Zit Etos voor de belasting in Zwitserland? 16 ECONOMIE belasting grootglas te liggen, CYBERCRIME RANSOMWARE Hackers gijzelden dit jaar de computers bij twee Nederlandse overheidsinstellingen en een organisatie in de energiesector. „Ransomware in een energiebedrijf is zorgwekkend." Het zijn lastige vragen, waar Etos-eigenaar Ahold Delhaize gisteren plots antwoord op moest geven. In opdracht van vakbond FNV ontdekte onderzoeksstichting SOMO dat de supermarktreus een aantal merken en paten ten heeft ondergebracht bij het Zwitserse Ahold Licensing Sari. Het gaat vooral om mer ken die in de VS in gebruik zijn, maar ook om Europese merken, zoals Etos. Merken en patenten vallen onder intellectu eel eigendom. Voor het gebruik van intellec tueel eigendom moet betaald worden. Ook in tern mogen bedrijven deze zogenoemde ro yalty's rekenen. Het is mogelijk dat de Neder landse Etoswinkels zo'n vergoeding betalen aan het in Zwitserland geregistreerde merk. Dat bedrag gaat in Nederland van de winst af, en komt er in Zwitserland bij. Aangezien het belastingtarief in Zwitserland lager is, kan zo'n constructie Wij geld opleveren. Dat zou niet ille- - wachten gaal zijn, maar dit dat Ahold soort constructies ,a komt wel steeds gewoon meer onder het ver- hafaalt n<*t Belastingontwijking oecaaii, nei door multinationals als het mkb wordt niet meer ge en burgers pruimd. Of het con- cern de route daar voor ook echt ge bruikt, is niet be kend. Toch gaat SOMO ervan uit dat Ahold fis cale motieven heeft. „Het is aannemelijk dat belastingontwijking een van de hoofddoelen is voor het onderbrengen van intellectuele ei gendomsrechten in Zwitserland." Ahold Delhaize stelt dat het rapport van SOMO 'is gebaseerd op incomplete informatie en informatie die uit de context is gehaald'. „Wij leveren onze bijdrage aan de samenle ving, ook op het gebied van belastingen. Ahold Delhaize betaalde in 2016 316 miljoen aan winstbelasting." Waarom het concern juist voor deze route kiest, wordt echter niet beantwoord. Voor FNV-bestuurder Tuur Elzinga zegt dat genoeg. „Ahold maakt wel gewoon gebruik van onze infrastructuur. Als er een keertje brand is, dan komt de brandweer die we in Nederland met z'n allen betalen. Wij verwachten dat Ahold gewoon hieraan bijdraagt door in Nederland belasting te betalen, net als de mkb'ers en de burgers." Flitsen Gemalto DSM ABN Amro e veiligheidsin cidenten blij ken uit een overzicht over de eerste drie maanden van dit jaar dat deze krant verkreeg na een beroep op de Wet Openbaarheid van Be stuur (WOB) bij het Nationaal Cyber Security Centrum. Het NCSC is de plek waar overheden als ministeries, provincies, ge meenten en waterschappen zich melden als ze een cyberaanval op hun systemen hebben ontdekt. Ook energiebedrijven, banken, nucleaire en chemische bedrijven roepen bij deze incidenten de hulp in van het NCSC. Tussen 1 januari en 1 april 2017 zijn er 116 cyberincidenten gere gistreerd. In vier gevallen gaat het om zogenoemde ransomware, waarbij hackers losgeld eisen voor documenten die digitaal zijn ge gijzeld. Het NCSC kan niet zeggen hoe vaak de pogingen van hackers in de eerste drie maanden van dit jaar geslaagd zijn en welke schade daarbij is aangericht. Ook bleef onduidelijk of de instellingen het geëiste losgeld hebben betaald. Risicovol Op 10 maart 2017 is een 'melding ontvangen van ransomware bij een organisatie in de energiesec tor'. Welke gevolgen deze infectie met gijzelsoftware heeft gehad, geeft het NCSC niet prijs. Vast staat wel dat de energiesector tot de meest vitale infrastructuur van dit land behoort. Elektriciteitsbedrijven vormen de risicovolste categorie. „Zonder elektriciteit, toegang tot internet, drinkwater of betalingsverkeer ligt de samenleving plat", zegt de Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding en Veiligheid, waaronder het NCSC valt. „Als deze infrastructuur uitvalt, kan dat grootschalige maatschappe lijke ontwrichting veroorzaken." Dit weekend werd de wereld op geschrikt door een gigantische aanval met gijzelsoftware, ge naamd Wannacry. Daarbij werden meer dan 200.000 bedrijven en in stellingen in 150 landen geraakt. In Engeland kampten ziekenhuizen met levensbedreigende proble men, doordat uitslagen van bloed testen bijvoorbeeld niet meer bin nenkwamen. Maar ook Deutsche Bahn, Telefonica en de Franse autoproducent Renault werden geraakt. Internetexpert Henk van Ess, die in opdracht van het Britse on derzoekscollectief Bellingcat in Wannacry dook, vindt het opmer- kelijk dat er eerder dit jaar een in stantie uit de energiesector is ge raakt. „Ik acht het zorgwekkend dat ransomware een energiebe drijf is binnengeslopen, omdat deze bedrijven doorgaans niet werken met gewone pc's en soft ware. Ik weet dat er lang geruch ten gingen dat een Nederlands energiebedrijf een enorm bedrag moest betalen voor ransomware, maar het is nooit bewezen." Van Ess betreurt het dat de over heid op geen enkele wijze aangeeft hoe ernstig de hack met ransom ware is geweest. „Het kan gaan om één computer, maar het kan ook gaan om een hele reeks." Uit het nu verstrekte overzicht blijkt ook dat in Nederland op 8 maart 2017, twee dagen voor de hack op de energiesector, een overheidsorganisatie is besmet met ransomware. Op 17 februari 2017 was het ook raak en werd er eveneens een 'ransomeware-in- fectie' gemeld bij de overheid. Volgens it-kenners blijkt uit het overzicht dat overheden kampen met tientallen 'kwetsbaarheden'. Uit analyse van de 116 gemelde cyberincidenten blijkt er in 45 ge vallen sprake van exploitation of vulnerability, ofwel 'uitbuiting van kwetsbaarheden'. It-expert Ronald Prins, baas van het bedrijf Fox-IT dat gespeciali seerd is in de beveiliging van com puters en netwerken, legt uit dat hackers dan 'gebruikmaken van een bekende kwetsbaarheid'. Van Ess valt hem bij. „Verreweg de Waarom staat het oer-Nederlandse merk Etos in het Zwitserse kanton Zug geregis treerd? Is dat toevallig omdat Zug een winstbelasting van minder dan 15 procent kent, en niet - zoals Nederland - een tarief van 25 procent? Sander van Mersbergen Zaandam Tuur Elzinga (FNV) Tata Steel, de eigenaar van de voorma lige Hoogovens, heeft afgelopen kwartaal meer staal geleverd en ook flink meer omzet behaald. De opbrengsten stegen met 30 procent tot bijna 5 miljard euro. Ruim een kwart van de Android-smart- phones is volgens de Consumentenbond niet up-to-date qua beveiliging. De belangen organisatie vindt dat fabrikanten hun (ou dere) smartphones veel langer zouden moe ten updaten. Van marktleider Samsung heeft slechts één model, de Galaxy J7, de meest recente veiligheidsupdate van april 2017. O woensdag 17 mei 2017 GO De digitaal be veiliger was de grootste stijger in de AEX. Het biotech- bedrijf won ook behoorlijk. Maan dag kreeg het al een koopadvies van Citi. m Het aandeel le verde gisteren een deel van de winst van maan dag weer in. m De grootbank presteerde het slechtst in de AEX. o W Gehackte computer? Vaak eigen schuld Marcia Nieuwenhuis Rotterdam cyberincidenten kwamen in het eerste kwartaal van 2017 binnen bij het Nationaal Cyber Security Centrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16