£"l C9 Onmacht en onwil Zeeuwland werpt licht op brandgangen Malta Man gooit verf over ex en knipt staart af Eng Geslaagden voortgezet onderwijs* 2 ZEELAND IN VEEL DINGEN NUMMER 1 In het noorden roepen ze 'Er gaat niets boven Groningen' ot 'Fryslan boppe'. Als het gaat om de geografische ligging is daar niets op af te dingen, maar Zeeuwen hebben op tal van terreinen meer recht op zo'n trotse slogan. Horecazaken 1. Zeeland 56.0 2. N-Holland 42.5 3. Limburg 41.5 Commentaar Ia twee maanden praten is de formatie mislukt. WD, CDA, D66 en Groenlinks slagen er niet in elkaar te vinden. Het breekpunt is merkwaardig. De onderhandelaars worden het niet eens over het thema migratie. Daarmee zetten ze zichzelf voor gek. Vanaf het begin van de verkennende gesprekken was duidelijk dat er een akkoord moest komen over grote kwesties als migratie, duurzaamheid en inkomen. Dus op die hoofdpunten proefje el- kaars nieren. Meteen. Doe je dat niet, dan heb je andere bedoelin gen dan een regeerakkoord. Informateur Edith Schippers heeft de partijen kennelijk niet ge noeg onder controle gehad om dit theater te vermijden. Zij had haar opdracht beter meteen kunnen teruggeven. Nu zit Nederland met twee verloren maanden en dreigt de formatie ruim over de zomer heen te gaan. De vier partijen denken wellicht dat ze voorzichtig en zorgvuldig te werken gaan, maar de burger komt tot een geheel an dere conclusie. Kennelijk is het besturen van het land op basis van een actueel mandaat van de kiezers niet erg urgent. Kennelijk kan Nederland nog wel even doormodderen met een demissionair ka binet. Dat is een bijzonder slecht signaal. Geert Wilders wordt tot nu toe buiten de formatie gehouden. Zonder hem moet het toch mogelijk zijn een compromis over mi gratie te sluiten. Niet dus. Een formatiepoging met de Christen- Unie in plaats van GroenLinks, dat naar verluidt geen water bij de wijn wilde doen, zal dit niet eenvoudiger maken. Gisteravond was het zwartepieten over het mislukken van de formatie nog niet be gonnen. De vier betrokken partijen waren opvallend mild en vrien delijk voor elkaar. Dat is netjes. Het is voorlopig de enige winst van dit politieke spelletje. Hoe het ook verder verloopt, deze maanden gaan de geschiedenis in als een periode van onwil en onmacht. Informateur Edith Schippers had haar opdracht beter meteen terug kunnen geven Huurders hebben geklaagd over de donkere paden achter hun hui zen. „Het geeft ze - zeker na de in braken van de laatste tijd - een on veilig gevoel", vertelt John IJzelen- berg namens Zeeuwland. Daarom gaan de woningcorporatie en ge meente er wat aan doen. „In eerste instantie gaat het om het plaatsen van twee lantaarnpalen. Het is een proef met het oog op uitbreiding naar andere brandgangen. Maar daar hangt een prijskaartje aan, dus we moeten nog even kijken of en hoe we dat kunnen waarmaken." De gemeente heeft zich in eerste instantie niet om de verlichting be kommerd, omdat de paden grond gebied van Zeeuwland zijn. „Het is dus niet onze verantwoordelijk- De donkere paden in de wijk geven bewoners een onveilig gevoel heid", aldus een woordvoerder van de gemeente. Ze werkt toch aan de proef mee, omdat ze de veiligheid van de bewoners belangrijk vindt. IJzelenberg verwacht dat de eerste lantaarnpalen binnen enkele we ken worden geplaatst. ALMANAK De Goesenaar vergeet zijn kan toorsleutels nogal eens. Die lig gen meestal nog in zijn auto. Als hij als laatste het kantoor op de eerste verdieping verlaat, kan hij er alleen uit via het balkon. Het is bijna routine, maar onlangs plofte hij op straat neer, vlak naast een peuter van een jaar of drie. Die schrok zich rot en rende gillend naar zijn moeder. De man bood zijn excuses aan, waarop de vrouw in de lach schoot. Tussen de lachsalvo's door hikte ze: „Ik had mijn zoon tje net verteld dat als-ie weer te ver weg liep er een enge man achter hem aan zou komen." Eenakters in theater fiZi Sliert van honderd bolides in Zeeland Fietsen en smullen met Allévo ZIERIKZEE Informatieavond voor ouderen In veel lijstjes staat Zeeland in gunstige zin bovenaan. Iets om trots op te zijn? Laten we het op zijn Zeeuws zeggen: het kan slechter. Vanaf volgende week gaan we op zoek naar een verklaring van bijvoorbeeld de lage werkeloosheid, de betalingsdiscipline van Zeeuwse bedrijven of waarom hier zo veel zeer hoogbejaarden wonen. Vwo 1. Zeeland 95% 2.Drenthe 93% 3,Overijssel 93% Havo 1. Zeeland 91% 2.Utrecht 90% 3.Limburg 90% Vmbo 1. Zeeland 96% 2.Drenthe 96% 3.0verijssel 96% *(2015/2016) 1. Zeeland: 4,4% 2. Utrecht: 5,2% 3. Limburg en Noord-Brabant: 5,5% 12. Groningen: 7,4% COLIJNSPLAAT Een 22-jarige man uit Goes is zondag aange houden op verdenking van mis handeling van zijn 22-jarige ex- vriendin. De man zou de vrouw op zaterdag 6 mei in een bestelbus hebben ge trokken en vervolgens haar paar denstaart hebben afgeknipt. De auto stond geparkeerd in de Rib- bestraat in Colijnsplaat, de woon plaats van het slachtoffer. Nadat de vrouw wist te ontsnap pen, ging de Goesenaar er van door. Bij het verlaten van het par keervak raakte hij twee andere ge parkeerde auto's. De eigenaren van die wagens zijn bij de politie bekend. Afgelopen vrijdag werd de vrouw opnieuw belaagd, deze keer in Goes. Terwijl ze over de J. Antoni- des van de Goeskade liep werd ze met verf overgoten. De Goesenaar wordt verantwoor delijk gehouden voor beide inci denten. Hij is zondag aangehou den in Vlissingen en zit nog steeds vast voor verder onderzoek. De politie houdt er rekening mee dat wraak één van zijn motieven is. dinsdag 16 mei 2017 Woningcorporatie Zeeuwland en de gemeente Schouwen-Duive- land gaan bij wijze van proef be ginnen met het verlichten van achterpaden in de Zierikzeese wijk Malta. De brandgang tussen de Fokkerstraat en De Brauw- straat is als eerste aan de beurt. Elodie Kint Zierikzee -John IJzelenberg, Zeeuwland Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Het Zeeuws Centrum Amateurtheater heeft vijf voorstellingen gese lecteerd uit het Eenakter festival van afgelopen weekeinde. De voorstel lingen worden donder dagavond gespeeld in fiZi in Zierikzee. Theater groep Zierikzee treedt op en verder Intermezzo, Zeeuwse Komedie, Thea tergroep Pauze, het Mid delburgs Theater en Lotte van der Schelde. Aanvang 20.00 uur. SCHARENDIJKE Ruim honderd Peugeots rijden zondag door de provincie. Peugeot RCZ- eigenaren uit acht landen komen samen voor een meeting en rit door Zee land. Rond 09.00 uur ver trekken de deelnemers vanuit Bergen op Zoom, om na een dag rijden in Scharendijke te eindigen. Dit jaar zijn er 121 auto's aangemeld. Het is de tweede European RCZ meeting in Zeeland. Vorig jaar deden 73 auto's mee. ZIERIKZEE Fietsen langs de mooiste plekjes van Schouwen- Duiveland en als beloning voor de inspanning af en toe wat lekkers. Dat zijn de smulroutes van Allévo in een notendop. Deelne mers kunnen van maan dag tot en met zaterdag starten bij brasserie Stadspoort Borrendamme in Zierikzee. Na appelge bak en koffie kunnen ze kiezen tussen twee routes langs andere Allévo-bras- serieën. Kosten: 18 euro, inclusief lunch en snacks. Diabetesvereniging Schouwen-Duiveland houdt donderdag 18 mei in samenwerking Eilandzorg Schouwen- Duiveland een informa tieavond voor ouderen. De avond is van 19.00- 21.15 uur en is bij Ei landzorg Schouwen- Duiveland, in het res taurant De Raadzaal. Toegang vrij. Percentage van de beroepsbevolking Aantal horecazaken per 10.000 inwoners 1 De politie is op zoek naar getui gen. Wie meer weet wordt ver zocht zich te melden via 0900- 8844. Anoniem bellen kan ook: 0800-7000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54