i I Bodyline verrast door titel Vitaalste Bedrijf Vlaamse loodsen sluiten akkoord 10 ZE Zeeuws-Vlaams bedrijf in landelijke finale in november Kaart brengt zoet en zout water in beeld Healthcenter Bodyline in Terneuzen is dit jaar Het Vitaalste Bedrijf van Zeeland. m ï?r bedrijF HETMIffi Het gebeurt niet elke dag dat een olympisch kampioen jou een prijs uit reikt. Het overkwam giste ren de beduusde eigenaren van Healthcenter Bodyline in Terneuzen. Pieter van den Hoogenband verraste hen met de titel Vitaalste Bedrijf van Zeeland. Het be drijf van Pim Lexmond en Anita Boone verdedigt de Zeeuwse eer 23 november in de landelijke finale. Volgens juryvoorzitter Van den Hoogenband in vesteert het bedrijf in Zee land het meest in het vitaal houden van zijn medewer kers. Bodyline liet de andere genomineerden, jachtbou wer Amels in Vlissingen en webshop YourSurprise in Zierikzee, achter zich. Boone en Lexmond zijn verguld met de prijs. „We vinden het eigenlijk heel normaal wat we doen. Deze prijs is dan een parel tje op de kroon." Het Zeeuwse healthcen ter helpt meer dan vijfdui zend klanten hun leven ge zonder en vitaler in te rich ten. Het groeiende Bodyline telt vestigingen in Terneu zen, Hulst en binnenkort een in Oostburg. Het heeft verder een kleine vestiging bij de W Philippine en be gint binnenkort activiteiten op het strand in Oostburg. Het bedrijf werkt nauw samen met allerhande orga nisaties, instellingen en ver enigingen. Zo is er bijvoor beeld een programma voor (herstellende) kankerpa tiënten dat samen met de afdeling oncologie van zie kenhuis Zorgsaam is opge zet. Evengoed ondersteunt het fanfares en zangkoren. „Het is heel breed wat we doen. We zien ons als een kenniscentrum voor ge zondheid en bewegen. Ons hoofddoel is mensen in hun kracht te zetten, zodat ze zich fit voelen." Het bedrijf telt 25 arbeidsplaatsen. Bodyline heeft de afgelopen jaren daarom veel geïnves teerd in de vitaliteit van de eigen werknemers. „We hebben een programma ontwikkeld om mensen die dat willen te helpen een ei gen onderneming op te zet ten", zegt Lexmond. „Ze kunnen hun eigen bedrijfje beginnen als zelfstandig trainer. Dit betekent dat zij hun kwaliteiten kunnen uitbreiden en meestal ook dat ze meer gaan verdie- Mensen krijgen meer plezier in hun werk als je ze uitdaagt nen." Bovendien snijdt het mes aan twee kanten: de personal trainers kunnen ook cliënten van Bodyline helpen die behoefte hebben aan meer persoonlijke aan dacht. „Je merkt dat mensen meer plezier in hun werk krijgen als je ze uitdaagt om hun eigen grenzen te ver leggen." Van den Hoogen band noemt Bodyline een 'pionier'. „Als je een vesti ging in Eindhoven wilt be ginnen, bel me alsjeblieft, dan gaan we dat regelen. Zo'n bedrijf kunnen daar ook gebruiken." De verkiezing van Het Vi taalste Bedrijf is een initia tief van MKB-Nederland en ONVZ Zorgverzekeraar. Minister Weyts wil het Vlaams loodswezen hervormen. De inzet baarheid van de loodsen moet beter. Tegen 2020 wil hij dat er vijftien pro cent efficiënter wordt gewerkt. De scheepvaart en de Vlaamse schatkist moeten daarvan profiteren. Het principeakkoord heeft lang op zich laten wachten. Vlaamse lood sen zijn goed georganiseerd en sterk verdeeld. Terwijl het Nederlands loodswezen al jaren met één Schel- deloods werkt, kent de Vlaamse loodsdienst nog zee-, kust-, rivier en kanaalloodsen. Zij doen ieder een deel van het Schelde-vaargebied. Weyts wil graag ook één Schelde- loods, waarmee het personeel flexi beler op alle trajecten kan worden ingezet. In het principeakkoord wor den de eerste stappen gezet, volgens Gerda De Norre van de liberale vak bond VSOA. Zeeloodsen en loodsen voor het Kanaal Gent-Terneuzen kunnen opleidingen volgen, waar mee ze uitwisselbaar worden. Kust- loodsen volgen op termijn. Gemiste kans De rivierloodsen gaan niet mee. Hun Beroepsvereniging van Lood sen (BvL) is fel tegen één Schelde- loods en stelt ook zonder Schelde- loods tegen 2020 een efficiëntie- voordeel te kunnen behalen van vijftien procent. „Een gemiste kans", volgens De Norre, „maar we zullen er voorlopig mee moeten leven." De Vlaamse regering moet het principeakkoord nog wel goedkeu ren, waarin ook afspraken zijn ge maakt over eindeloopbaanmaatre- gelen. De havens van Antwerpen en Gent kunnen alvast enigszins opge lucht ademhalen. Mede door de stiptheidsacties eerder dit jaar zou Antwerpen enkele containerlijnen verloren hebben aan Rotterdam. Als eerste Nederlandse provincie heeft Zeeland de aanwezigheid van zoet en zout water in de bo dem in kaart gebracht. Daarvan profiteren vooral de boeren. Zeeland wordt omringd door zout water. Door de klimaatver andering stijgt de zeespiegel en verdampt meer regenwater. De kans bestaat dat daardoor op ter mijn te weinig zoet water be schikbaar is. De provincie stimu leert daarom initiatieven voor de opslag van zoet water. In dat kader is ook het project Zeeland is de eerste Nederlandse provincie die de aanwezigheid van zoet en zout water in beeld brengt FRESHEM in het leven geroe pen. Aan de wetenschappelijke instituten Deltares, TNO en BGR (de Duitse TNO) is de op dracht gegeven in kaart te bren gen waar het zoete en zoute wa ter in Zeeland zijn te vinden. In 2014 en 2015 is dat vanuit een he likopter gemeten. (Dat verklaart de naam FRESHEM: FREsh Salt groundwater distribution by Helicopter ElectroMagnetic sur vey in Zeeland) De resultaten zijn nu in kaart gebracht en te zien op www.zeeland.nl/zoet- zout en www.scheldestromen.nl/zoet- zout. Vooral boeren kunnen baat hebben bij de kaart. Ze weten nu waar het zoete water zich be vindt en waar dit het beste kan worden opgeslagen. De keuze van hun gewas en hun waterop slag kunnen ze daarop afstem men. Volgens dagelijks bestuur der Luc Mangnus van water schap Scheldestromen is de kaart een hulpmiddel bij het ver lenen van vergunningen voor beregening of infiltratie. Het project FRESHEM heeft 1,44 miljoen euro gekost. Veertig procent daarvan is betaald door het Deltafonds. Andere finan ciers zijn de provincie, het wa terschap, Evides, Rijkswater staat, de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, de Vlaams-Nederlandse Schelde- commissie, de ZLTO en Delta res. Dit is niet de eerste keer dat er gens ter wereld de verhouding tussen zoet en zout water in kaart is gebracht, maar zelden gebeurde dat op zo'n grote schaal en zo gedetailleerd. Het Zeeuwse project biedt daarom kansen voor andere Nederlandse kustgebieden en delta's wereld wijd om de beschikbaarheid van zoet water te beschermen en te vergroten, aldus onderzoekster Esther van Baaren van Deltares. woensdag 17 mei 2017 Frank Balkenende Terneuzen Oud-zwem mer Pieter van den Hoogen band (tweede van rechts) reikte de prijs uit die hoort bij de titel Het Vitaal ste Bedrijf van Zee land. Links Wendy Lazaroms, naast haar Anita Boone. Uiterst rechts Pim Lexmond. FOTO BOAZ TIMMERMANS - Pim Lexmond Goed nieuws voor de havens van Antwerpen en Gent: Vlaams mi nister Ben Weyts heeft deze week een principeakkoord be reikt met Vlaamse loodsenorgani- saties. Stiptheidsacties van Vlaamse zeeloodsen zorgden eerder dit jaar voor vertragingen. Harmen van der Werf Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68