'Ik móet slagen als ondernemer' 44 O 4 Grasmaaiers Het gras bij de buren is altijd groener. Hoogste tijd voor wat achterstallig onderhoud aan het eigen gazon dus. Maar welke maaier maait het mooist? Mijn geld en ik „In mijn opvoeding heb ik vrijwel niets meegekregen over geld, dus ik was een groentje op dit gebied. In de loop der jaren heb ik het meeste ge leerd van mijn adviseur van het On dernemers Klankbord: Karlie van de Vijver. De belangrijkste les: zorg voor een transparante en correcte boek houding." Mijn grootste zorg is dat ik te weinig verdien om mijn kinderen goed te kunnen opvoeden „Vooral vanwege de financiën. Een pop-upstore is een tijdelijke winkel. Voorheen stond ik met mijn uiteen lopende Afrikaanse producten op beurzen. De kosten voor een stand plaats waren erg hoog. Een pop-up store is goedkoper, winstgevender en duurzamer. Het is iedere keer een uitdaging om op een A-locatie een winkelpand voor een betaalbare huurprijs te vinden. Vervolgens is het zaak een goed team van deelne mers te vinden en de winkel naar ie ders wens in te richten. Het geeft mij steeds een kick als het lukt." „Mijn adviseur leerde mij niet te snel tevreden te zijn. Het is nog steeds moeilijk om rond te komen, maar het gaat stapje voor stapje vooruit. Al mijn geld investeer ik momenteel in mijn gezin en mijn doel: een mooie, winstgevende onderneming." „Als je wilt ondernemen, moet je ri sico's durven nemen en dat durf ik gelukkig. Ik geef andere onderne mers vaak het advies dat ze hun prijs beter omhoog kunnen doen om winst te maken. Een ondernemer kan alleen maar overleven als er vol doende verdiend wordt. Een begro ting, kostenoverzicht, voorcalculatie en nacalculatie zijn daarbij van het grootste belang. Zo kun je zien waar het fout gaat of welke producten het meeste rendement geven." „De ingewikkelde regels van ons be lastingstelsel. En dat deelnemers aan een pop-upproject niet of te laat be talen. Soms besluit een ondernemer opeens te stoppen en al zijn of haar spullen mee te pakken. Dan moet ik alsnog geld in rekening brengen of zelfs een deurwaarder inschakelen. Dat heb ik al drie keer meegemaakt." „Ik ben een ondernemer en geen fi lantropische instelling of buurthuis. De huur moet betaald worden en mensen moeten zich aan een con tract houden. Ik heb mijn voorwaar den recentelijk aangescherpt. Als je mensen te veel vrijheid geeft, maken ze er misbruik van. Ben je te vrijge vig, dan lopen ze over je heen." „De jaarlijkse trip die ik maak naar familie in Ivoorkust. Ik vind het fijn om terug te gaan naar mijn roots. Ook vind ik het belangrijk dat mijn kinderen hun familie leren kennen." „Als alleenstaande moeder met vier kinderen is het belangrijk dat ik slaag als ondernemer. Mijn grootste zorg is dat ik te weinig verdien om mijn kin deren een goede opvoeding te kun nen geven en om hun studie te beta len." r zijn fanatiekelin gen die zelfs hartje winter met de vin gers in de potgrond willen wroeten. Maar het gros van de huishoudens denkt pas in mei aan het broodnodig tuinonderhoud, om te voorkomen dat er binnenkort wordt gebarbecued in een wild woekerende onkruidjun gle. Stijf bovenaan het prioriteiten- ONSPANEL tik lijstje: het gazon. „Iedereen denkt dat een grasveldje zich lekker makkelijk laat onderhouden", zegt Bouwen van Hennik, samen met vier collega's van Het Groenbedrijf het testpanel van vandaag. „Maar gras vergt behoorlijk wat onderhoud. Je moet wekelijks de maaier van stal halen. In een regen achtige meimaand zelfs twee keer per week." Bemesten Stefan van den Berg: „Maar het loont. Hoe vaker je maait, hoe voller je ga zon uiteindelijk wordt." Ron Braak man: „En goed bemesten, hè. Zeker elke zes weken." De mannen van Het Groenbedrijf kunnen het weten. In en rond De venter zijn ze verantwoordelijk voor het onderhoud van alle parken, per ken en poepveldjes. „Dat is 150 hec tare gras", onderstreept Ron. „En dan tel ik alle sportvelden niet eens mee." Logisch dus dat het panel alle soor ten grasmaaiers voorbij heeft zien komen. De zitmaaier die het midden houdt tussen een dweilmachine en een miniatuurtractor: geliefd in villa wijken, maar veel te log voor stads tuintjes van postzegelformaat. Met de hand geduwde kooimaaiers: al sinds het eerste patent in 1830 een beproefd concept, maar vaak zo snel vastlopend dat je in tien minuten aanduwen evenveel calorieën ver brandt als tijdens een zumbamara- thon. En de robotmaaier: handig doch duur. Vandaag testen we de allemans vriend in maaierland: de elektrische grasmaaier. Simpel, snel en stabiel. Alleen die stekker, hè. „Je trekt de hele tijd dat snoer achter je aan", mort Ron. Kortwieken De mannen gaan voor naar een riante middenberm waar de paardenbloe- men welig tieren en de enkels in het hoge gras verdwijnen. Vier merken zetten hun tanden in het testveld, woensdag 17 mei 2017 PZ Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag Bijou Diallo (37) uit Cadzand. De Zeeuws-Vlaamse ondernemer is net bevallen van haar tweede tweeling en investeert in verschil lende pop-upstores. Hans Puik Wat is je belangrijkste financiële les? —Bijou Diallo Waarom ben je begonnen met een pop-upstore? Ben je tevreden met wat je verdient? Is het belangrijk om niet te laag in te zetten met je verkoopprijzen? Wat is een financiële ergernis? Wat leer je van die situaties? Wat is je grootste financiële uitspatting? Wat is je grootste zorg op financi eel gebied? M Het is voor Bijou Diallo nog moeilijk om rond te komen, maar ze gaat stapje voor stapje vooruit. Maaien op de motor Matthijs Meeuwsen Stefan van den Berg (31), het groentje van het stel. Pas een half jaar in dienst. Marcel Nijkamp (53), maaiveteraan met 38 jaar ervaring. Kent elk sprietje in Deventer. i -t Erik Broekhof (52), trekt nu zes jaar zijn baantjes in de berm. Bouwen van Hennik (41), trekt eveneens al negen jaar door het De venter groen. Ron Braakman (56), al tien jaar de gras- maaispecialist van Het Groenbedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44