Rivalen van Henry Keizer willen uitstel herverkiezing 9 Ik kijk naar wat mensen kunnen. Het zijn talentvolle vrouwen die toevallig zussen zijn. Auto schept fietsers: doden het Binnenhof werken, stelt De Grave. Ze weten hoe politiek werkt, hun vader kende als Tweede Kamer lid, minister en senator het klappen van de zweep. Maar omdat het doch ters zijn van Loek, is de barrière die ze moeten nemen veel groter, meent hij. Zeker als het er ook nog eens twee zijn. „Dat Caroliene Sophie op volgde heeft echt wel wenkbrauwen in de VVD doen fronsen. Dan zei ik: „Maar die meiden zijn gewoon hart stikke goed!" Nijpels bevestigt dat de keuze van Rutte niet door iedereen wordt begrepen. „Er zijn mensen die zeggen: dat kan toch niet, dat die dochters van Hermans op die plek ken zitten? Maar ze zijn er op eigen kracht terechtgekomen." Stef Blok denkt met veel plezier te rug aan de tijd dat Sophie zijn poli tiek assistent was. Samen boksten ze het woonakkoord voor elkaar, door steun te zoeken in de Eerste Kamer. „Sophie ging langs de senatoren en daar zaten natuurlijk allemaal man nen die nog met haar vader hadden gewerkt. Het was volgens mij Roger van Boxtel van D66 die vertederd vaststelde dat het kleine meisje groot was geworden: 'Jij hebt nog bij mij op schoot gezeten', zei hij." Sophie kon er goed mee omgaan, is sterk in het persoonlijk contact. „En bijzonder intelligent", vult Blok aan. We heb ben fantastisch samengewerkt." Eric Wiebes is al even lyrisch over Caroliene, die hij meenam toen hij „Bij ons laatste diner samen zei ik te gen haar: deze Hermans gaat het he lemaal worden. Daar werd ze verle gen van." Rutte moest het op zijn beurt stel len zonder de energieke Sophie. Toen ze hem vertelde Kamerlid te willen worden, was hij resoluut: hij ging haar niet helpen, ook al vroeg ze daar niet om. „Dat doe ik bij niemand", verklaart de premier. „Ik kan niet hebben dat iemand in de fractie meer vriend is met mij dan anderen." Maar het doet Rutte deugd Sophie in de Kamer aan het werk te zien. „Ik was trots toen ze haar maidenspeech hield." Overstap Dat Caroliene uiteindelijk ook de overstap naar de politieke spotlights zal wagen, valt te bezien. Volgens Eric Wiebes heeft ze alle ingrediën ten in huis: „Ze liggen klaar op het aanrecht. Welke soep het wordt, moet ze zelf uitmaken, maar er hoeft geen ingrediënt meer bij." Toch heeft CDA'er Elco Brinkman nog wel een suggestie. Hij kwam de zussen veelvuldig tegen terwijl ze naar politieke steun zochten in de Eerste Kamer. Hij heeft een vaderlijk advies: „Ze zitten hun leven al heel erg in het bestuurlijke en politieke. Als je niet oplet, kom je nooit meer ergens anders. Het zou goed zijn als ze ook gewone mensen tegenkomen in een maatschappelijke baan." het Amsterdamse college verruilde voor het ministerie van Financiën. „We hebben ons samen slap gela chen." Als staatssecretaris raakte hij politiek in zwaar weer door de uit de hand gelopen reorganisatie bij de Be lastingdienst. Het was zijn politiek assistent die te midden van alle 'shit' de blik naar voren gericht hield. „Het helpt enorm zo'n bondgenoot te heb ben." Op Financiën werd ze op handen gedragen. Al snel na binnenkomst werd ze de 'mini-stas' genoemd, de junior-staatssecretaris. Als het langs de afgrond gaat, blijft ze rustig en op lossingsgericht, stelt secretaris-gene raal Manon Leijten. „Toen ze weg ging, maakten ambtenaren zich zor gen: hoe moest het nou verder zon der Caroliene?" Wiebes was niet blij toen Rutte 'zijn' Caroliene strikte. Het maakte hem trots, maar tegelijkertijd moest het koppel door een 'rouwperiode'. De twee vroegere tegenkandidaten, Bert Homan en Peter Smit, vrezen slechte publiciteit als de herbenoe ming van Keizer, zaterdag tijdens het congres, gewoon doorgang vindt. „Welk signaal zend je uit als je dit doorzet, terwijl het onderzoek van de integriteitscommissie niet is afgerond", meent Homan. Keizer heeft eerder gezegd zijn herbenoeming niet te aanvaarden, zolang de commissie geen oordeel heeft geveld over de omstreden aankoop van zijn crematoriumbe- drijf De Facultatieve. Volgens Smit worden de leden daardoor onte recht voor het blok gezet. „Ik vind dat het hoofdbestuur zelf moet op brengen zo chique te zijn dat punt van de agenda te halen." Homan heeft het hoofdbestuur per mail om uitstel gevraagd. Vol gens een WD-woordvoerder heeft ook nog een ander lid dat gedaan. Het bestuur heeft nog niet gerea geerd. Als het hoofdbestuur niks doet, zullen ontevreden VVD-le- den op het congres alsnog openlijk tot uitstel oproepen, vreest Homan. Arjen Gerritsen, voorzitter van de VVD-bestuurdersvereniging, heeft het hoofdbestuur juist gead viseerd de herverkiezing door te la ten gaan. „Er vindt onderzoek plaats. We moeten ons aan statuten houden, anders is het einde zoek." KASTERLEE Een auto met Nederlands kenteken is gis termiddag in het Vlaamse Kasterlee ingereden op twaalf fietsende vrouwen. Twee van hen overleden, één verkeert in levensgevaar en drie ande ren zijn gewond overgebracht naar het ziekenhuis, meldt de politie van de regio Turnhout. De Nederlandse autobe stuurder was, blijkt uit testen, niet onder invloed van drank of drugs. De slachtoffers behoorden tot een groep van twaalf ge pensioneerde vrouwen uit het nabijgelegen Retie. Vol gens waarnemend burge meester Meeus werden de fietsers aangereden bij een gevaarlijke oversteekplaats in het lokale fietsroutenet. „Fietsers moeten daar een tweevaksbaan oversteken waar het verkeer 90 kilome ter per uur mag rijden. We willen daar als gemeente al langer verkeerslichten. De opties worden onderzocht, maar jammer genoeg komt dat te laat voor de betrokke nen bij dit ongeval." dinsdag 16 mei 2017 GO van kk —Premier Mark Rutte zusje De voormalige uitdagers van Henry Keizer om het voorzitter schap van de VVD willen dat diens herverkiezing wordt uitge steld. Een verzoek daartoe is neergelegd bij het hoofdbestuur. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9