filmfestival ter wereld, begint vanavond jraji zijn 70ste editie. Het roemrijke verleden kent tal van schandalen, absurde stunts, cinematogratir hoogtepunten 20 VINCENT LUISTERT RADIO Feestvieren behoort tot de cultuur van het festival. In het verleden zijn er veel legendarische party's geweest Als het echt niet gaat, dan is scheiden oké 'De Eetclub' geboycot Er zijn honderden verkeersopstoppin gen, tientallen knelpunten in Neder land, er is maar één station dat daar 24 uur per dag verslag van doet: Traffic Radio. Een must voor in de trein. Je raast door het land en je hoort in je oordopjes dat de gekte compleet is op de A12; er staat daar een me- gafile. Er is ook het nodige aan de hand op de A59, daar heb je, als je dat wilt tenminste, 97 minuten vertraging. En het staat muurvast op de N-weg tussen Dorst en Holten. De fi les krijgen hier ruim baan. Geen John Bak ker die op militaire toon de highlights op de luisteraars afvuurt, hier geen files langer dan 15 kilometer, Traffic gaat all the way. Ik val met mijn neus in het asfalt, deze dinsdag, om half zes staat er 554 kilometer file, totale vertraging 1.580 minuten, maar dan moet je wel in alle files tegelijk staan. De presentator, hij heet Job Dijk volgens de site, struikelt over de N-wegen. „He jongens", zegt hij, „het lijkt wel of ik een tia heb." Oei Job, dat zullen de tiabezitters je niet in dank afnemen. Maar als er een belt of twittert, zeg de gewoon dat je Kia bedoelde. Traffic zendt niet uit op FM, het is een in- ternet-only station, want online heeft de toekomst. Nu luistert vrijwel iedereen in de auto nog naar FM, maar dat gaat veranderen. Traffic radio rijdt voorop. Er is groot nieuws te melden, deze dins dag, zo tussen die gigadrukte en de lekker ste autoplaten door. Daar is trouwens een lijst van gemaakt, welk station heeft er geen lijst, The Car Classics Top-ioo. Op één staat uiteraard Driver's Seat van Snif'n' the Tears. Born to be wild staat er in, van Steppenwolf, heerlijk om met die plaat keihard op je spea kers door de Flevopolder te scheuren, met alle raampjes open. Highway to Hell van AC/DC mag ook niet ontbreken, dat is de A12 deze middag, the highway to hell, want wat een gekkenhuis is het daar jongens. Groot nieuws, want hij komt. Vanaf 1 juni, elke morgen tussen 7 en 9, Rick van Velthuy- sen. Rick, onlangs ontslagen bij Veronica, is terug, vanaf 1 juni. Die datum heeft hij niet voor niets gekozen. Vanaf die dag mogen providers in de EU geen roamingkosten meer rekenen. Dan kunnen we overal voor bijna niets online luisteren. Dat gaan we doen, en niet alleen naar files. Quote van de dag Garrix is jongste miljonair Rustig verloopt de aanloop naar het filmfestival van Cannes nooit. Ook dit jaar is geen uitzon dering. De poster met een gefoto- shopte en slanker gemaakte Claudia Cardinale zorgde al we ken van tevoren voor heibel in de media. De actrice kwam om de gemoederen tot bedaren te brengen zelf met een verklaring dat zij geen moeite had met de aanpassing. Ook het opnemen van twee speelfilms in de competitie van abonneetelevisiezender Netflix die vermoedelijk nooit de bioscoop zullen halen, deed veel Franse filmpuriteinen opveren. De actie had succes. Volgend jaar mogen alleen producties die zeker een release krijgen in de bioscoop meedin gen naar de Gouden Palm. De veiligheid van het festival - het eerste na de aanslag met een vrachtauto in Nice op 14 juli vo rig jaar - levert vooraf ook altijd bezorgde ge zichten op. Vooral om de Amerikaanse gasten en sterren gerust te stellen heeft de politie commissaris van Cannes bekend gemaakt dat er volop is geïnvesteerd - zes miljoen euro om precies te zijn - in maatregelen die aan slagen moeten voorkomen. Burgerwacht Zo zijn er zinkpalen geplaatst op de toe gangswegen tot de boulevard La Croi- sette, die ook nog van betonnen plan tenbakken is voorzien zodat een her haling van Nice onmogelijk lijkt. Het aantal beveiligingscamera's in de kustplaats is flink opge schroefd. Ook patrouilleert er dagelijks een burgerwacht van 500 man die verdachte handelingen moet rapporteren. Al die maatregelen zullen niet ver hinderen dat Cannes de ko mende twee weken weer het middelpunt van de filmkunst zal zijn. Het jubileumjaar zal ge vierd worden met diverse diners waar oud-win naars acte de présence geven. Feestvieren behoort tot de cultuur van het festi val. In het verleden zijn er veel legendarische par ty's geweest, zoals in 1996 toen de drugsfilm Train spotting werd gelanceerd. Het feest vol drank en drugs met in het wild rondlopende popidolen on der aanvoering van Mick Jagger liep zo uit de hand dat de acteurs - onder wie een nog onbekende Ewan McGregor - de volgende dag niet in staat wa ren om interviews te geven. Nichtenscene Legendarisch is ook het openingsfeest in 2004 ter gelegenheid van La mala educación van Pedro Al- modóvar (dit jaar juryvoorzitter). De Spaanse re gisseur had de hele nichtenscene van Madrid uit genodigd, wat leidde tot uitdagende optredens die niet door iedere gast werden gewaardeerd. De re gisseur zelf had de grootste lol en stond op het po dium mee te swingen. Schandalen zijn er altijd geweest in Cannes. Soms met tragische afloop. In 1954 ontblootte de woensdag 17 mei 2017 FILM De Nederlandse Traffic speelfilm De Eetclub mag niet vertoond worden in Oe- Katja Schuurman over haar scheiding van Thijs Römer,in Veronica Maga zine. Reageren? vincent@persgroep.nl ganda omdat de film homosek sualiteit zou ver heerlijken. Er zou op positieve manier over ho mo's worden gesproken. MUZIEK Martin Garrix is met zijn 21 jaar de jongste op de lijst van jonge miljonairs (onder de 40 jaar) in Quote, 's Werelds num- mer-1 dj staat met een ge schat vermogen van 14 miljoen euro op plek 39. Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20