Bru klaagt over gevaar bij bevoorraden supermarkt Alle eilandelijke fanfares samen op één podium in de Beuze Nieuw pand Natuurmonumenten in Levensstrijdpolder krijgt vorm 7 Er komt een nieuw regiokantoor van Natuurmonumenten. Dat gaat letterlijk op in de natuur. Aan de ene kant van het bouwhek wroet een jonge kluut naar voedsel en geeft een grutto-moeder zwemles aan haar kleintjes, aan de andere kant van het bouwhek vlechten halfblote bouwvakkers bewapening voor het dak terwijl AC/DC uit de radio ramt. En dat gaat prima samen. „Niets zo flexibel als de natuur", glundert boswachter René Wink van Natuurmonumenten. „Dieren en planten passen zich gewoon aan aan de omstandigheden. Toen wij hier de fundering stortten voor ons nieuwe regiokantoor, schoven zij gewoon een stukje op. En als wij straks water rond het gebouw laten lopen, groeien er binnen no-time weer lamsoor en zeekraal en zwemmen er weer wa tervogels rondom." Caisson Drie jaar nadat het vorige onder komen, een oude boerderij die net door vrijwilligers van boven naar beneden was opgeknapt, in vlam men opging, zet Natuurmonu menten een nieuw gebouw neer in de Levensstrijdpolder achter Zierikzee. En niet zomaar een ge bouw. Het ontwerp heeft veel weg van een caisson en muren zijn 'versierd' met geëxtrudeerd glas: gerecycled glas waar zich lucht belletjes in hebben gevormd. Tony de Haan, architect bij Natuurmo numenten gooit een stukje om hoog. Bijna zwevend komt het te rug in zijn hand. Als hij het in het water gooit, blijft het acuut drij ven. „Superlicht. En het neemt geen water op." En dat moeten ze hebben in de natte polder. Het gebouw moet daar nog lang staan in weer en wind, en dus moet het wat kunnen hebben. Het geëxtrudeerde glas is een expe riment. Dat waren de wanden aan de binnenzijde ook. De Haan heeft die horizontaal la ten storten en vervolgens op de bouwplaats laten liggen. Bouwvak kers liepen eroverheen, er kwam zand op en een hoop folie. Dat alles heeft als effect gehad dat het ce ment nu vol zit met kreukels, die doen denken aan smalle watergeul tjes. De Haan glimlacht. „Precies wat we beoogden." Gemakkelijk is het project niet, zegt de architect. „Het is veel sim peler om gewoon stenen te stape len. Maar als je iets in de natuur neerzet, moet je dat doen met res- Niets is zo flexibel als de natuur peet voor die natuur. Dan kun je niet met schrootjes aankomen. Het gebouw krijgt jumboruiten, met uitzicht op de foeragerende vogels. Die ramen zullen ze af en toe moeten wassen, maar verder zal het gebouw vrijwel onder houdsvrij zijn. Als er mos op gaat groeien, laten we dat ook gewoon lekker zitten. Het moet opgaan in de natuur." Excursies Het gebouw, dat naar verwachting dit najaar zijn deuren opent, krijgt vier ruimtes voor vrijwilligers en bezoekers die er verzamelen voor excursies. Zij lopen dan via houten vlon ders de polder in. Of stappen er op de fiets richting Plan Tureluur. „Onze bezoekers beleven de zilte natuur vanaf het moment dat ze in dit gebouw de plattegronden krij gen uitgereikt", vertelt boswachter René Wink. „In het water rondom het gebouw brengen we karren sporen aan, zodat het weer wordt zoals vroeger. Het grasland laten we begrazen door vee van boeren uit de buurt." Wink, die als boswachter na tuurgebieden tot in Brabant onder zijn hoede heeft, is nog altijd ver baasd over de harmonieuze sfeer waarin het natuurgebied wordt vormgegeven. „Ook bij boeren. Iedereen is er blij mee. Daardoor hebben we van Zierikzee tot Burgh-Haamstede één grote vogelboulevard. Iets om ontzettend trots op te zijn",vindt Wink. Omwonenden van de Albert Heijn in Bruinisse hebben bij de dorps raad geklaagd over de 'gevaarlijke situatie' die ontstaat tijdens het la den en lossen bij de supermarkt. Vanwege de beperkte ruimte op de weg zouden vrachtwagens moeten draaien en keren op een punt waar basisscholieren langsfietsen. „Het probleem is al jaren be kend", erkent Roberto van Veldhui zen, eigenaar van de supermarkt. „Daarom hebben we de vrachttij den aangepast naar tijdstippen waarop kinderen niet buiten zijn, en zijn er hekken geplaatst." Voor zitter van de dorpsraad Nico de Dansschutter is daar blij mee: „Dat scheelt al een hele slok op een bor rel, maar we willen kijken of het nóg veiliger kan." Ook zou het vol gens de klagers niet genoeg helpen; zij stellen dat onlangs een kind met zijn voet onder een wiel is beland. Van Veldhuizen denkt dat het lastig te voorkomen is dat vracht wagens moeten keren op de smalle wegen. „Dan zal de infrastructuur moeten veranderen", denkt hij. Eind deze maand gaat de eigenaar samen met de dorpsraad en ge meente om tafel op zoek naar een definitieve oplossing. De Eilandelijke Muziekdag is al ja ren een begrip op Schouwen-Dui- veland, maar zo spectaculair als dit jaar is het nog nooit geweest. Alle harmonieën vormen samen één orkest. En hetzelfde geldt voor alle fanfares die het eiland rijk is. „Als we meer brassbands zouden heb ben, zouden die ook samen op het podium staan", zegt organisator Dick Kooman. De Eilandelijke Muziekdag vindt plaats op zaterdag to juni in de Beuze in Zierikzee. Lang gele den dat het daar was. „Vorig jaar waren we in Renesse. We gaan er het hele eiland mee over. Al wordt het in de Westhoek altijd beter be zocht dan aan de andere kant." Ze zijn allemaal nog springlevend, maar kunnen wel wat jong bloed gebruiken Behalve alle eilandelijke harmo nieën, fanfares en de brassband uit Brouwershaven, zijn ook alle dweilbands, dansmariekes en slagwerkgroep te horen. De hele dag is er muziek om mensen te plezieren en enthousiast te maken om zelf ook bij een muziekvereni ging te gaan. „Ze zijn nog spring levend, maar de gemiddelde leef tijd stijgt snel", vertelt Kooman. „Ze kunnen allemaal wel wat jong bloed gebruiken." Zelf bespeelt Kooman geen in strument, maar hij zit wel al jaren- lang in het bestuur van muziek vereniging Luctor et Emergo in Renesse. „Een fijne club mensen, zoals al die muziekverenigingen trouwens. Samen muziek maken is het mooiste dat er is." woensdag 17 mei 2017 Kantoor midden in de natuur Wendy Wagenmakers - René Wink, boswachter Elodie Kint Bruinisse Wendy Wagenmakers Zierikzee - Dick Kooman, organisator A Boswachter René Wink (links) en architect Tony de Haan voor het kantoor in aanbouw van Natuurmonumenten, foto dirk--jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56