f/ 9 V' V €130 €110 WAT MAG'T KOSTEN? mie Wekelijks speurt de redactie op sites als Marktplaats en eBay naar buitenkansjes, bijzondere objecten en vreemdsoortige hebbedingen. Deze week: de trekbank die niet in de collectie van Peter Verbunt past. Peter Verbunt (46) uit Dongen verzamelt oude draaibanken. Drie maanden geleden dacht hij van een man uit Tilburg via Marktplaats een exemplaar te kopen dat goed bij zijn collectie zou passen. „Ik vond het een leuk ding en wilde er meer van weten." Een draaibank bleek de aankoop niet te zijn. „Het is een trekbank, bedoeld om de sterkte van textiel te testen. Hij stond als draaibank geadverteerd." De Dongenaar zocht op internet, maar kon de herkomst niet achterha len. „Aan de stijl, de gietstukken en de manier waarop de handwieltjes gemaakt zijn, kun je zien dat het ap paraat rond honderd jaar oud moet zijn. Misschien is het interessant voor een museum of instelling. Mijn inte resse heeft het niet; mijn fascinatie ligt bij draaibanken." Verbunt heeft ruim vijftig exem plaren in zijn collectie. „De kwaliteit van die banken moet zo hoog moge- DE CONCURRENTIE lijk zijn. Ik probeer de krenten uit de pap te pakken te krijgen, want overal zit een verhaal en een geschiedenis achter." Europa Hij verzamelt sinds acht jaar en heeft verschillende exemplaren die een eeuw oud zijn. „Ik kijk elke dag wel een keer op Marktplaats." De draai banken komen uit heel Europa. „Ap paraten uit Zwitserland hebben een hoge kwaliteit omdat daar onderde len van horloges mee gemaakt wer den. De Zwitserse precisie zie je daarin terug." Achter elke draaibank zit een verhaal en een eigen geschiedenis Verbunt geniet van oude techniek. „Nu voeren ze iets in een computer in en komt het bij wijze van spreken zo uit de machine gerold. Daar is niets boeiends aan. Vroeger dachten ze er volgens mij beter over na. De techniek was dezelfde, alleen moest alles toen met de hand gemaakt wor den. Het gietijzer van toen of van nu is een wereld van verschil. Als je nu een bankje van Chinese makelij koopt, zit er overal speling in en valt het bijna van ellende uit elkaar." De aankoop van de trekbank was een gok voor Verbunt. „Maar ik haal de aankoopprijs er altijd uit. Het is toch wat de liefhebber er voor biedt. De opbrengst ga ik gebruiken voor mijn draaibanken." Daarmee staat de verzamelaar een keer per jaar op een oldtimerevene ment in Dongen. „Mijn vader laat er zijn stationaire motoren zien, ik richt er een hoek in met draaibanken. Dan sluit ik een motor op een draaibank aan. Dat werkt als een magneet op mensen." woensdag 17 mei 2017 PZ Bruiloften en partijen, zak- en kleedgeld, goede doelen. Wat hebben we ervoor over? Deze week: festivalkaarten in r LU Job Fokke (16) uit 's-Heer Hendriks kinderen: „Het laatste festival dat ik heb bezocht, was het Bevrij dingsfestival in Vlissingen. Daar was de toegang gratis, dus dat maakte het extra leuk. Normaal zou ik ongeveer 15 euro voor een dagje festival over hebben. Ik zou maxi maal 60 euro betalen. Ik vind de setting ook erg belangrijk. Als de arties ten gewoon in een zaaltje spelen, zou ik er niet zoveel voor willen be talen." Lisa van den Berge (24) uit Goes: „Voor Pinkpop betaal je 95 euro voor één dag. Dat zou ik er alleen voor over hebben als er die dag minstens drie goede arties ten komen. Als ik naar Pink pop ga, ben ik daar ook echt die drie dagen. Dan is het per dag stukken goedkoper. Het Dour Fes tival in Wallo nië kostte 130 euro. Dat duurt zelfs zes dagen. In totaal heb ben ze daar ongeveer 120 acts staan, dus er valt ook veel te zien." Amike Theune (17) uit 's-Heer Hendriks kinderen: „In juli ga ik drie dagen naar het HockeyLoverz festival. Daar heb ik 110 euro voor betaald. Voor dat bedrag krijg je drie dagen entree, twee overnachtin gen en een keer ontbijt en diner. Een van de leukste fes tivals die ik tot nu toe heb be zocht was Kingsnight in Goes. De sfeer was die dag helemaal top en de entree was maar 22,50 euro." Trekbankvol textiel historie Stan Schrijen -Peter Verbunt Peter met het apparaat dat niet in zijn ver zameling thuis hoort. FOTOMARIE- THERESE KIERKELS Object trekbank Verkoper Peter Verbunt Prijs 175 euro Gezien op Markt plaats Draai bank voor metaal. Prijs: bie den. Ver koper: Wim uit Goes, Markt plaats. Oude draaibank. Prijs: n.o.t.k. Verko per uit Noordscheschut, Marktplaats. M Draai bank. Prijs: 100 euro. Ver koper: Michiel de Vries uit Leens, Markt plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49