JL- l Goed voor de honden "3^ lmr- 7 WAARVAN AKTE 'Overstrominkje in de gang' De notaris SCHADE waarde van je geliefde thuisbios vei lig te stellen. Of sieraden. Zelfs spullen van uitwonende stu derende kinderen of een buitenshuisdekking voor telefoon en laptop behoren tot de mogelijkhe den. Rodenburg: „De meeste zaken zijn verzekerd, maar in veel gevallen inderdaad tot een maximum. Voor bijzondere zaken als muziekinstru menten of kunst kun je aparte verze keringen afsluiten." Het eigen risico bepaalt sterk de hoogte van de premie Het begrip 'eigen risico' kun je op veel manieren uitleggen en reken maar dat elke verzekeraar zijn eigen invulling heeft. De hoogte van dat bedrag kan bovendien sterk van in vloed zijn op je premies, waardoor er mee puzzelen flink op de maandlas ten kan besparen. Rodenburg: „Er zijn voorbeelden waar met een eigen risico van 500 euro op de opstalverzekering de maandpremie 49 procent lager wordt. Voor een inboedelverzekering ligt dat verschil wel lager, rond 13 procent." Wat ben je ongeveer kwijt aan maandpremie voor een inboedel- verzkering? Een gezin (4 personen) in Apeldoorn met een hoofdkostwin ner met een inkomen tussen de 2.000 en 3.000 euro per maand en een in boedel rond de 50.000 euro kan reke nen op een maandpremie vanaf 6,24 euro voor een basisdekking en 7,49 euro voor allrisk. Voor eenzelfde ge zin in Utrecht begint de basispremie bij 7,39 euro en allrisk bij 11,66 euro. Met eigen riscio kunnen die premies dus nog iets omlaag. Tip: wie een indicatie wil voor de thuissituatie, kan een premiebereke ning invullen via consumenten- bond.nl/inboedelverzekering/koop- advies. Moet je de waarde van je inboedel vastleggen? In het verleden was een inboedellij st de meest gebruikte methode om de waarde vast leggen, maar tegenwoor dig volstaan algemene berekeningen van verzekeraars. Zij stellen een maximaal verzekerd bedrag vast aan de hand van gegevens als inkomen, gezinssamenstelling, aantal kamers en oppervlakte van de woning. Toch blijft een lijst een handige manier om in te schatten of je onder delen van je inboedel extra moet ver zekeren, vooral als je dure spullen hebt gekocht. Je verzekeraar kan je die geven, maar na een korte zoek tocht op internet kun je ook aan de slag. Met een inboedellij st ga je alle ruimtes van je woning af en noteer je per categorie - zoals verlichting, elek tronica en meubilair - de prijs. Het totaalbedrag is het uitgangspunt voor je verzekering, maar de lijst geeft je bovendien een goed overzicht van alle huisraad. Aan de hand hiervan kan de verzekeraar bepalen hoeveel je uitgekeerd krijgt. Zorg waar mogelijk ook voor bon netjes, aankoopbewijzen of andere waardebepalingen. „En zorg dat je aankoopbewijzen digitaal beschik baar hebt", adviseert Rodenburg. „Je moet er dan uiteraard wel voor zor gen dat je die ook na brand of diefstal nog terug kunt vinden. Bewaar ze daarom ergens anders." Aanvullend is het slim om foto's te maken, in ieder geval van de waarde volle spullen. Zo voorkom je dat je schade uitvoerig moet beschrijven en kun je aantonen dat de gevolgen van bijvoorbeeld inbraak geen oude be- Tegenwoordig bieden verzekeraars garantie tegen onderverzekering schadigingen zijn. Bewaar ook dat fo toalbum bij voorkeur buiten je huis, bijvoorbeeld online. Hoe worden de dekking en schade berekend? Verzekeraars gebruiken berekenin gen die voor het overgrote deel van de klanten voldoende dekking bie den, om te voorkomen dat je onder- verzekerd bent. Dat is het geval als de waarde van je spullen hoger is dan het bedrag waarvoor je bent verze kerd. Voorheen wilde dat nog wel eens gebeuren, waardoor ook de uitkerin gen lager uitvielen. Tegenwoordig bieden verzekeraars met hun eigen rekenmethodes een garantie tegen onderverzekering. Komt er uit hun waardemeter 50.000 euro rollen, maar heb je voor 65.000 euro aan spullen? Dan wordt door die garantie bij schade nooit de onderverzeke- ringsregel toegepast. Heb je schade aan je spullen, dan geef je die op aan de verzekeraar. Die beoordeelt aan de hand van een af- schrijvingslijst wat de waarde is. „Is het product meer waard dan 40 pro cent van de nieuwwaarde, dan krijg je vaak de volledige nieuwwaarde uitgekeerd", licht Rodenburg toe. „Ligt de waarde onder die 40 pro cent, krijg je de dagwaarde uitge keerd." Je bent daarom het best af bij een verzekeraar die weinig afschrijft op je spullen. Ook daar zitten namelijk be hoorlijk wat verschillen in. Neem een iPhone, een van de meeste geclaimde producten. In het slechtste geval krijg je daar maar een jaar nieuwwaarde op uitgekeerd, waardoor het lastig wordt om zonder bijleggen een nieuwe aan te schaffen. Een verzeke raar die daar wel goed op scoort, biedt je tot wel vijfjaar de nieuwwaarde. Blijf daarom vergelijken! "i Het heeft ze aan het denken gezet: een bevriend echtpaar is om het leven ge komen bij een auto-ongeluk. Van het ene op het andere moment weggerukt uit het volle leven. Daar staat je verstand van stil. Ze beseffen: zoiets kan ons ook zomaar overko men. Wat gebeurt er dan met onze kindjes? Daarom zitten ze aan mijn bureau, deze echtelieden van middelbare leeftijd. Geen kinderen, wel twee honden. En niet zómaar honden, maar dogos argentinos. Rashonden die minstens 3.000 euro per stuk kosten. Oer sterke en eigenzin nige dieren van een halve pony groot die volgens de eigenaar een echte baas nodig hebben. Ze willen een regeling voor hun honden. Voor het geval dat. Zodat de dieren na de on verhoopte gelijktij dige dood van hun baasjes in goede handen komen en niet bij gebrek aan geschikte eigenaren verkommeren of - erger - in het asiel belanden. Ze hebben al twee potentiële adop tieouders gevonden: een ander kinderloos echtpaar uit de streek dat óók helemaal weg is van dogos. Beste mensen, die ze de zorg voor hun honden toevertrouwen. Dat wil zeggen: vertrouwen is goed, maar een waterdichte re geling is beter, is hun devies. De dieren moeten na hun overlijden in goede handen komen Om te beginnen: wat er ook gebeurt, de honden moeten altijd samen blijven. Daarbij zijn argentinos dure kostgangers, dus is het niet meer dan logisch dat de potentiële adop tieouders een vergoeding krijgen voor de zorg van de honden. Of ik een regeling kan maken. Zo'n regeling bestaat nog niet, dus ik ga aan de slag. Ik maak een testament, waarin - zoals ze hebben aangegeven - een aantal goede doe len tot erfgenaam wordt benoemd. Een deel van de nalatenschap wordt een legaat op naam van de potentiële adoptieouders. Genoeg geld om de honden tot het eind van hun leven - naar schatting nog een jaar of tien - optimale zorg te kunnen bieden. Om te voorkomen dat de begunstigde hon denliefhebbers het geld opstrijken en daarna de honden een spuitje laten geven ('daar zijn we vanaf), krijgen ze het bedrag niet ineens en niet zomaar. Aan het einde van elk jaar moeten ze bij mij een verklaring van een dierenarts overleggen dat de dieren het goed maken. Pas dan maak ik het afgesproken jaarbedrag over dat is geparkeerd op onze zogeheten derden- geldrekening. Als de honden overlijden en er staat nog geld op de rekening, gaat dat - na af trek van een ruime vergoeding voor de adop tieouders - naar de Bond tot bescherming van honden. Een garantie voor een situatie die zich waar schijnlijk nooit zal voordoen. Maar, zoals de man zegt: better safe than sorry. woensdag 17 mei 2017 GO Gyurka Jansen (37) is blij met zijn beslis sing van een paar jaar geleden om een inboedel verzekering af te sluiten. „Door een ver stopte afvoer had ik een kleine overstroming in de gang, waardoor ik het laminaat weg kon gooien. Dat werd di rect vergoed, al was het geen enorm be drag. Omdat ik zzp'er ben en daarvoor de nodige spullen in huis heb, koos ik destijds voor een allrisk- pakket, de 'Goud'-versie van de Unigarant huisver zekering. Daar vallen gelukkig ook dit soort ongelukjes onder. Ik heb melding ge maakt via de website, inclusief een paar foto's met m'n tele foon. Dat bleek ge noeg, ook gezien de beperkte schade denk ik. Later heb ik de aankoopnota van het nieuwe laminaat opge stuurd en alles ver goed gekregen. En ik had die verzekering pas een paar maan den!" 44 Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad@persgroep.nl Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk —Johan Nebbe ling Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47