OZCAN AKYOL 50.000euro losgeld betaald na grote hack Ruil je oude bad oF douche in! molenaar^ A 6 KORTING Column Pleur op.' met die inmiddels beruchte uitspraak van pre mier Mark Rutte werd de verkiezingscampagne voor 15 maart 2017 afgetrapt. De WD-lei- der richtte zich tot Nederlandse Turken die zich op de Erasmus- brug in Rotterdam misdroegen, onder meer door het belagen van een journalist. Populistische leiders in heel Europa hadden gedreigd met een patriottische lente, die tot een enorme politieke aardverschui ving zou leiden. Daarom moest de WD verder naar rechts zwenken, anders zou de macht zomaar over genomen kunnen worden door xenofobe anarchisten. En ook het CDA voerde een con servatieve campagne op het thema migratie. Veel naastenliefde viel er niet te bespeuren bij de christe nen. Omdat de meeste mensen Geert Wilders té extreem vinden, kon de partij van Buma zich als redelijk alternatief presenteren. Op een zeker moment was het lood om oud ijzer - met al die bre- kebeentjes op rechts. Des te ver rassender vond ik het enthousi asme waarmee D66 en vooral GroenLinks aan de formatietafel gingen zitten. Hadden ze wel naar de campagnes van anderen geke ken? De hoogopgeleide progres sieve achterban van Jesse Klaver zou nooit akkoord gaan met meedogenloos asielbeleid. Maar migratie is breder: hoe krij gen we allochtone jongeren, zoals die gasten op de Erasmusbrug, zover dat zij zich volwaardig Ne derlander gaan voelen? Dat zijn zeer ingewik kelde vragen, die veel denkwerk en tact ver dienen, door politici die er ook écht werk van willen maken, zonder te verval len in naïviteit of populisme. Nu is de forma- tie (voorlopig) mislukt op dit onderwerp, terwijl een debacle zich makkelijk liet voorspellen. Links en rechts kozen ijverig voor de onderhandelingen, gedreven door zelfoverschatting en het idee dat ons poldermodel geen onover komelijke thema's kent. Wat een gotspe. Bij elke kabinetsformatie moeten concessies worden gedaan, maar als je ideologisch zover van elkaar staat, en boven dien in de wurggreep van je eigen campagnebeloften ligt, getuigt volharding in eigen ideeën pas echt van daadkracht. ledereen kijkt nu naar de Chris tenunie als logisch alternatief voor GroenLinks. Maar als die partij zich nog steeds door de Bij bel laat inspireren, met een nadruk op mededogen en zorg voor de ander, wordt deze forma tie nog veel ingewikkelder dan we aanvankelijk dachten. Ingewikkelde vragen verdienen politici die er écht werk van maken In een recordtempo van 72 uur werden zeker 200.000 bedrijven en instellingen in 150 landen ge troffen door het virus 'Wannacry'. Gebruikers kunnen door het ran- somware-virus niet meer bij hun gegijzelde bestanden. Die gege vens worden weer toegankelijk als losgeld in bitcoins is betaald. De Britse onderzoeksorganisatie Bel- lingcat analyseerde de route van het digitale losgeld. „Het geld kan vreemd genoeg maar in drie portemonnees wor den gestopt", zegt de Nederlandse onderzoeker Henk van Ess, lid van het Britse onderzoekscollectief. „Vaak worden voor zulke hacks veel meer digitale portemonnees gebruikt, zodat je het losgeld moeilijker kunt traceren." Uit onderzoek naar de overboe kingen aan het drietal digitale portemonnees blijkt dat daar tot gisteravond ruim 32 bitcoins naar toe zijn overgemaakt, omgere kend dik 50.000 euro. Op zaterdag werd er meer dan veertig keer overgeboekt aan de hackers. Zon dag werden er ruim 90 betalingen naar hen gedaan, maandag volg den er 200. De teller staat nu op zo'n 350 overboekingen. De hoeveelheid valt ict-specia- listen tegen. „Gezien de impact van het virus, is dat niet veel," ver klaart directeur Ronald Prins van Fox-IT, gespecialiseerd in compu ter- en netwerkbeveiliging. „Er zijn hacks bekend waarbij vele tientallen miljoenen zijn buitge maakt door bijvoorbeeld geld te stelen van bankrekeningen." Parkeergarages Nederlandse parkeergarages van Q_-Park kampen nog steeds met problemen als gevolg van de in fectie. „Op dit moment ervaren wij nog problemen op twintig locaties", erkent (^-Park-woord voerder Sarah Hoogstraten. Van Ess benadrukt net als de Europese politieorganisatie Euro pol dat mensen vooral geen los geld moeten betalen. Toch kan Prins zich voorstellen dat mensen het geëiste bedrag wel overmaken. „Stel dat je foto's van je overleden man op je computer hebt staan, dan zou ik lekker die 300 dollar betalen." TIJDENS DE INRUILWEKEN Veilig douchen in 1 dag Niemand zit te wachten op een grote verbouwing van zijn huis. Daarom blijft de badkamer vaak te lang zoals hij is. Het kan ook anders: een veilige badkamer in 1 dag, zonder hak- of breekwerk. Samengesteld naar uw wensen en precies op maat gemaakt. Molenaar ontzorgt u in het volledige proces van advies en inmeting, tot montage, afvoer materialen en schoonmaak. Zo komt ontspannen douchen weer binnen handbereik. Maak nu een afspraak voor een bezoek aan huis. Afspraak of brochure? Bel 0341 - 23 23 00 of kijk op www.molenaar.nl dinsdag 16 mei 2017 GO @ÖzcanAkyol ratie Maar het ging Rutte natuurlijk niet om dat specifieke geval. De hackers achter de wereld wijde aanval met gijzelsoft- ware hebben in drie dagen tijd ruim 50.000 euro in bitcoins ontvangen. Dat blijkt uit onder zoek naar de accounts waar mee de hackers het digitale losgeld opeisten. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam w KLANT BEOORDELING U ontvangt 700,- korting op een Comfortdouche uit de Art- of Pure collectie. Uw oude bad of douche wordt gratis meegenomen. Actie geldig van 8 mei t/m 27 mei. Jarenlange ervaring Meer dan 6.500 klanten gingen u voor Eigen vakkundige montagedienst 45 plaatsingen per week Zonder ingrijpende verbouwing Ook afvoer van het oude bad 100% tevredenheidsgarantie Conform de CBW voorwaarden I AMrcn TUI MC lA/AMEM LANGERTHUIS WONEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6