Vrachtwagens doelwit buitenlandse bendes TR Klaas de Vries vraagt bonden om steun bij onderzoek naar misbruik Veilinghuis Korendijk EUWS 11 Aantal gevallen van diefstal stijgt explosief Vrachtwagenladingen zijn gewilde buit. foto lex van lieshout/anp Macron en Merkel werken samen Het aantal gevallen van ladingdief stal stijgt explosief, blijkt uit de cij fers van de Landelijke Eenheid van de politie. In de eerste drie maan den van dit jaar registreerde de po litie 136 ladingdiefstallen en po gingen daartoe: een stijging van 46 procent ten opzichte van het eerste kwartaal van 2016. „Buitenlandse bendes weten ons land vaker te vinden", zegt po litiewoordvoerder Ed Kraszewski van de Landelijke Eenheid. „Dat is zorgelijk. Ook dit jaar hebben we gevallen gezien waarbij de lading vermoedelijk al rijdend is gestolen. Dat leidt tot levensgevaarlijke ca priolen op Nederlandse wegen." De politie en brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) stellen dat vrachtwagen chauffeurs en transportbedrijven te weinig aangifte doen. „De aan- giftebereid is laag, omdat chauf feurs vaak geen tijd hebben om naar een politiebureau te rijden", zegt Kraszewski. „Bij het bureau blijkt in bepaalde gevallen dat al leen op afspraak aangifte gedaan kan worden. Ook weten politie medewerkers niet altijd hoe ze een aangifte van ladingdiefstal moeten afhandelen." Daarom opent de politie van daag een speciaal aangifteloket. Via het telefoonnummer 088- 0087444 kunnen vrachtwagen chauffeurs 24 uur per dag bij ge trainde medewerkers melding doen van ladingdiefstal. TLN schat dat de schade door la dingdiefstal in Nederland zo'n 350 miljoen euro per jaar is. „Trans portbedrijven hebben nog te vaak het gevoel dat de politie niets doet met een aangifte", zegt TLN-voor zitter Arthur van Dijk. „Terwijl juist aangiftes ontzettend belang rijk zijn om dit groeiende pro bleem aan te pakken." Veel vrachtwagenchauffeurs zijn doodsbenauwd dat hun la ding wordt gestolen, weet Van Dijk. Vaak gebeurt het ongemerkt, andere keren gaat het met fors ge weld en onder bedreiging. t Voor ladingdieven zijn Nederlandse trucks vaak rijdende goudmijnen „Vrachtwagenchauffeurs die het hebben meegemaakt, houden er flink last van", vertelt Maarten de Graauw, manager bij het Gelderse transportbedrij f Mainfreight. Zij n bedrijf, met in Nederland 250 vrachtwagens, kent elk jaar een paar gevallen van ladingdiefstal. „Dat valt nog mee, omdat wij flink investeren in de beveiliging van onze wagens. Goederen als mo biele telefoons en juwelen vervoe ren wij helemaal niet meer." Volgens politiewoordvoerder Kraszewski richten steeds meer buitenlandse bendes hun pijlen op Nederlandse vracht. „Voorheen waren het vooral criminelen uit Nederland die de trucks leegroof den. Nu hebben we aanwijzingen dat het gaat om buitenlanders. Zij verplaatsen zich voortdurend van het ene land naar het andere land. Daardoor is het lastig om ze te pakken." Uit internationale cijfers blijkt dat het aantal ladingdiefstal len in heel Europa toeneemt. Kleding, computers, drank, siga retten, cosmetica en auto-onder delen: voor ladingdieven zijn vrachtwagens rijdende goudmijn tjes. Parkeerplaatsen langs de snel wegen A73 en A67 zijn dit jaar fa voriet. Ook valt op dat parkeer plaatsen bij distributiecentra po pulair zijn onder ladingrovers. De voormalig minister en PvdA- politicus begint vandaag officieel aan zijn opdracht en wil zijn rap port in december bij het bestuur van de sportkoepel inleveren. „Dat is kort dag. Ik ben hier daarom vooral om hulp te vragen", zei De Vries. „We willen allemaal onze kinderen een veilig sportkli- maat bieden." Hij riep vertegen woordigers van bonden en clubs daarom op alle informatie die nut tig kan zijn met spoed op te sturen. „Het is ook van groot belang dat dit uit de taboesfeer komt. Clubs zijn bang voor imagoschade, maar dat is iets van de vorige eeuw. Ik denk dat ouders nu eerder hun kind naar een club brengen die volwas sen met dit onderwerp omgaat." De commissie bestaat verder uit voormalig staatssecretaris Clé- mence Ross-van Dorp en Euro pees rechter Egbert Myjer. In de oriënterende fase ontving De Vries de afgelopen twee maan den al meldingen van misbruik en intimidatie. „Met als drijfveer vooral dat er actief kan worden op getreden. Maar je moet voor spor ters die zich melden ook onder steuning klaar hebben staan", al dus De Vries, die onder meer sprak met Slachtofferhulp Nederland. Prioriteit „De commissie wil inzicht krijgen in de aard en de omvang en zien of de reeds genomen maatregelen adequaat zijn", vertelde De Vries. „Werk mee, geef er prioriteit aan. Ik hoop dat het straks uw rapport is. En dat u er iets aan heeft." De Franse president Emma nuel Macron en de Duitse bondskanselier Angela Merkel willen intensief gaan samen werken om de Europese Unie te hervormen. De leiders kon digden gisteren op een geza menlijke persconferentie in Berlijn aan te gaan werken aan een 'routekaart' met noodzake lijke maatregelen. De Duitse en Franse regeringen zijn van plan in juli, na de Franse parlementsverkiezin gen, rond de tafel te gaan zitten over belangrijke vraagstukken. Het doel is onder meer de euro zone weerbaarder te maken te gen crises. Merkel stelde dat Europese verdragen eventueel aangepast kunnen worden. Ook Macron stelde zich op dat punt constructief op. „In het verleden was het onderwerp verdragswijziging taboe in Frankrijk. Dat zal niet langer het geval zijn", beloofde de pre sident tijdens het eerste bui tenlandse bezoek sinds zijn be ëdiging. Direct je pc uitzetten en een expert erbij halen Nederlanders kampen met torenhoge schuld De schuldenproblematiek in Nederland is 'hardnekkiger' aan het worden. Dat consta teert de NWK, de branche vereniging voor schuldhulp verlening en sociaal bankie ren. Volgens nieuwe cijfers van de organisatie is het aantal Nederlanders dat bij de schuldhulpverlening aanklopt afgelopen jaar nauwelijks ge daald. „Veel mensen hebben een laag inkomen en een to renhoge schuld", zei NWK- voorzitter Marco Florijn. Een dode bij ongeval op N2 Dode bij bosbrand Baby zwaar mishandeld Dependance van het Zeeuws Veilinghuis Veiling: zaterdag 20 mei vanaf 10.00 uur Kijkdagen: Donderdag 18 mei 10.00 - 21.00 uur Vrijdag 19 mei 10.00 - 17.00 uur 3. Kunst- en antiekveiling met o.a. juwelen, tapijten, zilver en schilderijen Korendijk 28 4331 HP Middelburg Tel. 0118-750429 Catalogus: www.veilinghuiskorendijk.nl dinsdag 16 mei 2017 GO Criminele bendes stelen steeds vaker lading uit vrachtwagens. Omdat transportbedrijven te weinig aangifte doen, opent de politie vandaag een speciaal te lefoonnummer waar gedu peerde chauffeurs zich 24 uur per dag kunnen melden. Peter Winterman Driebergen MM.CA IGO WGT. 27.01" MO1" Klaas de Vries heeft gisteren tijdens de algemene vergade ring van NOC*NSF de leden na drukkelijk gevraagd alle mede werking te verlenen aan zijn on derzoek naar seksuele intimi datie en misbruik in de sport. ANP Arnhem BERLIJN Otto Lodewijk De directeur van het Eindhovense iet-bedrijf SluitlT geeft advies over het ransom- ware-virus Wannacry, dat snel nieuwe slachtoffers kan maken. AMSTERDAM EINDHOVEN Bij Eindhoven is gisteren de chauf feur van een vracht wagen om het leven gekomen. Door nog onbe kende oorzaak raakte de vrachtwa gen aan het begin van de avond van de ringweg N2 bij Eindhoven. De wagen belandde in de berm en kan telde. De weg richting Den Bosch werd afgesloten, de doorgaande A2 bleef open. KORINTHE Bij de eerste grote bosbrand in Grie kenland dit jaar is bij Korinthe iemand omgekomen. Het slachtoffer zou zo goed als onherken baar zijn. Grieken land gaat al enkele dagen gebukt onder hoge temperaturen. ANTWERPEN Een Belgische crè chemedewerkster (22) is opgepakt op verdenking van ern stige kindermishan deling. Ze takelde een zes maanden oude baby zwaar toe, bleek uit bewa- kingsbeelden van de kinderopvang in Schoten. Het kindje belandde in het zie kenhuis. Het OM in Antwerpen onder zoekt de zaak. De verdachte is inmid dels op borgtocht vrijgelaten. li Da L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11