n II Regels recreatief wonen toe aan modernisering Oudste inwoners' De meeste huwelijken' 3 Akkerbouw in ares Betaaltermijn* 35,3 §jR 1. Zeeland 2. Drenthe 3. Limburg 1,7% 1,7 1,6 1. Zeeland 2. Drenthe 3. Groningen 281 206 195 1. Zeeland 38,7 2. Friesland 39,3 3. Utrecht 39,5 12. Flevoland Minste kinderen in armoede* 1. Zeeland: 5,02% 2. Gelderland: 5,05% 3. Utrecht: 5,17% 12. Flevoland 92 1. Zeeland 2. Groningen 3. Noord-Brabant 12. Utrecht Laagste zuigelingensterfte* 1. Zeeland 2.2 3. Flevoland 2. Overijssel 3.1 12. Urrecht 8.505.599 8.279.244 6.252.030 96.011 3.3 4.6 1. Zeeland 44,8 2. Drenthe 43,7 J I 3. Limburg 42,5% 12. Noord-Holland Percentage mensen dat gehuwd is. De proef moet leiden tot nieuwe re gels omtrent permanent en recrea tief wonen aan de kust. De regels zijn nu nog vrij strikt. In veel re creatieve verblijven, zoals huisjes parken en appartementencom plexen, mag vaak niet permanent gewoond worden. Voor vakantie parken vindt bijna iedereen dat lo gisch, maar niet voor nieuwe appar tementen aan de kust. Er klinken al langer geluiden daar vaker vaste be woning toe te staan. Daar komt bij dat een steeds grotere groep men sen meer tijd in de tweede woning wil doorbrengen dan alleen de weekenden en vakanties. De harde grens tussen hoofd- en tweede ver blijf vervaagt daardoor, waardoor er behoefte ontstaat om ook voor deze groep 'deeltijdbewoners' regels vast te stellen. Voor- en tegenstanders van per manente bewoning in apparte menten slaan elkaar al jaren om de oren met dezelfde argumenten, constateren provincie en gemeente. Alleen al de vraag of meer perma nente bewoning goed of slecht is voor de leefbaarheid, wordt door Proef moet leiden tot nieuwe regels omtrent wonen in tweede huis aan kust beide groepen anders beantwoord. Provincie en Sluis willen dat nu uit zoeken. Ze worden daarbij ge steund door drie ontwikkelaars met projecten in Cadzand-Bad: Compagnie Het Zoute, aannemer Van der Poel en Faas Development. Er worden drie zaken onder zocht. Allereerst wordt gekeken naar de huidige situatie, zoals de verhouding tussen permanente en tweede bewoning in Cadzand-Bad, hoe lang tweede woningbezitters in de praktijk per jaar in hun wo ning zijn, en hoe vaak er huurders in zitten. Daarnaast wordt getracht een 'streefbeeld' te schetsen van de 'ideale situatie'. Dat gebeurt naar aanleiding van gesprekken met be woners, ondernemers, ontwikke laars en belangenclubs. Ten derde wordt in kaart gebracht welke be perkingen of juist kansen de hui dige wetgeving biedt om anders om te gaan met regels voor bewoning. Met de resultaten wordt bekeken of bijsturing nodig of gewenst is, en hoe dat eventueel kan. De werk wijze kan daarna ook toegepast worden op andere plaatsen in de provincie. De drie ontwikkelaars nemen in een brief aan de provincie en Sluis alvast een voorschot op de uitkomst: ze willen de verhuurver- plichting aan eigenaren van recrea tieve appartementen, zoals de pro vincie die nu oplegt, van tafel. Dat kan door de huisjes op vakantiepar ken niet meer als 'tweede woning' te definiëren, maar als 'verblijfsre- creatie'. Voor die huisjes blijft ver huur dan verplicht, voor 'tweede woningen' niet. Het verzamelen van de gegevens duurt enkele maanden. De resulta ten worden na de zomer aan de Sluise gemeenteraad en Provinciale Staten voorgelegd. Die kunnen dan eventueel nieuwe regels instellen. dinsdag 16 mei 2017 Huishoudens woonachtig in Nederland met een vermogen van minstens 1 miljoen euro, exclusief de waarde van de eigen woning (hoofdverblijf) en de eventueel daarop rustende hypotheekschuld. ËSflJffiiJü *95-plussers per 100.000 inwoners Per 1000 levendgeborenen in het eerste levensjaar (2014) Aantal dagen waar binnen bedrijven hun rekeningen betalen. BRON: CBS, LOCALFOCUS RIVM Is meer permanente bewoning aan de kust goed of juist slecht voor de leefbaarheid? Staat de huidige wetgeving 'deeltijdwo nen' toe? En wat zijn de gevol gen van het verplicht stellen van verhuur van recreatiewoningen? Dat soort vragen willen provin cie en gemeente Sluis beant woorden met een proefproject in Cadzand-Bad. Martijn de Koning Cadzand-Bad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63