X I 3 4 6 -4 Krankzinnig toeval is het. Als het niet zulke schrijnende gevolgen had gehad was het een grappig verhaal gebleven: hoe Suzan in Nicaragua in een bus stapte, op weg naar een ei land voor de kust van Honduras, hoe die bus het onderweg begaf en ze met een halve dag vertraging de veerboot naar dat eiland nam. Was de bus gewoon blijven rijden, dan had Suzan op de veerboot Jens niet zien staan. Een Zweed. En waren ze niet verliefd geworden op het strand. Hoe harder je lacht, hoe meer het verdriet binnenkomt Was de bus blijven rijden, dan had den ze later niet allebei juist die foute variant doorgegeven van dat ene gen, dat ze toevallig beiden hebben. Een gen dat nog 75 procent kans op een gezond kind geeft. Zoals Nils, kern gezond resultaat van Zweeds-Hol landse liefde. En 25 procent kans op een ziek kind. Zoals Sara. Die amper twee maanden oud doodziek werd en overleed op 19 september 2014. Al die wetenschap en kansbereke ning die het onvoorstelbaar logisch moeten doen klinken, kregen Suzan en Jens pas nadat dit een tweede keer gebeurde. Op 13 oktober 2015. Met Liv, die twaalf dagen leefde en wier ziekte en overlijden een kopie was van die van Sara. Van erfelijkheid, na Sara nog zo goed als uitgesloten, bleek wel degelijk sprake. Ik draaide me naar hem toe. 'Dat wij el kaar daar op die boot getroffen hebben. Hoe groot was die kans überhaupt? En dan dit, twee keer achter elkaar. Het is alsof...'De man van het strand haalde zijn schouders op en keek me even vluchtig aan. 'Alsof we eigenlijk niet bij elkaar horen. „Het leven was mooi, we waren ras optimisten. Alles kon. Nils werd ge boren en ik kreeg een baan als ver slaggever/programmamaker bij de VARA. De zwangerschap van Sara verliep probleemloos. De kans dat een baby na een voldragen zwanger schap overlijdt is één op duizend. De dood van Sara was dus 'pech' volgens de artsen in het Sophia Kinderzie kenhuis. De kans dat je twee keer pech hebt, is miniem. Alleen is het leven niet in cijfers en statistieken samen te vatten. Het overlijden van Liv leerde ons keihard dat een kans een kans is, hoe klein ook. Het klinkt wat cynisch, maar we kopen tegen woordig staatsloten. Vanwege die kans, zeggen Jens en ik dan tegen elkaar. Twee kinderen verliezen slaat een bres in je vertrouwen in de toekomst. Het leven is veel meer van uitersten geworden. Relativeren is ook niet meer ons sterkste punt: als Nils ziek is, al is het maar een verkoudheidje, denken we direct: 'O, God.Plan nen voor de toekomst zijn er voorlo pig niet, we leven in het moment. Rouwen is een werkwoord. We moeten het onwerkelijke tot onze eigen werkelijkheid maken en niet te beseffen dingen tóch beseffen. Ik voel dat we daar langzaam klaar mee zijn. Nu komt het leven waarin we toch weer intens gelukkig kunnen zijn, maar daar dwars doorheen zullen we de pijn van het gemis extra voelen. Hoe harder je lacht, hoe meer het verdriet binnenkomt. Ja, gemis wordt groter als je gelukkig bent. We zeiden laatst tegen elkaar: 'het is alsof je nooit meer onvoorwaardelijk kunt lachen'. Ook geluk is niet meer on voorwaardelijk, maar komt altijd met een rafelig randje." We liepen door het bos. We zagen hem op hetzelfde moment, de kleine groene stengel. De blaadjes zaten nog krampachtig om de gele bloem gevou wen, nog niet in staat om los te laten. De schone helderheid van de bloem overviel ons. Maar zijn boodschap was duidelijk: de mist was opgetrokken, de warmte van de zon gleed over de nieuwe aarde. Het was tijd. Tijd om wakker te worden. Om verder te leven. Haar minutieuze beschrijvingen dankt Suzan Hilhorst aan haar ge woonte van alles een snelle notitie te maken. „Ik hoefde tijdens het schrij ven al die aantekeningen alleen maar tevoorschijn te halen uit mijn tele foon. Ik wilde vroeger als kind twee dingen: eekhoorntjes verzorgen en ooit een boek schrijven. Ik werk voor de tv, maar schrijven maakt me ge lukkig. Dat ik eerst twee kinderen moest verliezen om dat opnieuw te ontdekken, is wrang. Ik wilde van dit heftige verhaal iets moois maken, geen boek waarin ik mijn verdriet verwerk. Nee, een ode aan het leven, een buiging voor de enorme betrokkenheid van artsen en verpleegkundigen in de kinderzie kenhuizen en een liefdesverklaring aan mijn twee dochters. Ze zijn hier geweest en ik ben trots op ze." dinsdag 16 mei 2017 GO de kleermakerszit onge schikt voor beginners. Het verbaast me hoe ik ontspan, zonder ook maar een vin te willen verroeren. Ik zie er te genop om vanuit deze gemoedsrust 'terug in de wereld' te keren. En dagen later weet ik het zeker: ik wil die inner lijke ruimte bewaren die ik voelde. Dat betekent: minder overbodige prik kels, dus in mijn geval minder sociale media Margaretha Coornstra Sfeer in bijeenkomst Vriendelijk en ont spannen. De docent is zorgzaam, zonder klef en zweverig te worden. Schrik niet als er emoties boven komen. Die mag je in alle rust doorleven. Snel aan te haken Instructies en oefe ningen zijn afge stemd op beginners. Je hoeft niets van yoga en meditatie af te weten. Geen minpunten. Kwaliteit van de begeleider De begeleider legt zonder jargon rustig en helder uit wat het je brengt als je de instructies opvolgt. Geen minpunten Prijs kwaliteit 125 euro. De ambi ance, maar ook lunch en diner van kok Wer ner Bremer hebben het niveau van een 4-sterrenhotel. Toch te kostbaar? Vraag het cadeau. stbonifatiuskerk.nl Mediteren in een kerk met vloerverwarming, fotom.coornstra 44 Sara en Liv verschijnt bij uitgeverij Hollands Diep, 19,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43