23 Open college op Avans Hogeschool in Breda De energievoorziening van de toekomst? Zonnepanelen, ja dat kan, ook al zitten daar haken en ogen aan. Windmolens leveren veel meer op, leert lector Jack Doomernik. Als het gaat over duurzame energie, loopt ons land achter Jack Doomernik V Nederland mag dan van oudsher een land van molens zijn, de moderne burger ziet ze niet graag in het vlakke land verrijzen. De overgang van fossiele naar duurzame energie verloopt hier schoorvoetend. Lector Jack Doomernik van Avans Hoge school geeft tijdens het Open Col lege in Breda (afgelopen woens dag) een doorkijkje naar een duurzame toekomst aan de Noordzee. Ja, juist 'onze eigen' Noordzee speelt daarin een grote rol. Met een quizje schudt Doom ernik de aanwezigen aan het be gin van het college wakker. Welk land investeert het meeste geld in duurzame energie? Nederland? Nee, zeker niet. Ons land loopt zelfs achter op veel andere landen. Europa als geheel deed het tot voor kort het beste wereldwijd ge zien. „Die positie is overgenomen door China", zegt Doomernik. Het is een ontnuchterende con statering. De doelstelling in het energie akkoord is dat Nederland in 2020 14 procent duurzame of groene energie heeft en in 202316 pro cent. Nu staat de teller op 6 pro cent. Met andere woorden: het is niet waarschijnlijk dat we het doel halen. Naast Ne derland doet Frankrijk het ronduit slecht. Het land dat het voor touw neemt is Zweden. Doomer nik maakt inzich telijk wat de energietransitie betekent voor West-Brabant. „In 2020 moet er in deze regio 320 megawatt aan duurzame energie beschikbaar zijn. Nu is dat nog 174 megawatt; de opbrengst van 87 windturbi nes." Daar zijn we meteen terug bij af: ook West-Brabant is er nog lang niet. Nog eens 87 windmo lens erbij? Waar moeten die dan komen? Langs de A16? Doomernik denkt niet dat het verstandig is om het alleen aan het bedrijfsle ven en de gemeenten over te la ten. „De provincie moet hierin het voortouw nemen." Rini van Tilburg van Wind- Cent probeert op verzoek van de gemeente Zundert de neuzen van de burgers dezelfde kant op te krijgen. Hij hoopt tijdens het Open College ideeën op te doen. „Er moet een vertaalslag worden gemaakt. Als ik ergens kom en uitleg wat de meerwaarde van een windmolen is voor de lokale ge meenschap kijken ze mij aan alsof ik een klap van de windmolen heb ge had." Echt bruikbare tips heeft Doomernik niet. Het zijn vooral cijfers en voorbeelden van projecten waar mee hij in elk geval de aanwezigen hoopt te overtuigen. De Zonne- Wljde bij de Praxis in Breda is zo'n lokaal initiatief. De 7.000 zonnepanelen daar zorgen voor energie voor honderden huishou dens. „Organisatorisch is zo'n project erg lastig uit te voeren. Er zijn zoveel partijen bij betrok ken", merkt een jonge studente op. Doomernik erkent dat. Net als een andere aanwezige ziet hij bovendien alternatieve op lossingen voor plaatsing van een zonneveld. Op het dak van de bouwmarkt bijvoorbeeld. Of als dak van een groot parkeerterrein. Het is in Nederland immers woe keren met de beschikbare ruimte. Windmolens zijn alleen al daarom een veel betere oplossing voor het opwekken van 'her nieuwbare' energie dan zonnecel len. „Een enkele windturbine le vert hetzelfde op als 63 voetbalvel den vol zonnepanelen. Daar kun je 1.350 huishoudens mee bedie nen", zegt Doomernik. Een mannelijke bezoeker van het Open College zegt dat het te rugdringen van C02-uitstoot ook bereikt kan worden door dat wat er wordt uitge stoten Paspoort zoveel mogelijk op te vangen. Met de uitstootgassen kan weer ener gie worden opgewekt. Doomer nik: „We moeten beide routes volgen: zowel het opvangen van CO2 als het terugdringen van de uitstoot. En dan nog is het maar de vraag of we alle doelstellingen halen." De drie grote windmolenpar ken die in de Noordzee gereali seerd worden, gaan in elk geval een hele grote rol spelen in de strijd. „Op zee levert een wind molen twee keer zoveel energie op dan op land. Het waait er altijd harder. De windmolenvelden voor de kust bij Egmond aan Zee, IJmuiden en Borssele gaan op ter mijn een groot deel van Neder land van stroom voorzien. En met windmolens blijft het opwekken van duurzame energie het goed koopst. Het is veel voordeliger dan het gebruik van zon nepanelen." maandag 15 mei 2017 Land van zee en...windmolens? Geert Nijland Breda Jack Doomernik, lector Avans Het betoog over het opwekken van duurzame energie ontmoet een aandachtig gehoor. fotojohanwouters/pix4profs Jack Doomernik is lector Smart Energy bij Avans. Daarnaast is hij als adviseur verbonden aan Stork. Doomernik is opgeleid als elektrotechnisch ingenieur aan de TU. In 2008 rondde hij een master af bij Tias Business School. In juli 2017 hoopt hij aan de Universiteit van Antwerpen te promove ren op het thema 'Markt strategieën van internatio nale High-Speed Rail ver voerders in de Europese markt'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69