Thuis 'Het werd gelijk wit voor m'n ogen' Provincie vindt aantal verkeersslachtoffers onacceptebel 2 JAN VAN DAMME Column Iet terug van weggeweest. Je zou mij een omgekeerde reiziger kunnen noemen. Ik ga ver weg om weer extra van mijn thuis te kunnen genieten. Het was maar een weekje Portu gal. Vrij zuidelijk, net boven de Al- garve, in de streek Alentejo. Ves tingstadjes als Evora en Estremoz, ze zijn bijna te schilderachtig om te beschrijven. Witgekalkte muren, in tegeltableaus uitgevoerde straatna men, aquaducten van vijf eeuwen jong die nog steeds functioneren. En vlaktes, uitgestrekt met veel dor gras, kurkbomen en vrijwel geen vee. Leuk om te zien. Prachtig om mee te maken. Maar het kan niet op tegen de thuiskomst. Dat begint al in het vliegtuig, als je door een alle machtig petieterig raampje de con touren van de Zeeuwse kust ziet. Groen, blauw, gele stranden, is dat het Veerse Meer, de Oosterschelde? Om niet al te eigenheimerig over te komen, houd ik mijn enthousi asme maar getemperd. Evora, met de klemtoon op de eerste e, en Estremoz, waarbij je de z uitspreekt als sj, ze zitten nu in mijn hoofd en in mijn camera gevangen. En ma ken dat ik weer extra bewust zie hoe lekker sappig de vlaktes van de Sint Laurense Weihoek erbij lig gen. Hoe heerlijk vruchtbaar de tarwevelden ogen, hoe gezond de aardappels hun weg naar het licht groeien. En de musea, zult u zeggen, daar scoren de Portugezen toch wel punten? Nou, ik had best te doen met Carlos I, de laatste koning van Portugal. We zagen de schilderijen, waarop hij fier poseerde met een indrukwekkende sjerp over zijn buik gespannen. Niet veel later had hij een dodelijk gat in zijn lijf. Zijn beschadigde koets is bewaard ge bleven. Gisteren was ik een middag lang met abonnees van de PZC in het vernieuwde Zeeuws Museum. Ik hoor het mezelf denken: zo kan het dus ook. Mijn Zeeuwse ziel werd er gekieteld, met het gebed van Toorop, met de oudst opgezette orka ter wereld, met de overrompe lende schelpenpanelen, met de in nieuw licht gevangen tapijten van de zeeslagen tegen de Spanjaarden. Portugal, dankjewel, ik ben weer helemaal thuis. 1 Ik had best te doen met Carlos I, de laatste koning van Portugal DESTELLING Vandaag: Er is niets mis met gezond wantrouwen Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Hof neemt extra tijd voor eerwraakzaak TUI Terneuzen beste reisbureau Minister sust kreeftenvissers Een dag na de ammoniakaanval zijn de vier slachtoffers nog steeds niet fit. Maandagmiddag kregen zij door een onbekende ammoniak in hun gezicht gespoten. „We hebben alle- vier nog last van hoofdpijn", aldus één van de slachtoffers. De vier tieners zaten maandag middag nietsvermoedend bij de Al- bert Heijn aan de Pottenbakkers singel in Middelburg. Een onbe kende stapte uit de lift en begon het viertal met een waterpistool nat te spuiten. „We zagen helemaal niks meer. Het werd gelijk wit voor onze ogen", vertelt de 15-jarige Middel burger een dag na het incident. „Want hij mikte vooral op onze ge zichten." Het slachtoffer dacht eerst nog met één of andere grappenmaker te maken te hebben. Maar al snel werd hem duidelijk dat het menens was. „Ik zag nog niks en voelde me hele maal niet goed, maar ik ben toch achter hem aan gerend naar bene den. Daar heb ik hem gevraagd waarom hij dit deed. Hij zei dat we dingen over zijn hoedje hadden ge zegd. Daarna stapte hij op z'n fiets en ging hij weg." Een getuige en medewerkers van Albert Heijn schoten de slachtof fers na de aanval te hulp. „Ze hiel pen ons met uitspoelen. Daarna kwamen al snel de ambulance en de politie. Die hebben het toen overgenomen." De ammoniakspuiter was ge tooid met wat het slachtoffer een 'safarihoedje' noemt. De vier slachtoffers hebben meteen aan gifte gedaan. Vier Middelburgers hebben dag na een ammoniakaanval door een onbekende nog last van hoofdpijn „Niemand van ons kende die jon gen. Maar toen ik hem beschreef aan de politie leken ze gelijk te we ten over wie ik het had." Maar even goed heeft het viertal een dag na het incident nog steeds last van de ammoniakaanval. „Al gaat het vandaag wel iets beter. Maar we hebben allemaal nog hoofdpijn. Bij één van de meisjes was het best wel erg. Die is vandaag nog naar de dokter geweest." In 2015 en 2016 vielen in Nederland meer dan 600 doden in het verkeer. „Dat is een Airbus vol", zegt gede puteerde Harry van der Maas. „We zouden het in de luchtvaart nooit accepteren dat elk jaar een volle Air bus neerstort. Dus moeten we zo veel verkeersslachtoffers ook niet accepteren." In het nieuwe jaarplan van het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) ligt net als vorig jaar de nadruk op de fiets, snelheid en aandacht. Het onderzoek naar het gebruik van fietspaden, waarmee vorig jaar is begonnen, wordt uitgebreid. Dit jaar wordt vooral gekeken naar fo renzen en scholieren. Verder wordt gezocht naar manieren om senio ren intensiever te betrekken bij ac ties voor verkeersveiligheid. Nieuw mottobord Over snelheid komt er dit jaar een handleiding en een toolkit voor snelheidscampagnes. Verder is er extra aandacht voor de snelheid rond wegwerkzaamheden, waar voor een nieuw mottobord is ont wikkeld. Smartphone Aandacht in het verkeer is ook een speerpunt van het Rijk. Die komt in het najaar met een landelijke cam pagne om het gebruik van de smartphone in het verkeer terug te dringen. In Zeeland wordt de Fiets- modus opnieuw ingezet. Een app registreert of jongeren hun telefoon Een app registreert of jongeren hun telefoon niet gebruiken tijdens het fietsen niet gebruiken tijdens het fietsen en met gespaarde punten krijgen ze een beloning. Onder de paraplu van het ROVZ is de provincie nauwer samen gaan werken met het waterschap, Rijks waterstaat, het Openbaar Ministe rie en de gemeenten. Dat moet lei den tot een verhoging van het bud get voor verkeersveiligheid. Het ROVZ geeft dit jaar 750.000 euro uit, waarvan 164.000 euro aan ver- keersveiligheidssubsidie van de provincie. BLOKKER SLUIT 100 WINKELS EINBELIJK ACTION BIJ BE BLOKKER /Wzyf1. woensdag 17 mei 2017 Gisteren: Bij mij mag er best een kilootje af 1457 stemmen DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch neemt meer tijd dan gebruikelijk om tot een oordeel te komen over de straf voor de moord op wegwerker Muzekka Bozkurt (24) bij wegwerkzaamheden op de N61 bij IJzendijke. Tegen de Dordtse vader en zoon Hamza en Hasan D. werd vorige week 19 jaar cel geëist, omdat ze samen het plan zouden hebben beraamd de part ner van hun dochter en zus te doden. Mogelijk gebeurde dat uit eer wraak, omdat de dochter al was uitgehuwelijkt aan een neef. Bozkurt werd 25 september 2013 doodgeschoten. TERNEUZEN Reisbureau TUI in Terneu zen is maandagavond in Rijswijk verkozen tot het beste reisbureau van Ne derland. De jury beoor deelde de reisbureaus op basis van criteria als omzet, arbeidsproductivi teit en winst. Samen met de resultaten van het Mystery Buyer onderzoek en het klanttevreden- heidsonderzoek beoor deelde de jury Terneuzen als meest rendabele reis bureau van het land. DEN HAAG Kreeften krijgen vol doende mogelijkheden om in de Oosterschelde te leven, schuilen en te foerageren. Demissionair minister Melanie Schultz van Haegen antwoordt dat op vragen van de SGP. Door het storten van fijn zeegrind op de voor oevers zijn holten waarin kreeften zich vestigen verdwenen, tot woede van de kreeftenvissers, maar volgens Schultz wordt dat hersteld met een speciale eco-toplaag. VLISSINGEN Boodschappen bijna overal bezorgd Verreweg de meeste Zeeuwen kunnen tegen woordig via internet be stelde dagelijkse bood schappen thuis laten be zorgen. Alleen in delen van de Zak van Zuid-Be veland en het uiterste westen van Zeeuws- Vlaanderen wordt niet be zorgd, leert onderzoek van de prijsvergelijkings- app Hiiper. Dit betreft in totaal 6.405 van de 172.000 huishoudens in Zeeland. Vier Middelburgse jongeren zijn maandagmiddag door een onbe kende in hun gezicht gespoten met ammoniak. Een dag later doet één van de slachtoffers zijn verhaal. Willem Adriaansens Middelburg De fiets, snelheid en aandacht in het verkeer blijven de drie speerpunten waarmee de Zeeuwse wegbeheerders probe ren het aantal slachtoffers in het verkeer terug te dringen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2