.Ss** E 17 Aardwarmte voor kassen VAN NOOD Nieuwe telen bespaart energie Boek nu www.vannood.nl of bel 088 - 10 30 850 '■kif - - PROEF een betere prijs van hun klanten. In de sector staan de seinen om te in vesteren daardoor op groen. Gevolg is dat de schaalvergroting in het Westland en andere glastuinbouw gebieden komende tijd zal doorzet ten, verwacht de Rabobank. „Voor groentetelers die aan de grote su permarktketens leveren, is schaal vergroting de toekomst. Om de kwaliteit en voedselveiligheid te kunnen waarborgen, willen retai lers tegenwoordig liever grote volu mes afnemen van twee vaste leve ranciers waar ze nauw mee samen werken dan kleine partijen van vijf tien verschillende." Van bloemen- en plantentelers eisen tuincentra en supermarkten dat ze duurzamer gaan telen. In es sentie is het natuurlijk niet bepaald milieuvriendelijk om tropische planten te kweken in op aardgas warm gestookte broeikassen. Van daar dat steeds meer telers over stappen op aardwarmte (zie kader boven) en werken aan energieneu- trale kassen. Om daar serieuze in vesteringen in te kunnen doen, is schaalgrootte eveneens noodzake lijk. Energierekening De energierekening van orchi- deeënkweker Olsthoorn moet straks een kwart lager uitvallen dankzij een efficiënter klimaatsys teem. Zo zorgen automatisch be wegende energieschermen op het dak ervoor dat hij zijn kas op warme dagen minder hoeft te koe len en de orchideeënplantjes min der hoeft te belichten. De Naaldwijkse sierplantenteler heeft niet alleen geïnvesteerd in nieuw glas en energiezuinige syste men, ook in automatisering. Zo neemt de blinkend nieuwe sorteer- machine binnenkort taken over die een paar van zijn too medewerkers Planten zijn erg trendgevoelig. Als de orchidee uit de gratie raakt, hebben we een probleem nu nog met de hand doen. Zo be oordelen zij de dikte van de bloem knoppen op het blote oog. Straks gebeurt dat met een camera. De computer voorspelt vervolgens wanneer de bloem bloeit, legt Olst hoorn uit. De machine sorteert ze in uniforme partijen, die op auto matisch bewegende tafels de koel ruimte in gaan. Zodra ze bloeien, volgt het transport naar tuincentra en bloemisten in Nederland en ver daarbuiten. „Het kostte wat, maar nu kunnen we er weer tien jaar te genaan", zegt Olsthoorn. Populair Voorwaarde is wel dat de orchidee populair blijft. Want zijn bedrijf is zó gespecialiseerd, dat hij niet mor gen ineens sanseveria's kan gaan kweken. Een groot verschil met zijn vader, vertelt hij, van wie hij het be drijf 27 jaar geleden overnam. „Die kweekte allerlei verschillende plan ten. Dat was toen allemaal nog handwerk." Een beetje beangstigend was het daarom wel, toen hij laatst in een hippe kledingwinkel tientallen planten zag hangen. „Groene plan ten zijn nu megapopulair. Planten zijn sowieso erg trendgevoelig. Als de orchidee uit de gratie raakt, heb ben we een probleem." Daarom investeerde hij behalve de miljoenen in nieuw glas en hightechapparatuur ook geld in marketing. Een eigen merk, Little Kolibri Orchids, met bijpassende bloempotten. In vintage kleuren, hangend in macramé. Zijn marke tingafdeling ontwierp displays die in tuincentra de aandacht moeten trekken. „Zodat ook jonge klanten denken: hé, wat een leuke pot, die past wel in mijn interieur. Want een orchidee bloeit drie maanden. Van een bosje bloemen op tafel heb je maar een week plezier." 'Van tlood z&n, onb&tvolst de stedenspeaadsti Stedentrips incl. busvervoer hotelovernachtingen ontbijt KLIMAAT Praag Parijs Berlijn Londen dinsdag 16 mei 2017 GO nar^ - Afgelopen week is in het Westland het startschot gegeven voor een project om op recorddiepte naar aardwarmte te boren. 49 glastuinbouwbedrijven gaan warm water op pompen van vier kilome ter diepte. Tot nu toe werd tot maximaal zo'n 2,5 kilometer diepte ge boord. Hoe dieper het water uit de grondlagen wordt opgepompt, hoe warmer het is. Daardoor hoeven de telers veel minder aardgas te ge bruiken. Dat scheelt in C02-uitstoot. Bovendien is aardwarmte eeuwig beschikbaar. Voordeel voor de telers: zij verwar men hun kassen straks voor een stabiele kost prijs. Op de boorlocatie in Naaldwijk worden meer dan 200 heipalen de grond in geslagen om de boortoren te kunnen dragen. De eerste proef boring moet dit najaar plaatsvinden. Volgende zomer moeten de eerste bedrijven op het warmte- net worden aangesloten. Orchideeënkweker Rob Olst hoorn voegt 25.000 vierkante meter kasruimte toe aan zijn bedrijf. FOTO FRANK DE ROO —Rob Olsthoorn, kweker REIZEN De Nederlandse glastuinbouw heeft zijn C02-uitstoot tussen 2010 en 2014 met 30 procent verlaagd. Dat is deels gevolg van het feit dat het areaal kas sen is gekrompen. Per vier kante meter kas wordt 7 pro cent minder energie verbruikt voor verwarming en verlichting, terwijl de opbrengst in die peri ode juist met 8 procent toe nam. In de sector wordt dat het nieuwe telen genoemd: zoda nig sturen met o.a. schermen, vocht en temperatuur dat je energie bespaart en tegelijk een optimale productie haalt. Het gebruik van duurzame energie (zoals aardwarmte en zonnewarmte) in de glastuin bouw is ondertussen met 80 procent gestegen. Daarmee is het klimaatdoel voor 2020 dat voor de glastuinbouwsector was gesteld volgens Wagenin- gen Universiteit al behaald. 4/5 daagse stedentrip Vertrek: 9, 26 jun, 11, 14, 17, 22, 28 jut, 4, 7, 21, 24, 27aug 3/4/5 daagse stedentrip Vertrek: 19, 25 mei, 8, 17, 28 jut, 21, 25 aug 4/5 daagse stedentrip Vertrek: 2 jun, 11, 14, 17, 28 jut, 21, 24, 27 aug VANAF €139,- 3/4/5 daagse stedentrip 1 Vertrek o.a.: 2, 23 jun, 8, 10, 15, 17, 22, 24, 28, 29,31 jut, 3 aug Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17