7 ADVIEZEN deling in België. Ook die moet ik zelf betalen. Een paar duizend euro, al leen voor de eerste consulten en on derzoeken. Maar ik heb geen keuze. Want zoals ik nu leef... Door mijn ervaringen ben ik mijn vertrouwen in de Nederlandse ge zondheidszorg kwijt. En ik ben boos. Doordat ik niet tijdig en goed ben be handeld aan een ziekte die op zich goed valt te genezen, ben ik, een vrouw van 24, lichamelijk een wrak. Op goede dagen kan ik met mijn stok door de straat wandelen of de was machine volgooien. Maar 's middags de was ophangen is vaak te veel. Op slechte dagen lig ik op bed, de gordij nen dicht en zo min mogelijk invloe den van buitenaf. Alles komt op mijn vriend neer. Dat vind ik vreselijk. Ik had een baan in de zorg met een vast contract, wie krijgt dat nog? Ik heb er hard voor gewerkt, het was van jongs af aan mijn droom. Maar ik zit al anderhalfjaar ziek thuis en als ik over een halfjaar niet beter ben, raak ik mijn baan kwijt. Een huis, een auto, een fijn leven: ik had alles voor elkaar. Mijn toekomst is weggevaagd, ik leef bij de dag. Het is de vraag of ik er ooit bovenop kom. We zetten geld opzij voor ons trouwen. Nu sparen we om überhaupt een toekomst te hebben." Om privacy redenen wil Maaike niet met haar achternaam in de krant. dinsdag 16 mei 2017 GO Lymepatiënt Fred Verduit van So Strong zette het patiëntensymposium van aanstaande zondag op, samen met Lopen voor Lyme. Vijf adviezen van hem: ILet op: testen zitten er vaak naast. Als uit een test blijkt dat je Lyme hebt, dan klopt dat altijd. Maar als de test géén Lyme aantoont, dan zegt dat eigenlijk niets. Veel dokters weten dat niet en zeggen dan: 'je hebt het niet'. Een betere test dan bij de huisarts of internist kun je doen via lnnatoss.com. Maar ook hier voor geldt: er is geen enkele versie op de wereld waarmee je zeker weet dat je géén Lyme hebt. Lees ook op de website van rivm.nl de publicatie 'Labtest alleen niet doorslag gevend bij diagnose Lyme'. 2 Geeft een test geen duidelijkheid, dan kun je terecht bij een ILADS-arts die is aangesloten bij de Internatio nal Lyme and Associated Diseases Society. Vanwege de onbetrouwbaarheid van testen en omdat de klachten van per soon tot persoon sterk ver schillen, bezoeken veel patiën ten jarenlang talrijke dokters voordat de diagnose wordt ge steld. Veel mensen hebben eerst te horen gekregen dat ze overspannen of depressief zijn of fybromyalgie hebben. Als voortdurend andere klachten op de voorgrond treden en on bekend is hoe dat komt, kan Lyme de boosdoener zijn. 3 Als je (misschien) een be smetting hebt opgelopen of iemand kent met Lyme, dan kun je contact zoeken met mensen die in hetzelfde schuitje zitten. De besloten Fa- cebookgroep Lyme Teek Care heeft ruim 2.000 leden. Bellen met de Lymevereniging kan ook: 0900-2100022. Info over het patiëntensymposium is te vinden via www.sostrong.nl Maaike ontleent kracht aan haar varkentje James Bacon: „Hij voelt het als mijn spieren ver slappen en komt dan beschermend bij me liggen." FOTO DESIRÉE SCHIPPERS 4 Veel patiënten hebben baat bij een dokter die breder kijkt en intensiever be handelt. Zijn er nog andere in fecties? Hoe staat het met het afweersysteem? Is de diagnose pas maanden of jaren later gesteld, dan is het vaak lastig om op te knappen. Veel patiënten krijgen voor een maand een antibioticakuur. De klachten verdwijnen vaak niet volledig en dan kun je te horen krijgen dat er weinig meer aan te doen valt. Zoek daarom een ILADS-arts (zie boven). 5 Voor mensen die een Lymepatiënt kennen: veel patiënten worden gek van goedbedoelde opmerkingen over de buurvrouw die van Lyme is genezen door behan deling zus of zo. Dat zal best, maar dat wil niet zeggen dat ie dereen er baat bij heeft. Of de alternatieve behandelaar die roept dat hij of zij iedereen met Lyme kan genezen: wees voor zichtig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47