Laatste editie spinningmarathon 9 Het geld gaat naar de school. Wij kunnen dan de ouders ontzorgen Het is een mooi plan van de gemeenten, maar een plan moet geen plan blijven Vinger - lange - hengel - tongen. Eén voor één lezen de leerlin gen woordjes met de letters 'ng' en 'nk' erin voor. Nathan Mar tina (it) en drie andere kinde ren zijn uit de klas gehaald voor een taal les. Een half uur lang krijgen ze oefenin gen in een klein groepje, op hun eigen ni veau. Voor rekenen gaat dat net zo. Die persoonlijke aandacht en intensieve begeleiding zijn normaal op Mytylschool De Sprienke in Goes. Nathan heeft het hard nodig, zegt zijn moeder Iris. Als ge volg van niet-aangeboren hersenletsel heeft hij lichamelijke en geestelijke beper kingen. Op De Sprienke krijgt hij niet al leen les op zijn eigen niveau, maar krijgt hij ook begeleiding bij het omgaan met zijn handicaps. „De kinderen leren koken, aankleden en tanden poetsen. Nathan is niet altijd goed verstaanbaar. Hier leert hij van een logopedist hoe hij duidelijker kan praten, en hoe hij om kan gaan met men sen die hem niet verstaan. Die combinatie van zorg en onderwijs maakt De Sprienke sterk." Ze heeft gezien hoe de afgelopen jaren steeds meer beknibbeld werd op de zorg en het onderwijs bij De Sprienke. De klas sen zijn groter geworden: een paar jaar ge leden zaten er gemiddeld twaalf leerlingen in een groep, nu zijn dat er zeventien. Leerlingen, die uit heel Zeeland komen, zijn langer onderweg naar school, omdat per taxibusje meer leerlingen meegeno men worden. Voor Nathan, die in Terneu- zen woont, betekent het dat hij elke dag een uur langer in de bus zit. Hij vertrekt 's ochtends om half 8 en is vaak pas rond vier uur 's middags thuis. Aan het eind van de week is hij doodmoe, merkt zijn moeder. Als lid van de medezeggenschapsraad heeft ze ook gezien hoe moeilijk het is voor ouders om bij gemeenten geld los te krijgen voor materialen en extra zorg. „Over alles wordt tien keer zo goed nage dacht." Een bezuiniging van zes ton hing eerder dit schooljaar als een donkere wolk boven De Sprienke. Aanleiding zijn de invoering van de Wet Passend Onderwijs en de de centralisatie van de zorg naar gemeenten. De school krijgt een bepaald bedrag per leerling: afhankelijk van de beperkingen wordt een leerling in een categorie inge deeld. Aanvankelijk leek het erop dat veel leerlingen in een minder 'zware' categorie ingedeeld zouden worden, waardoor De Sprienke rekening moest houden met veel minder inkomsten. Personeelsleden moes- ten vrezen voor hun baan, en alle zeilen moesten bijgezet worden om de school overeind te houden. Inmiddels lijkt de lucht wat opgeklaard. De school heeft afspraken gemaakt met enkele samenwerkingsverbanden, die be slissen over de bekostiging van het speci aal onderwijs. De school hoopt ook tot overeenstemming te komen met de ove rige samenwerkingsverbanden. Van de vaste personeelsleden hoeft in elk geval voorlopig niemand ontslagen te worden. Niettemin moeten vier medewerkers met een tijdelijk contract vertrekken. En vaca tures die ontstaan door medewerkers die met pensioen gaan, worden niet ingevuld. „De financiële problemen zijn niet weg, maar we weten wel beter op welke inkom sten we kunnen rekenen", zegt Peter Hof stede, bestuurder van koepelstichting De Korre. Bovendien zijn gemeenten bezig met een plan dat de zorg voor de leerlingen van De Sprienke beter zou moeten regelen. Op dit moment moet alle ouders individueel de zorg voor hun kind aanvragen bij de ge meente. Ouders moeten ingewikkelde ad ministratieve procedures door en zitten in onzekerheid over de zorg. Bovendien weet De Sprienke daardoor niet op hoeveel geld het kan rekenen. Een werkgroep is bezig een regeling te treffen voor alle dertien ge meenten samen. „Het geld gaat naar de school. Wij kunnen dan de regie voeren en ouders ontzorgen", legt directeur Hans Willemstein van De Sprienke uit. „Zo'n model zou een voorbeeld zijn voor andere mytylscholen in Nederland." Hoewel de bezuinigingen mee lijken te vallen, is Iris Martina allerminst gerust. „Het is een mooi plan van de gemeenten, maar een plan moet geen plan blijven." Daarom is ze erop gebrand om de gemeen teraadsleden duidelijk te maken waarom De Sprienke zo belangrijk is. Martina is te leurgesteld dat nog geen twintig gemeen teraadsleden haar uitnodiging hebben aangenomen. „De raadsleden controleren het beleid van de gemeente. Zij moeten weten waarover ze beslissen. Ik hoop dat ze dan inzien dat de school behouden moet blijven en dat de bezuinigingen moeten stoppen. Alle kinderen hebben er recht op, ondanks hun beperking, als mens gezien te worden. Hulpmiddelen en zorg die de leerlingen tijdens de schooltijd krij gen, helpen om ze later in hun werk beter te laten functioneren. Zo krijgen de kinde ren toekomstperspectief." Omdat het aantal deelnemers de laatste jaren wat is teruggelopen, wil de organisatie een dieptepunt voor zijn, zegt secretaris Sabine Maas van Stichting Jayden. „We kunnen zo ook meer aandacht en tijd besteden aan de Nightrun en de Obstaclerun. We denken dat die nog meer kun nen groeien en aangezien we maar een klein clubje vrijwilligers zijn, moeten we keuzes maken." Het stoppen van de spinningma rathon gaat de stichting wel aan het hart, zegt Maas. „Het was het eerste evenement wat we organiseerden na de dood van Jayden (het zoontje van oprichters Rob en Jolanda Faase die in 2009 op 2-jarige leeftijd over leed aan neuroblastoom, red.) en dat is daarom toch altijd een speciaal evenement voor ons geweest." Aan 'Biking for Bikkel' doen jaar lijks zo'n tweehonderd mensen mee, onder wie diverse prominen ten. De afgelopen editie bracht 14.727 euro op. In 2015 was dat nog ruim 19.000 euro en het jaar daarvoor nog iets meer. Stichting Jayden heeft de afgelo pen zeven jaar in totaal al ruim 852.000 euro opgehaald en binnen gekregen via allerlei evenementen en acties. Onder anderen de band Stichting Jayden wil na terugloop aantal deelnemers een dieptepunt voor zijn Racoon, oud-wielrenner Johnny Hoogerland en de Goese burge meester René Verhulst zijn ambas sadeur van de stichting. Racoon houdt met enige regelmaat (tot nu toe om de twee jaar) het concert 'Racoon friends for Jayden' op de Grote Markt in Goes, dat ook tien duizenden euro's in het laatje brengt voor de stichting. Ook de opbrengst van het nummer 'Don't give up the fight' komt geheel ten goede aan onderzoek. Inschrijven voor de laatste editie van Biking for Bikkel op 26 mei kan nog, via http://www.stichtingjay- den.nl. De spinningmarathon is van 14 tot 17 uur. Ook zijn er diverse muziekoptredens. De derde editie van de Zeeuwse Obstaclerun, die kan groeien tot maximaal 500 deelnemers, is 3 sep tember. De vierde editie van de Nightrun wordt gehouden op 27 oktober. Voor beide kunnen deel nemers zich eveneens opgeven via de site van de stichting. PZC ONLINE Wie is de Mol in het echt, maar dan dat iedereen al de hele tijd weet wie de mol is. Behalve de mol zelf. woensdag 17 mei 2017 PC Cornelleke Blok - Hans Willemstein -Iris Martina M Nathan Martina (midden) in de klas in De Sprienke. foto's marcelledavidse Stichting Jayden, die geld inza melt voor onderzoek naar neu- roblastoom kinderkanker, stopt met de jaarlijkse spinningmara thon 'Biking for Bikkel' op de Grote Markt in Goes. De ko mende achtste editie op 26 mei is de laatste. Luc Oggel Goes UW MENING De helft van de Zeeuwen is te zwaar, melden wij op Fa- cebook. Op dat bericht is veel gereageerd. „Vandaag twee keer langs de sport school gereden", zegt Ma- riska Janse. „Ik woon gelukkig in Bra bant, dus ik heb hier geen last van", aldus Chris Pol dervaart. Naast grappige reacties, zijn er ook serieuze. „Te zwaar hoeft niet dik te zijn", zegt Marijke Flikweert. „Ik ben ook zwaar, maar ik vind mezelf niet te dik." Henk Troost zegt de enige echte Zeeuwse oplossing te hebben: „Allemaal lid worden van Luctor et Emergo Renesse." TWITTER Daan @DTeclegiorgis De Amerikaanse president Donald Trump heeft infor matie gedeeld met Rusland en vindt dat zelf goed ver dedigbaar. Volgens toen malig Watergate-klokken- luider John Dean is de Rus landkwestie nog erger dan Watergate. ONLINE TOP-5 Dit zijn de vijf meest gele zen artikelen op PZC.nl. 1. Jongeman spuit groep jongeren ammoniak in ge zicht. 2. Nieuwe eigenaar voor boekhandel De Drvkkery 3. Politie vindt lichaam Ter- neuzenaar 4. Helft van de Zeeuwen is te zwaar 5. Stichting Jayden stopt met spinningmarathon in Goes Kijk op www.pzc.nl of D @pzcredactie tl facebook.com/depzc I®) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37