Beter kritisch dan goedgelovig 'Geen nesten te vinden in gekapte bomen' Nederland bergt zijn kernafval laat Biljartclub 2 Ze zijn blij met hun rode haar en voelen graag de zon op hun huid. Maar dan moet daar wel factor 50 op zitten. ROODHARIGEN VOLOP ZON A Commentaar We staan er gekleurd op. Uit onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat Zeeuwen weinig vertrou wen hebben in rechters, banken, ambtenaren, leger en pers. Vergeleken met de rest van Nederland staan we argwanend te genover officiële instanties. Is dat erg? Niet als het om een gezond wantrouwen gaat. Neem de medewerkers van banken. Die kun je op twee manieren bekijken. Als bekende mensen die je helpen met je financiën en die de plaatselijke bedrijvigheid ondersteunen. Met evenveel recht kun je ze zien als de vertegenwoordiger van een tamelijk labiel financieel systeem dat de echte economie bij herhaling in gevaar heeft gebracht en dat waarschijnlijk opnieuw zal doen. Neem de pers. Nergens is de journalistiek zo controleerbaar als in de provincie. Zeker in de kleine Zeeuwse gemeenschap. Elk foutje wordt er meteen duidelijk, elke onzorgvuldigheid wordt doorgeprikt. Dus het is niet zo vreemd dat Zeeuwen kritisch zijn. Elders in deze krant merkt historicus Jan Zwemer op, dat Zeeuwen wellicht wat minder verhullend antwoorden op de vragen van on derzoekers, en dat zij dus kritisch overkomen. Dat zou kunnen. Ook de neiging van sommige Zeeuwen om de kat uit de boom te kijken, waar niets mis mee is, kan als argwaan worden uitgelegd. Dat is dan onterecht. Verder speelt het relatief lage opleidingsniveau van Zeeu wen een rol. Hoogopgeleiden hebben doorgaans meer vertrouwen in instellingen. En als veel hogere functies in de ambtenarij en in de rechterlijke macht door mensen 'van buiten' worden bekleed, kan dat tot enig wantrouwen leiden. Deze kritische houding van Zeeu wen is overigens veel beter dan goedgelovigheid. Zeeland is ver ver wijderd van het hart van veel grote instellingen. Dat voel je. Dan kies je voor gepaste terughoudendheid. Nergens is de journalistiek zo controleerbaar als in de provincie Broedende vogels zijn niet gestoord door het kappen van bomen langs de Prooijenseweg bij Middelburg. Dat antwoord geven Gedeputeerde Staten aan Gerwi Temmink (GroenLinks). Het Statenlid meldde dat er eind maart, begin april volop bomen werden gekapt op het voormalig terrein van Kwe kerij Koole. Volgens de politicus ge beurde dat midden in het broedsei- zoen en hebben meerdere mensen de provincie, de gemeente en de Regionale Uitvoerings Dienst (RUD) gebeld met de vraag om per direct in actie te komen. Uit het antwoord blijkt dat voor het daadwerkelijk kappen er goed gekeken is of er nesten in de bomen zaten. Omdat dat niet het geval was, werd begonnen met het rooien. Medewerkers van de RUD zijn tij dens het kappen ook nog ter plaatste geweest en hebben ge vraagd om het werk stil te leggen. Zij hebben vervolgens ook gekeken Voor het kappen is goed gekeken of er nesten in de bomen zaten of ze nesten in de bomen konden vinden die bedreigd werden door het kappen. Toen dat niet het geval bleek te zijn, mocht er verder wor den gegaan met het rooien van de bomen. ALMANAK Krantenkoppen zijn soms dub belzinnig en daardoor bedoeld of onbedoeld grappig. 'Stropers het haasje' en 'Sigarenfabriek in de as gelegd' zijn enkele klassie kers in dit genre. De jongste verslaggever van deze veelgelezen courant voegde er deze week eentje aan toe. Zijn verhaal zou gaan over de biljartvereniging die na een huurconflict wordt gedwongen het vertrouwde dorpshuis te verlaten: 'Biljartclub heeft geen keus', luidde de kop die hij - met een knipoog naar het spelmate riaal - boven zijn artikel plaatste. Nieuw nummer blad Vlissingen Henk Lubberding gastwielercafé Karolingenmarkt weer goed gevuld Veere Vis- en versmarkt weer van start V: h oeger ben ik nooit in gesmeerd. Dus ik ver brandde levend", her innert de roodharige Nicoletta Hubregtse zich. „Dan werd ik onder de douche gestopt en gedept met brandspiritus om 'de brand er uit te halen'." De 47-jarige drogisterij medewerkster is met haar blauwe ogen, lichte huid en sproetjes het prototype van de 'ginger', zoals het koosnaampje voor roodharigen luidt. Elke dag smeert ze zich in met een zonnebrandcrème factor 30. Op een dag als vandaag, als het kwik tot 25 graden stijgt, blijft ze wijselijk uit de zon. „Voluit bak ken, zoals een ander, dat gaat ge woon niet. Ik ben wel eens jaloers als ik van die mooie bruine benen zie. Een tijdlang heb ik bij een sauna gewerkt. Toen moest ik een soort van verplicht onder de zon nebank, omdat ik zo wit was. Dat heeft wel iets gedaan. Pigment aangemaakt, zoiets. Sindsdien word ik ietsje bruiner." Dat gevoel van de zon op je huid is fijn, ook al ben je gevoeliger, geeft Ronald van Oostenbrugge uit Mid delburg aan. „Tegen kou kan ik al helemaal niet. Met een polo met hoge kraag kan ik wel een middagje buiten zitten." Maar dan wel flink ingesmeerd. Claire Kranendonk ervoer aan den lijve hoe het anders mis kan gaan. De zestienjarige Middel burgse doet aan turnen: „Salto's enzo. Op een dag zijn mijn benen helemaal verbrand omdat ik ze niet ingesmeerd had. De dag erna had ik een wedstrijd, maar ik kon mijn be nen niet eens bewegen van de pijn, laat staan meedoen." Ook bij haar lijkt het pigment daarmee te zijn geactiveerd: „Ze worden soms iets bruiner." Rianne Bustraan uit Goes windt er geen doekjes om: „Ik vind het een ramp. En je mag er niet over klagen, 'want het is weer mooi weer'. Nou, ik klaag lekker. Want voor mij betekent zon: binnen zit ten of allerlei maatregelen nemen. Ik heb ook last van de hitte. Twintig graden, dan mag het voor mij stop pen." Toch gaat ze vandaag naar het strand. „Ik heb een vrije dag en heb besloten 's ochtends vroeg te gaan en ook vroeg weer weg te gaan. Want weet je, ik vind het strand prachtig! De lucht, de zee, het zand! Maar wel van onder een parasol." Aan roodharigen met blauwe ogen geen gebrek in Zeeland. Een oproepje levert al snel twintig reac ties op, terwijl toch juist deze com binatie zeldzaam schijnt te zijn. Ri- Voor mij betekent zon: binnen zitten of allerlei maatregelen nemen anne Bustraan: „En ik kan er zo nog wel een paar opnoemen in mijn omgeving. Weet je wat me leuk lijkt? Een Readheadday in Zeeland. Nu komen roodharigen elk jaar bij elkaar in Breda, maar waarom zou den we het niet lekker hier op de Goese Markt doen, met alle Zeeuwse gingers?!" Nederland is van plan het afval dat nu bij de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Bors sele is opgeslagen, in het jaar 2130 diep onder de grond te kunnen ber gen. Polen volgt tien tot twintig jaar la ter. Finland is het verst. Dat wil al in 2022 radioactief afval definitief diep in de grond bergen. Frankrijk dat 58 kerncentrales heeft (2025) en Zwe den (2030) maken ook haast. Nederland schuift de eindber ging op de lange baan omdat er de komende decennia misschien nieuwe technieken worden ont wikkeld voor het bergen van radio actief afval. Mogelijk gaat ze ook een samen werkingsverband met de EU-lan- den Oostenrijk, Ierland, Italië, Po len, Slowakije, Bulgarije, Roeme nië, Litouwen en Slovenië aan om radioactief afVal voor duizenden ja ren te kunnen opbergen. Zo'n centrale berging van kernaf val is goedkoper, maar het ligt ge voelig omdat een land dan buiten landse kernafval bergt. woensdag 17 mei 2017 n Het kappen van bomen langs de Prooijenseweg bij Middelburg heeft geen schadelijke gevolgen voor broedende vogels gehad. Emile Calon Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Deel 8 van de reeks over 'Het leven in Vlissingen' is een themanummer over bestuur: Tussen burger en burgemeester. De veranderingen in het Vlissingse gemeentebe stuur zijn, verluchtigd met vele anekdotes, opgete kend in het tijdschrift over de historie vanaf het midden van de negen tiende eeuw. Het is te koop voor 5,95 euro bij onder meer alle Wal- cherse boekhandels. WESTKAPELLE Wielerheld Henk Lubber ding, meesterknecht in onder meer diverse 'Post-ploegen', komt zon dag naar het wielercafé in Het Kasteel van Bata via. Samen met een aan tal vrienden vertelt Lub berding verhalen en anekdotes en laat hij zijn licht schijnen over (de prestaties van) huidige wielrenners. Aanmelden voor het wielercafé, eventueel met vooraf gaand menu: www.face- book.com/events/483812 008617600 OOST-SOUBURG De Karolingenmarkt in en om De Wijngaard, de Soubugse gemeente van de kerk van Evangelie, is dit jaar op zaterdag 27 mei. Er is een snuffel- markt met boeken en cu riosa, er wordt gebruikte kleding en tweedehands kinderspeelgoed ver kocht en er is een 'koffie- terras' op het voorplein. Daar staan ook kraam pjes voor goede doelen en zendingsprojecten, waar de marktopbrengst voor is bedoeld. De wekelijkse vis- en versmarkten op de Kaai in Veere beginnen zaterdag. Tussen 10:00 en 16:00 uur worden streekproducten ver kocht. De markt gaat door tot medio septem ber. Op een aantal zater dagen zijn er kunste naars en 16 september is er een oogstfeest ter af sluiting van het seizoen. Dat wordt -Rianne Bustraan Van alle landen van de Europese Unie schuiven Nederland en Polen de eindberging van radio actief afval het verst voor zich uit. Frank Balkenende Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30