DE TOP 200 3 FEYENOORD KAMPIOEN Een loodzware zwangerschap was het. Maar wat zijn de Rotterdammers trots na de bevalling van de landstitel voor Feyenoord. Supporter Robert Verkooij: „Ik ben kapot, man. Ik ben op, echt op." Dit verhaal staat voor iets groters. Voor doorzetten, niet opgeven VAN DE JAREN K 11)11 I ilflll,,] 1111' ÏÏlJi,- 11111 111,,,,, liiuiii 11111111 IllillllJU urn i iifjii,,] 1111' ÏÏlJi,- 11111 II,,,,,, 11111111 JlUTnmi 11111111 IllillllJU I igenlijk kan en mag hij het niet zeg- I gen, maar hij kan zich gewoonweg niet inhouden. Tussen een schitte rende stroom vreugdetranen door krijst Robert Verkooij dat deze dag de I mooiste van zijn leven is. Het is zon- I dagmiddag half vijf op de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam, een stad die explodeert van vreugde door de landstitel van de eeuw voor Feyenoord. Nou ja, in elk geval de eerste van déze eeuw. Maar wacht eens even, Verkooij (37) heeft toch een klein mannetje bij zich, bij de televisieschermen op het terras van café Stalles? Was de geboorte van Ju lius, zeven jaar geleden, dan niet nog specialer? Jan kend: „Dat mag ik dus niet zeggen. Daar kan ik toch geen nee op antwoorden? Het is anders, het is onver gelijkbaar. Schrijf dat maar op." Over bevallingen gesproken: elk jaar aan het einde van de zomer raakt Rotterdam in verwachting. Zal het dan dit seizoen gebeuren? Stroomt over negen maanden eindelijk de Coolsingel weer eens vol om het eerste kampioenschap sinds 1999 te vieren? De miskraam volgde vaak al in de herfst, als de ach terstand op andere titelpretendenten veel te ruim was. Dit seizoen was alles anders. Koploper van be gin tot eind, maar wat was de bevalling lastig. Nog nooit pufte en zuchtte de club, en daarmee de stad, zich zo naar het einde van het seizoen, na de bizarre nederlaag bij Excelsior. Verkooij, nu huilend met gie rende uithalen: „Ik ben helemaal kapot, man. Ik ben op, echt op. Ik heb last van mijn darmen, ben de afge lopen week 15 kilo afgevallen en sliep niet meer. Dit was zo heftig, ik ben zo blij dat het nu voorbij is." Een bizarre week voor Rotterdam eindigt dankzij de eenvoudige thuiszege op Heracles Almelo (jon- gensboekverhaal met de drie doelpunten van sup- portersheld Dirk Kuyt) met een juichende mensen stroom vanuit alle bloedvaten in de stad naar het kloppende hart van de festiviteiten, de Coolsingel, het Stadhuisplein en het Hofplein. Op de Nieuwe Binnenweg valt iedereen elkaar in de armen. Jong en oud, man en vrouw, zwart en wit. Toeterturken in glimmende Volkswagen Golfs high- fiven met opgeschoren koppies in bomber jacks, cor porale studenten met stropdassen en colberts wor den geknuffeld door Antillianen met rastakapsels. „Niets verbroedert zo als dit succes, kijk nou toch eens", zegt Sjoerd Baetsen voor het terras van Stalles. „Dit is zo mooi om te zien." Het is de ontlading na een week waarin Rotterdam weer Rotterdam werd. Dat volksfeest van vorige zon dag, toen vóór de derby bij Excelsior de zeker ge waande titel al volop gevierd werd, paste helemaal niet bij de inwoners -wijs geworden door schade en schande, houden zij altijd nadrukkelijk rekening met het zwartste scenario. Zal je altijd zien: deden ze dat één keer niet, gingen ze prompt gigantisch op hun plaat. Afgekloven nagels En dus werd de Feyenoordselectie in aanloop naar de kampioenswedstrijd behoorlijk met rust gelaten. Klaagden de verkopers die alvast kampioensartikelen aan de man wilden brengen op de Lijnbaan en het Eendrachtsplein over te weinig klandizie en werd in huiskamers, bedrijfskantines en op terrassen alleen op fluistertoon gespeculeerd over de kansen van Feyenoord. Zonder de merkwaardige oprisping van on-Rotterdamse bravoure, maar met een cocktail van cynisme, wankelmoedigheid en pessimisme, opge diend met een portie vers afgekloven nagels; het enige recept voor succes in Rijnmond. Bij het Albert Heijn-filiaal op de Laan op Zuid, niet ver van De Kuip, hadden slimmeriken van Coca-Cola een wand van blikjes gebouwd in de vorm van het Feyenoord-logo. Het leverde op Facebook likes op uit het hele land. „Dit verhaal van Feyenoord staat voor iets veel groters", oordeelt de bedrijfsleider, Hans Rustwat. „Voor doorzetten, niet opgeven, voor de eeuwige underdog die eindelijkwint. Dat vinden mensen in pakweg Overijssel en Groningen, die ver der niets met sport hebben, ook prachtig." Waanzinnig toeval: ruim een uur voor de aftrap wordt op Plein 1940 het Duitse bombardement op Rotterdam herdacht, exact 77 jaar geleden. De Mari nierskapel speelt stemmige muziek. Een groep passe rende Feyenoordsupporters scandeert eerst 'Josti- band', totdat ze het plechtige karakter van de bijeen komst doorkrijgen. Tijdens de twee minuten stilte start op de nabijgelegen Blaak een Duitse chauffeur van Reisedienst Bonte GmbH Co de brullende die selmotor van zijn touringcar. Geen van de aanwezi gen kijkt geërgerd op. Zo gaan die dingen, in Rotter- dam. Burgemeester Aboutaleb speecht over een 'ge spleten gevoel, met alles wat vanmiddag nog te ge beuren staat'. En over de ziel van zijn stad, die de ver woestende bommenregen van 77 jaar geleden mooi niet kapot kreeg. Hij heeft gelijk, blijkt drie uur later nog maar eens. De Rotterdammers hebben eindelijk een wolk van een landstitel gebaard. De mooiste van allemaal. En ze noemen 'm Dirk. Stem nu Ga naar nporadio5.nl Luister via DAB+, kabel nporadio5.nl Duizenden fans in en om de vijver op het Hofplein. Links (van boven naar beneden): Robert Verkooij, de herdenking op Plein 1940 en vreugde op de Nieuwe Binnenweg, fotosanne donders maandag 15 mei Uitzinnig van geluk Jeroen Schmale Rotterdam —Hans Rustwat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3