£"l C9 Onmacht en onwil Sterrenwacht trekt in bij UCR aan de Markt Man gooit verf over ex en knipt staart af Eng Geslaagden voortgezet onderwijs* 2 ZEELAND IN VEEL DINGEN NUMMER 1 In het noorden roepen ze 'Er gaat niets boven Groningen' ot 'Fryslan boppe'. Als het gaat om de geografische ligging is daar niets op af te dingen, maar Zeeuwen hebben op tal van terreinen meer recht op zo'n trotse slogan. Horecazaken 1. Zeeland 56.0 2. N-Holland 42.5 3. Limburg 41.5 Commentaar Ia twee maanden praten is de formatie mislukt. WD, CDA, D66 en Groenlinks slagen er niet in elkaar te vinden. Het breekpunt is merkwaardig. De onderhandelaars worden het niet eens over het thema migratie. Daarmee zetten ze zichzelf voor gek. Vanaf het begin van de verkennende gesprekken was duidelijk dat er een akkoord moest komen over grote kwesties als migratie, duurzaamheid en inkomen. Dus op die hoofdpunten proefje el- kaars nieren. Meteen. Doe je dat niet, dan heb je andere bedoelin gen dan een regeerakkoord. Informateur Edith Schippers heeft de partijen kennelijk niet ge noeg onder controle gehad om dit theater te vermijden. Zij had haar opdracht beter meteen kunnen teruggeven. Nu zit Nederland met twee verloren maanden en dreigt de formatie ruim over de zomer heen te gaan. De vier partijen denken wellicht dat ze voorzichtig en zorgvuldig te werken gaan, maar de burger komt tot een geheel an dere conclusie. Kennelijk is het besturen van het land op basis van een actueel mandaat van de kiezers niet erg urgent. Kennelijk kan Nederland nog wel even doormodderen met een demissionair ka binet. Dat is een bijzonder slecht signaal. Geert Wilders wordt tot nu toe buiten de formatie gehouden. Zonder hem moet het toch mogelijk zijn een compromis over mi gratie te sluiten. Niet dus. Een formatiepoging met de Christen- Unie in plaats van GroenLinks, dat naar verluidt geen water bij de wijn wilde doen, zal dit niet eenvoudiger maken. Gisteravond was het zwartepieten over het mislukken van de formatie nog niet be gonnen. De vier betrokken partijen waren opvallend mild en vrien delijk voor elkaar. Dat is netjes. Het is voorlopig de enige winst van dit politieke spelletje. Hoe het ook verder verloopt, deze maanden gaan de geschiedenis in als een periode van onwil en onmacht. Informateur Edith Schippers had haar opdracht beter meteen terug kunnen geven UCR moet namelijk een beetje in schikken voor de komst van de ster renwacht. Die betrekt een deel van het stadhuis aan de Helm. Daar komt een museum over de uitvin ding van de verrekijker door de Middelburger Hans Lipperhey. Bo vendien komen er kijkers onder het dak en worden er lezingen en cur sussen gegeven. De locatie in het stadhuis, midden in het centrum, is een groot pluspunt voor zowel de sterrenwacht als de gemeente. De samenwerking met University Col lege Roosevelt krijgt er ook een im puls door. Allemaal redenen voor Impuls voor samenwerking tussen UCR en de volkssterrenwacht de gemeente om mee te betalen aan de nieuwe huisvesting en vervan gende ruimte voor UCR. Het col lege trekt er 129.000 euro voor uit. Dat geld komt weer terug met de verkoop van het oude pand aan de Herengracht. De verhuizing is al in gang gezet, hoewel de raad er nog goedkeuring aan moet hechten. ALMANAK De Goesenaar vergeet zijn kan toorsleutels nogal eens. Die lig gen meestal nog in zijn auto. Als hij als laatste het kantoor op de eerste verdieping verlaat, kan hij er alleen uit via het balkon. Het is bijna routine, maar onlangs plofte hij op straat neer, vlak naast een peuter van een jaar of drie. Die schrok zich rot en rende gillend naar zijn moeder. De man bood zijn excuses aan, waarop de vrouw in de lach schoot. Tussen de lachsalvo's door hikte ze: „Ik had mijn zoon tje net verteld dat als-ie weer te ver weg liep er een enge man achter hem aan zou komen." Informatieavond over Grote Kerk Mensen bespoten met ammoniak Cadeaubonnen voor enquête VLISSINGEN Deel boulevard even afgesloten In veel lijstjes staat Zeeland in gunstige zin bovenaan. Iets om trots op te zijn? Laten we het op zijn Zeeuws zeggen: het kan slechter. Vanaf volgende week gaan we op zoek naar een verklaring van bijvoorbeeld de lage werkeloosheid, de betalingsdiscipline van Zeeuwse bedrijven of waarom hier zo veel zeer hoogbejaarden wonen. Vwo 1. Zeeland 95% 2.Drenthe 93% 3.0verijssel 93% Havo 1. Zeeland 91% 2.Utrecht 90% 3.Limburg 90% Vmbo 1. Zeeland 96% 2.Drenthe 96% 3.0verijssel 96% *(2015/2016) 1. Zeeland: 4,4% 2. Utrecht: 5,2% 3. Limburg en Noord-Brabant: 5,5% 12. Groningen: 7,4% COLIJNSPLAAT Een 22-jarige man uit Goes is zondag aange houden op verdenking van mis handeling van zijn 22-jarige ex- vriendin. De man zou de vrouw op zaterdag 6 mei in een bestelbus hebben ge trokken en vervolgens haar paar denstaart hebben afgeknipt. De auto stond geparkeerd in de Rib- bestraat in Colijnsplaat, de woon plaats van het slachtoffer. Nadat de vrouw wist te ontsnap pen, ging de Goesenaar er van door. Bij het verlaten van het par keervak raakte hij twee andere ge parkeerde auto's. De eigenaren van die wagens zijn bij de politie bekend. Afgelopen vrijdag werd de vrouw opnieuw belaagd, deze keer in Goes. Terwijl ze over de J. Antoni- des van de Goeskade liep werd ze met verf overgoten. De Goesenaar wordt verantwoor delijk gehouden voor beide inci denten. Hij is zondag aangehou den in Vlissingen en zit nog steeds vast voor verder onderzoek. De politie houdt er rekening mee dar wraak één van zijn motieven is. dinsdag 16 mei 2017 De volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg ver huist later dit jaar naar een vleu gel van het stadhuis aan de Markt. De gemeente - die het huidige pand van de sterren wacht bezit en wil verkopen - betaalt mee aan de verhuizing én aan de huur van vervangende onderwijsruimte voor de UCR. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VEERE De toekomst van de Grote Kerk in Veere staat vanavond centraal tijdens een informatiebijenkomst in die kerk. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Veerenaren kunnen dan kennis nemen van de laatste stand van zaken. De gemeenteraad beslist 8 juni of de exploitatie plannen voor de kerk, die een ontmoetingscentrum voor cultuurliefhebbers moet worden, doorgang vinden. MIDDELBURG Een onbekende jonge man heeft gistermiddag mensen bespoten met ammoniak. Tegen 17.00 uur kwam hij de lift uit van de Albert Heijn aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg. Met iets wat leek op een water pistool spoot hij vloeistof op vier omstanders. Die werden daarbij ook in het gezicht getroffen. De ver dachte is nog niet aange houden, de slachtoffers deden aangifte VLISSINGEN Vlissingers, Souburgers en Ritthemers mogen oordelen over hun leef omgeving. Wooncorpora- ties l'Escaut en Zeeuw- land en Vlissingen hou den een enquête over de leefbaarheid: is de omge ving schoon, met de juiste voorzieningen en voldoende veiligheid. Er worden tien cadeaubon nen van 25 euro verloot onder de invullers: https://survey.rigo.nl/vlis- singen2017. Door kraanwerkzaam heden zijn de boule vards Evertsen en Ban- kert - vanaf het 'Woold- huis' tot aan de Tromp- weg - vandaag (dinsdag) afgesloten van 07.30 tot 10.00 uur. Behalve voetgangers en fietsers is gedurende een paar uur geen door gaand verkeer mogelijk. Percentage van de beroepsbevolking Aantal horecazaken per 10.000 inwoners m De politie is op zoek naar getui gen. Wie meer weet wordt ver zocht zich te melden via 0900- 8844. Anoniem bellen kan ook: 0800-7000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30