3 1 Karcher K4 Nilfisk E150.1-10 3 Eurom Force 1800 bootsen. Het is dan ook te kostbaar voor een bedrijf als TNO om dat te proberen. Van Bommel: „Een appel kost een kwartje, voor die prijs leg je een geprint exemplaar nooit in de su permarkt." Thuisprinters hebben pas toekomst als ze veel soorten voedsel kunnen printen Ook vlees is qua structuur inge wikkeld printmateriaal. Al is dat niet het grootste struikelblok. „Tegen ge printe chocoladevormpjes heeft nie mand bezwaar. De drempel voor ge print vlees ligt daarentegen hoog; dat hoort voor je gevoel van de koe te ko men en niet uit een machine. Dan moet je mensen eerst uitleggen dat het echt voedsel is dat uit printers komt", aldus Van Bommel Geen driedimensionale hapjes dus voor bezoekers van het laboratorium in Eindhoven, maar dat betekent niet dat het onmogelijk is als consument printvoeding te proeven. Sterker nog: dat doén we al. Sinds vijfjaar worden dagelijks tussen de t en 2 miljoen pannenkoeken geprint: dat zijn de kant-en-klare exemplaren die je in het koelvak van de supermarkt vind Hoewel dat officieel geen 3D ge noemd mag worden, aldus Van Bom mel. „Een pannenkoek heeft maar één laag, dat noemen we daarom 2,5D food printing." Ook het laagje glazuur op een roze koek en pizzasaus op je kant-en-klare pizzabodem worden geprint. En een Duits verpleeghuis maakt gebruik van voedselprinters. Ouderen die geen kracht in hun kaken hebben of waarbij de slikmotoriek is verstoord, krijgen maaltijden met onder meer worteltjes of zalm die op het eerste gezicht op traditionele wijze zijn be reid. In werkelijkheid is wortel- en Thuisprinters hebben pas toekomst als ze veel soorten voedsel kunnen printen en je ze meerdere keren per week gebruikt." Het voordeel van zo'n complexe thuisprinter? Je kunt elk gezinslid precies voorzien van de voedings stoffen die ze nodig hebben. Iemand met een calciumtekort krijgt meer calcium, de vegetariër krijgt juist meer vitamine B12. Vleesvervanger Nog een voordeel zou het zelf prin ten van vleesvervangers kunnen zijn, een groenteburger met de smaak zo als jij die wil. Bovendien kun je met spelen met nieuwe vormen. Op het bord van moeilijk etende kinderen print je de broccoli in de vorm van een stripfiguur. En je kookt duurzamer, een printer gaat efficiënt met ingrediënten om. Al is dat nog toekomstmuziek. „Zulke complexe thuisprinters zie ik voorlopig nog niet op de markt ver schijnen", aldus Van Bommel. Dus vanavond eten we gewoon: pasta uit de pan! zalmpuree omgeprint naar wortel tjes- en zalmvormen. Van Bommel: „Ze zouden kunnen stikken in een gewone gekookte wortel. Eenmaal geprint heeft de voeding een veilige, zachte vorm én er kunnen per indi- du extra voedingsstoffen zoals vita- ines of calcium aan worden toege legd, mochten ze dat nodig heb- en. Omdat de maaltijden er nor- taal uitzien, eten deze ouderen iet plezier hun maaltijd." Wil je zelf een 3D voedselprinter ischaffen, dan kan dat vanaf onge- r 1.000 euro. Het Spaanse bedrijf Foodini brengt binnenkort een prin ter op de markt die niet gespeciali seerd is in één pro duct, maar waar mee je een heuse maaltijd kunt be reiden. Het Britse bedrijf Choc Edge ver koopt al chocola deprinters. „Een chocoladeprinter is even leuk en dan be- landt-ie op zolder. woensdag 17 mei 2017 auto of fiets moet je nooit onder hoge druk reinigen. Dan kan er water in bijvoorbeeld de lagers komen. Be langrijk bij de keus van een apparaat is het waterverbruik en de duurzaamheid. Sommige apparaten stopten er al na 75 uur mee, zoals de Karcher K3. De best geteste apparaten waren echter na 150 uur nog niet kapot. —Bart Rost Vanaf €270 Beste uit de test Levert beste schoonmaakresultaat op harde tegels. Minder effectieve waterstraal. Vanaf €400 Maakt in combinatie met terrasreiniger goed schoon. Duur, maakt meer lawaai dan de Karchers. Kjeld van Bommel Vanaf €100 Zuinig met water, lage prijs. Minder lange levensduur. Maarten Michel, foodprintwetenschap- per bij TNO, print een koekje uit, in de vorm van een sleutel. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN creatief met wortel- puree, pan nenkoek en chocola. Laat dat maar aan de food- printer over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43