Sjaak de Kooning bracht leven in Lewedorp N pp miinsiffii-s 13 Kloetinge opent de nacompetitie met een 1-1- gelijkspel bij XerxesDZB. De ploeg heeft nu een week rust en speelt dan op eigen veld tegen Smitshoek. KARAKTERISTIEK Kloetinge-trainer Arie van der Zouwen was als coach al drie keer eerder actiefin de nacompetitie om promotie. Na zijn geslaagde pogingen met WGZ, AS WH en Strijen weet hij twee dingen zeker: momentjes zijn bepalend voor het lot van een ploeg en het is steeds weer rekenen. Zo ook gisteravond, toen de Bevelandse eersteklasser aantrad tegen XerxesDZB. Xander van der Poel had in de 78ste mi nuut de 0-2 op zijn schoen, maar vond de keeper van de Rotterdam mers op zijn pad. Uit de tegenaan val bepaalde invaller Le-Shwan Lisse de eindstand op 1-1. „Dat is balen, maar het is een re sultaat waar ik voor had getekend", sprak Van der Zouwen monter na de strafschoppenserie na het eerste duel in de nacompetitie om pro motie naar de hoofdklasse, die Kloetinge verloor. Xerxes scoorde vijf keer, bij Kloetinge miste enkel Julius Bliek. „Die strafschoppen tellen pas mee als het doelsaldo ge lijk is. Dus ik zie het zo: we zijn nog in de race, hebben een week rust en spelen volgende week dins dag een spannende wedstrijd te gen Smitshoek. Dat speelt zaterdag tegen Xerxes." Van der Zouwen wilde zich niet te veel met dat duel bezighouden, maar was vooral bezig met het spel van zijn eigen ploeg. „Voor de pauze hadden wij het goed voor el kaar", beschouwde hij na. „We zet ten hoog druk, speelden met veel energie en hadden de wedstrijd onder controle. En we kwamen te recht op 0-1." Het was Remco van Tiggele die die goal voor zijn reke ning nam. Afgelopen zaterdag moest hij een strafschop tegen WNC (3-1-zege) nog in twee in stanties nemen, en bij de tweede keer ging het fout, maar in Rotter dam was het in één keer raak. Met een schuiver in de rechter hoek liet hij doelman Mathijs Do natz kansloos. De bezoekers kre gen die penalty na een aanval over de linkerflank, waar Xander van der Poel zijn tegenstanders voor bijsnelde en de bal voor het doel gooide. Die werd weggewerkt, maar direct opgepikt door Roy Mulder. Toen die het strafschopge bied betrad, werd hij gevloerd. Het was het abrupte einde van een van de geslaagde aanvallen van Kloe tinge voor de pauze. Bij de andere aanvallen van de equipe van trainer Arie van der Zouwen was het goalie Donatz die zijn doel schoon hield. Hij stond op zijn post bij schoten van Tom Wuyts en Roy Mulder en hield zijn ploeg daarmee op de been. Xerx esDZB stelde daar bijzonder wei nig tegenover. Hoe anders was dat na rust, toen de ploeg van coach en oud-prof Joop Hiele kans op kans kreeg. Van der Zouwen: „Vanaf mi nuut één pompten zij de bal naar voren, waardoor wij naar achteren werden gedwongen. Na dat mo ment met Xander, die een kans krijgt op de 0-2, waren we het ach terin even kwijt en viel de 1-1. Maar met die stand zijn we nog in de race." Op 67-jarige leeftijd is Sjaak de Kooning overleden. Lewedorp verliest er zijn onbezoldigde ambassadeur mee. iks doen was niet besteed aan Sjaak de Kooning. Naast zijn I werk en gezin zette de Le- wedorper zich met ziel en zaligheid in voor voetbalclub Lewedorpse Boys, de duivensport én voor mensen in nood. Maandag overleed Sjaak de Kooning, één dag na zijn 67ste ver jaardag. Regelen en organiseren zaten Sjaak de Kooning in het bloed. Het was hem met de paplepel ingegoten. Zijn vader was al voorzitter van Lewed orpse Boys, zoon Sjaak trad al snel in zijn voetsporen. En hij liet zijn spo ren daarin na. Met Peter van Vossen zette hij bijvoorbeeld tweedaagse voetbalkampen op en hij haalde Fey- enoord en tal van andere profclubs naar Lewedorp. Een jaarlijkse herinnering aan hem is de Borsele Sloepoort Cup. Aan het begin van elk seizoen wordt dit Sjaak de Kooning 1950-2017 grootste veldvoetbaltoernooi in Zee land nog altijd gehouden. De Koo ning stond in de jaren tachtig aan de wieg van het toernooi, dat aanvanke lijk ook druk bezocht werd door profclubs uit binnen- en buitenland. In 2001 gaf hij het stokje over. Hij wilde meer tijd steken in een andere passie, de duivensport. Ook daarin bleef zijn aanwezigheid niet onopgemerkt. Vorig jaar kreeg hij bij voorbeeld 82 duivenkwekers uit Ne derland en België zo ver dat ze jonge duiven schonken die via een interna tionale site werden geveild. Het le verde een bedrag van 16.000 euro op. Dat geld doneerde De Kooning in stadion de Kuip aan dr. Casper van Eijck, die zich inzet om het overle- vingspercentage van alvleesklierkan ker te verhogen. „Als je zo om je heen kijkt en ziet in welke rijkdom we le ven in Nederland is het eigenlijk on begrijpelijk dat het geld voor zo'n be langrijk onderzoek niet zo op tafel komt", zei De Kooning bij die gele genheid. Het was hem ten voeten uit. Een betrokken doener. Eerder had hij zich ook al ingezet voor de stichting Doe een wens, die wensen van ern stig zieke kinderen laat uitkomen, en voor de slachtoffers van de vuur- werkbrand in Volendam. De bene fietconcerten die hij daarvoor op po ten zetten, zorgden ook voor leven in Lewedorp. Dat was Sjaak de Kooning wel toevertrouwd. woensdag 17 mei 2017 2V XerxesDZB-keeper Mathijs Donatz valt spectaculair in een duel met Kloetinge-spits Can Ozgan. Links kijkt Julius Bliek toe. FOTOPIMWASLANDER XerxesDZB-Kloetinge 1-1 (0- 1). 19. Remco van Tiggele 0-1, 79. Le-Shwan Lisse 1-1. Scheidsrechter: N.H.H.J. Tun- nissen (Venray). Gele kaart: Joey Grootenboer, Mariano van Homoet, Le-Shwan Lisse (Xerxes), Timo Jansen (Kloe- tinge). Toeschouwers: 200. Kloetinge: Matthew Lentink; Timo Jansen (46. Rick Hui- bregtse), Jaap Esser, Julius Bliek, Rowan Amperse; Daan Esser, Remco van Tiggele (79. Stefan Quinten), Roy Mulder; Tom Wuyts, Can Özgan (69. Joël Dekker) en Xander van der Poel. Programma: zaterdag 20 mei Smitshoek-XerxesDZB, dins dag 22 mei: Kloetinge-Smits- hoek. Kloetinge is nog volop in de race Mitchell Minnaard Rotterdam ÜÜIPIIIIIIIIIBBB Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70