Raad is geen duiventil Ronnie Herman van Oud Sluis overleden Voetzeer 16 ZE Er zit 2.000jaar politieke ervaring in de dertien Zeeuwse gemeenteraden. Vooral in Reimerswaal is het aantal routiniers opvallend hoog. RAADSLEDEN POLITIEKE ERVARINGA Commentaar De Zeeuwse gemeenteraden zijn geen doorgangshuis. Het ge middelde raadslid houdt het in Zeeland ruim zeven jaar uit, een kwart van de Zeeuwse raadsleden zit al langer dan tien jaar in de lokale politiek. Dat is prima. Niet voor niets klinkt over de Tweede Kamer de laatste jaren herhaaldelijk de klacht dat die geen geheugen meer heeft, omdat de volksvertegenwoordigers het te snel weer voor gezien houden. Een beetje stabiliteit kan geen kwaad. Wie inzoomt op de cijfers, ziet wel grote verschillen. In Reimers- waal zitten raadsleden gemiddeld dertien jaar op hun zetel, meer dan drie termijnen. Dat lijkt haaks te staan op het idee dat de burger tijdens de verkiezingen politici ter verantwoording kan roepen. Gaat het in Reimerswaal zo geweldig goed dat de bevolking de raadsleden keer op keer met een nieuwe periode beloont, of heeft bij een aantal partijen een kleine groep de touwtjes stevig in han den? Niet per se vanuit verkeerde motieven. Vaak is er gewoon geen nieuwe aanwas, waardoor de oude garde zich genoodzaakt ziet er nog maar een termijn aan te plakken. Vergeleken met de rest van het land is er geen reden tot ongerust heid. Wel blijken de Zeeuwse wethouders wat meer aan het pluche te hechten dan hun collega's in andere provincies. Jon Herselman (Kapelle) en Frank van Driessche (Hulst) horen tot de langstzit tende gemeentebestuurders van het land. Is dat erg? Zou er een maximale termijn moeten komen voor dergelijke functies? Het is toch niet voor niks dat een Amerikaanse president - hoe goed hij misschien ook is - na twee termijnen het veld moet ruimen? Zolang het om uitzonderingen gaat, is er niks aan de hand. De be slissing ligt nog steeds bij de kiezer. Die heeft van de gemeenteraad tot dusver nog geen duiventil gemaakt. Zou er een maximale termijn moeten komen voor dergelijke functies? www.TroostwijkAuctions.com ALMANAK Vanuit het niets kwam het op zetten: een agressieve voetinfec tie. Lopen ging niet meer, zelfs hinken niet. „Een kruk zou best handig zijn", zei zij. Maar waar haal je die zo snel vandaan? „Wacht maar even", zei haar vriend en hij verdween naar buiten. Hij kwam terug met een kruk-an- nex-rollator. „Waar heb je die gehaald?" riep zij uit. „Nou sim pel", antwoordde hij. „Ik heb de duwstangen van de grasmaaier afgehaald en met ducttape de boel vastgezet." Het lopen ging best goed, maar het maaide voor geen meter. Politie houdt nepagenten aan Zeiljacht strandt op zandplaat Toiletjuffrouw mishandeld GOES Dronkaard valt stil op snelweg A58 In 1986 - het jaar waarin Evert van Benthem zijn tweede Elfsteden tocht won, de kerncentrale in Tsjernobyl ontplofte en de Oos- terscheldekering werd geopend - schoof Bram van Stee namens de SGP voor het eerst aan in de ge meenteraad van Reimerswaal. Nu, 31 jaar later, is hij nog altijd actief en daarmee het langstzittende raadslid van Zeeland. Van Stee is een van de vele rou tiniers in de Zeeuwse gemeente raden. De in totaal 281 raadsleden zijn samen goed voor 2.000 jaar er varing in de lokale politiek, leert een inventarisatie van deze krant. Een kwart loopt al meer dan tien jaar mee. Een kwart van de Zeeuwse raadsleden zit al langer dan tienjaarinde lokale politiek Tien raadsleden zijn zelfs de twintig jaar gepasseerd, al zitten er niet zelden onderbrekingen in hun politieke loopbaan. Arnold Scheppers was zelfs eerder raads lid dan Van Stee - hij kwam in 1982 in de raad van (toen nog) Aarden burg - maar is er ook een aantal ja ren tussenuit geweest. De 45 wethouders hebben, deels ook eerder als raadslid, samen 548 jaar ervaring in de raadzaal. Jon Herselman (Kapelle) en Frank van Driessche (Hulst) spannen de kroon. Zij maken in 2018 - als er weer verkiezingen zijn - de 20 jaar vol. Adrie van der Maas (Noord- Beveland) is het meest doorge winterd in de politiek: 15 jaar als wethouder en 12 jaar als raadslid. De meeste politieke ervaring is te vinden in Reimerswaal: gemid deld 13 jaar. Borsele en Hulst vor men, op gepaste afstand, de rest van de top-3. Vlissingen kent de minste oudgedienden. Op partijniveau steekt de SGP er duidelijk bovenuit. De Zeeuwse raadsleden en wethouders zijn ge middeld al 10 jaar actief Ook bij de lokale partijen zit relatief veel er varing. Mannen lijken het langer uit te houden in de politiek dan vrouwen: gemiddeld ruim 8 jaar ervaring tegenover nog geen 6 jaar. Alleen in Borsele en Goes lopen de vrouwen langer mee dan de man nen. Diana van Damme-Fassaert - sinds 9 jaar wethouder in Hulst en voordien 10 jaar raadslid - is de meest doorknede Zeeuwse poli tica. Zeeuwse wethouders gelden als de meest ervaren bestuurders van het land, bleek uit onderzoek. Her selman en Van Driessche zijn na Wil Ligtenberg (Loon op Zand) de langstzittende wethouders. Het zitvlees van Zeeuwse raads leden valt in vergelijking met de rest van het land nog mee. Het langstzittende raadslid van Ne derland is Wiel Dreessen van het Limburgse Eijsden-Margraten. Hij heeft er al 51 jaar op zitten. Ronnie Herman toverde (toen nog winkel/koffiebar) Oud Sluis samen met zijn vrouw Ans om in een ge renommeerd mosselrestaurant. Op zijn 44e gaf hij de leiding van het restaurant over aan Sergio, maar bleef zelf nog jarenlang actiefin de keuken. „Ik heb alles van mijn vader ge leerd", vertelde Sergio Herman vo rig jaar tegen dagblad Het Laatste Nieuws. „Hoe ik soepen maak, hoe ik langoustines pel, alles... Ook hard werken en beide voeten op de grond heb ik van hem meegekre gen." Op zijn 57e kreeg Ronnie een ernstige vorm van Alzheimer. Oud Sluis was al onder Sergio uitge groeid tot een toprestaurant met drie Michelinsterren. In 2013 sloot Sergio het restaurant om zich op nieuwe projecten te richten. In zijn recentste project, restau rant AIRrepublic in Cadzand-Bad, eert Sergio de kookkunsten van zijn vader door veel van zijn klassieke gerechten te serveren. Koetsen en Rijtuigen 35 KOETSEN EN RIJTUIGEN w.o. Victoria, omnibus, coupé, Landauers, jachtwagens, Scandinavische boodschappenwagen, ponywagens Walcherse verenwagen en 2-/4-wielige rijtuigen voor enkel-/2-/4 span; 10 koetsier-/arrensleeën; plateauweegschaal; mangelmolen; mobiele zakkenheffer; sierhekken; houten en stalen langbomen; windmolen; tuigen en jassen; maandag 15 mei 2017 ii Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Twee Belgen zijn zater dagavond opgepakt, omdat ze zich voordeden als agenten. Een fietser werd rond 20.00 uur op de Churchilllaan door het tweetal staande gehou den. Hij vertrouwde het niet en waarschuwde de politie. De twee hadden een legitimatiebewijs van de Belgische politie bij zich. Hun spullen werden in beslag genomen en de twee zijn meegenomen naar het bureau. WESTERSCHELDE Een zeiljacht is gisteroch tend gestrand op een zandplaat op de Wester- schelde. Geen van de op varenden raakte gewond. In samenwerking met sleep- en bergingsbedrijf Multraship probeerde de KNRM het jacht tever geefs vlot te trekken. De reddingsboot is vervol gens teruggegaan. De berger bleef bij het zeil jacht, totdat het met op komende tij in de middag weer zelf los kwam. VLISSINGEN Een feestganger (22) heeft zaterdagnacht een 32-jarige toiletjuffrouw mishandeld tijdens een feest aan het Weijevliet- plein in Vlissingen. De man sloeg en trapte de vrouw. Getuigen infor meerden de politie. Toen de man naar buiten kwam, ging hij er direct vandoor. De agenten achtervolgden hem en hielden hem aan. Hij is in gesloten op het politiebu reau voor verhoor. Een dronken bestuurder is in de nacht van zater dag van zondag aange houden op de A58. Zijn auto stond zonder ben zine stil op de vlucht strook. Uit een blaastest bleek de bestuurder drie keer te veel gedronken te hebben. Ook het rij bewijs van de bestuur der was sinds 2003 on geldig verklaard. Rolf Bosboom Vlissingen Ronnie Herman, voormalig eige naar van mosselrestaurant Oud Sluis en vader van topkok Ser gio Herman, is afgelopen week op 69-jarige leeftijd overleden in Aardenburg. Rolf Bosboom Aardenburg Bezichtiging: vrijdag 26 mei van 10.00 tot 16.00 uur Oostkapelseweg 83 - 4353 EE Serooskerke Noordweg 15A - 3336 LH Zwijndrecht MELD U AAN EN BIED NU op ONLINE VEILING van een privécollectie SLUITING; donderdag 1 JUNI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59