brjJd^rrnzJfj, nl EB WÊ dJiDü 9 STRIPBOEK EIGENTIJDSER Shriekkk! Wiske is opeens veranderd! Hip sweatjurkje. Stoere laarsjes. Borsten zelfs! Volgens scenarist Peter van Gucht was de bekende strip aan een opfrisbeurt toe. „Het moet nu ook cool zijn." et is niet de eer ste metamor fose die de strip van de Vlaamse tekenlegende Willy Vander- steen ondergaat en het zal ook niet de laatste zijn, vertelt hoofdscenarist Peter van Gucht (53 jaar). Toch kan de verschijning van De Planeetvreter, de eerste, vernieuwde Suske en Wiske, voor ouwe, trouwe lezers deze week best eens 'een beetje schokkend' zijn. Van Gucht: „De strip ziet er dus echt wel wat anders uit. Maar hé, dat was ook de bedoeling." Niet alleen Wiske moest eraan geloven, ook andere hoofdrolspelers werden ge- pimpt. Zo draagt Suske plots een zwarte, skinny jeans, snea kers en echte kuif. Van Gucht: „Eerder leek zijn haar er een beetje opgeplakt. Nu zie je sprietjes." Ook de vormgeving van de strip is anders. „Vroeger hadden de plaatjes zo'n beetje allemaal dezelfde grootte. Nu wisselen we veel meer af. Grote prenten en kleine close- ups." En De Planeetvreter (nummer 339) heeft een ander formaat. „Onze boeken zijn al tijd wat kleiner geweest dan andere. Maar vanaf deze uit gave gaan ook wij over op A4. Dan komen de tekeningen be ter tot hun recht." Stripfigeren zijn iconen, maar ook iconen ontkomen volgens hem niet aan verande ring. „We willen niet in nos talgie blijven hangen. De strip was én is bedoeld voor kinde ren tussen de 9 en 12 jaar. Dus die leeftijdsgroep moet het ook nu nog leuk vinden en zich met Suske en Wiske kunnen identificeren. Dat gaat met deze Wiske beter dan met die met dat, nu ja, eierdopje met die strik." „Het is slechts een weivinkje, hé. Maar wel een bewuste keuze. Meisjes van nu worden eerder volwassen en zien er eerder volwassen uit. Wiske dus ook. Daar heeft het mee te maken. Niet met iets seksu eels; geenszins." „We willen niet dat deze strip Het is slechts een weivinkje, hé. Wel een bewuste keuze iets van vroeger wordt. Het moet iets van nü zijn. En de jongere lezers vinden het hele maal niet erg als we hier en daar wat aanpassen. De jeugd is daar flexibel in. Hen gaat het om het meeslepende, avon tuurlijke verhaal. Voor oudere lezers zal het mogelijk wat wennen zijn. Die zullen het, vermoed ik, het moeilijkst hebben met onze keuze voor A4. Vinden verzamelaars vaak niet zo leuk: eerst zo'n keurig rijtje in de boekenkast en dan opeens een afwijkend for maat." „Die verandering was vóór mijn tijd en ging naar mijn ge voel veel te bruusk. De perso nages moeten altijd herken baar blijven." „Bedenker Willy Vandersteen heeft in zijn testament heel duidelijk aangegeven wat nooit verdwijnen mag. Zo zul len de belangrijkste persona ges altijd gehandhaafd blij ven. Als het om uiterlijk gaat, denk ik persoonlijk dat Sidonia wel altijd een beetje hetzelfde zal blijven. Haar postuur dicteert dat, niet? Zet haar in een trendy korte rok, dan is het een skelet." 5 dagen Overijssel, Ootmarsum 1 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Lago Maggiore en Toscane 10 dagen Drautal Karinthië 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 10 dagen Tossa de Mar All-Inclusive maandag 15 mei 2017 Suske met skinny iske met boo MSuske Wiske oude stijl. Eefje Oomen Maar waarom die borsten? Waarom moeten iconen ver anderen? Je zou best kun nen zeggen: was goed, is goed. —Peter van Gucht In het verleden kwam er felle kritiek op verandering. Die keer bijvoorbeeld dat Wiske opeens in een naveltruitje liep. Wat zullen jullie nooit veran deren? Suske Wiske na de opfrisbeurt. Vertrekdata: 5 juni 10 juli 28 aug 18 se.pt/9okX. 8-daagse stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam Vertrekdata: 22 mei 19 juni 17 juli 14 aug 11 septetc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 3,10,17, 24, 31 juli 7,14, 21, 28 aug etc. Vertrekdata: 22, 29 mei 5,12,19 juni 74,11,18 septetc. Vertrekdata: 10 juli 14 aug 18 sept etc. 11'T Brochure en (0318) 58 09 58 l, I 06 ,nBen' www.bolderman.nl b* Prijs p.p. o.b.v.jApers. kamer end. Calamiteitenfdnds b reserveringskosten Vertrekdata: 20 mei29 juli 12, 26 aug 9, 23 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9