ki lometer, is een reis per vliegtuig het meest populair. Corendon biedt vier vluchten aan, die al vrij wel allemaal vol zitten. Het gaat om drie dagtrips en een driedaagse reis met twee hotelovernachtin gen. Op elke vlucht is plek voor 189 fans. De tickets gingen eruit voor een bedrag van 699 euro, de drie daagse trip kost 799 euro. Ook via de supportersvereni ging van Ajax worden vluchten aangeboden door The Aviation Factory. Inmiddels zitten er al twee vol en zijn er op de derde vlucht nog maar een paar plaatsen vrij. De ticketprijzen variëren van 425 euro tot 550 euro. t Extra vliegtuigen en bussen om fans naar finale Europa League te brengen Een zegsman sluit niet uit dat er bij voldoende vraag nog meer toestel len beschikbaar komen. Ook hier gaat het om twee vluchten op de dag van de wedstrijd en een reis van dinsdag tot donderdag (zon der hotel). Naast de vliegtuigen voor de supportersvereniging heeft het bedrijf ook nog zes toe stellen gehuurd voor andere par tijen die naar de finale willen. Kras vliegt als officiële partner van Ajax naar Stockholm met elf vliegtuigen, waaronder een grote Boeing 747. De meeste toestellen zijn gevuld met de delegatie van de club, onder wie de spelers. Volgens een woordvoerster waren er een paar honderd tickets beschikbaar voor de fans die op eigen gelegen heid gaan. Die zijn echter al uitver kocht, voor een bedrag van 595 euro. Voor de echte diehardfans zijn er ook busreizen. De supportersver eniging biedt een reis aan voor 190 euro. De bus doet er twintig uur over en rijdt vrijwel direct na de wedstrijd terug. Deze reis is alleen beschikbaar voor supporters met een kaartje voor de finale. ROTTERDAM Nederland telt steeds meer 100-plussers. Op 1 ja nuari waren 2.225 inwoners ouder dan 100, vijf procent meer dan een jaar eerder en het dubbele van twintig jaar terug. Dat meldt het CBS. Het aantal tachtigers nam sinds 1997 toe met 52 procent tot 642.000, het aantal negentigers steeg met 90 procent tot 112.000. De toename komt door de almaar dalende sterf tekansen en de voortdurende toe name van geboortes in de 20ste eeuw. Het aantal 100-plussers gaat over een paar jaar zelfs nog sneller stijgen, vanwege een babyboom kort na de Eerste Wereldoorlog. Stem nu VAN DE JAREN Ga naar nporadio5.nl Luister via DAB+, kabel nporadio5.nl woensdag 17 mei 2017 GO Loslippige Trump zet Washington op z'n kop Karlijn van Houwelingen Washington n. President Trump en de Russische minister Lavrov spraken elkaar op 10 mei in het Witte Huis. fotoafp —Senator Susan Collins Voor de finale van Ajax tegen Manchester United in de Eu ropa League worden extra vluchten en busreizen ingezet om supporters volgende week naar Stockholm te brengen. ANP Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7