Sparta redt vege lijf dankzij 'tennisuitje' 4 Dirk Kuyt schreef zijn eigen heldenepos. Een verhaal als een jongensboek, compleet met een vleugje tragiek en verrassing. EREDIVISIE ONTKNOPING TITELRACE Column HUGO BORST In Hilversum zit je op zo'n af stand van Rotterdam dat je de vreugde onmogelijk kan voe len of meten. Distantie leidt tot zakelijkheid. Ik dacht: stel nou dat Vilhena niet geschorst was geweest? Had Kuyt dan ook ge speeld? En als Kuyt niet in de basis was begonnen, wie had dan na 38 seconden de score ge opend? Een vriend noemde het feest in Rotterdam het grootste feest dat sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog werd gevierd. Grote woorden. Helemaal op 14 mei, de dag van het bombarde ment op Rotterdam. Voetbal is hooguit een rituele oorlog. Ja, maar zei die vriend, je hebt het geluk niet van dichtbij ge zien. Hij had dit nog nooit mee gemaakt. Hij wist niet wat hij zag. Hij moest huilen. Het kampioenschap heeft sterk met de factor tijd te maken. Ik bedoel: er zijn sommen die je niet hoeft te berekenen om het antwoord te weten. 2 2 4, de wortel van 9 3 en 2017 -1999 18. Die tijdspanne, r8 jaar, viel vaak dit voetbalseizoen. Er zijn heel wat Feyenoord-supporters die nog nooit kampioen waren ge worden. Dit kampioenschap werd hun eerste keer - of niet. Een soort ontmaagding. Je kunt het je voorstellen, maar of het echt zo zal voelen? Enfin, die factor tijd. 18 jaar. En dan dreigt het toch fout te gaan, in Kralingen. In Amsterdam la chen ze zich rot. Beeld je de spelers van Feyen- oord in. Zeven dagen moet je wachten om wraak te nemen op jezelf, zeven dagen leven tussen hoop en vrees, met om je heen angstige zichten of mensen die hun best doen om jou geen schrik aan te jagen, en als dan eindelijk kan worden afgetrapt duurt het maar 38 seconden. Weer die factor tijd. Na 38 secon den was de kampioenswedstrijd gespeeld. Lag het forceren aan het Legi oen? Thuis speelt Feyenoord al tijd met 12 man en met een man netje meer win je meestal. Maar iemand moest het doen. Kuyt dus! Hij opende de score. En maakte de andere twee. Maar die openingsgoal. Goed gezien wie de assist gaf? Kijk maar terug. Giovanni maakte haast, het was de trainer zelf die de assist op Kuyt gaf. Het was de trainer zelf die de assist gaf op Dirk Kuyt Met twee overwinningen op rij (vorige week won de ploeg in eigen huis met 1-0 van FC Twente) wist Sparta alsnog directe handhaving af te dwingen. Trainer Alex Pastoor vertelde in de Adelaarshorst over zijn 'geheim'. „We zijn voor het duel met FC Twente gaan tennissen bij een fanatieke supporter en te vens sponsor. Doen we jaarlijks. 'De wedstrijd erna winnen jullie altijd', zei hij. En inderdaad, toen versloe gen we FC Twente vorig week einde. Voor de wedstrijd tegen Go Ahead hebben we daarom de krachttraining maar ingeruild voor een nieuw tennisuitje bij hem en zie, nu hebben we weer gewonnen. Dat tennissen hou den we erin." Roda verloor met 3-0 bij Vi tesse en werd zeventiende. NEC won met 0-2 bij Heerenveen, maar heeft een slechter doel saldo dan Sparta en eindigt op de zestiende plaats. Roda begint de strijd om lijfsbehoud met een tweestrijd tegen Helmond Sport. NEC speelt tegen FC Emmen. FC Utrecht won met 2-3 bij AZ en begint met vertrouwen aan de play-offs om een ticket voor de Europa League. De nummer vier van de eredivisie begint de play offs met een tweestrijd tegen Heerenveen. FC Groningen en AZ zijn de andere deelnemers aan de play-offs. Daar rent Dirk Kuyt (36), als een dolle, horizontaal het veld over, op weg naar de uitzinnige menigte aan de korte stadionzijde. Al sprintend houdt hij zijn grote droom boven het hoofd, gevangen in een schaal van glimmend zilver met gouden letters: 'Kampioen van Nederland 2016/17'. Het is de climax van een ongekend verhaal, van een voetballer uit Kat wijk die waarmaakte wat tot voor kort niemand voor mogelijk hield. Je verzint het haast niet, dat juist Kuyt zijn club aan de landstitel helpt op deze memorabele lentedag, drie keer scorend in de kampioenswedstrijd tegen Heracles: 3-1. Het is bijna niet meer voor te stel len dat de clubleiding van Feyenoord zo'n tweeënhalf jaar geleden nog grote twijfels had. Dat het Kuyt des tijds zélf was die het initiatief nam om in gesprek te komen met Feyen oord, toen zijn contract bij Fener- bahce afliep, en zijn zaakwaarnemer Rob Jansen uiteindelijk zelf maar be sloot een hengeltje uit te gooien. Kuyt wilde niet naar China of naar de woestijn, hij wilde uitsluitend naar de Kuip. „Dit was alles wat ik wilde", vertelt hij nu, in de kalmte van de Maashal, even weg van de waanzinnige feestvreugde. De voet baller staat er nuchter bij, tamelijk rustig analyserend. „Ik denk dat ik nog bedwelmd ben door wat dit alle maal losmaakt," aldus Kuyt. „Dat het echte beseflater pas komt." Uitgelachen De Katwijker vertelt hoe hij destijds werd uitgelachen, ook door zijn eigen zaakwaarnemer, en goedbeschouwd door zo'n beetje iedereen. Zijn droom om Feyenoord landskampi oen te maken: niemand die het voor mogelijk hield. Niemand die geloofde dat het écht kon. „En ik kan het nog steeds niet pre cies uitleggen", aldus Kuyt. „Maar ik voelde het, ergens heel diep van bin nen. Ik geloofde het echt heilig. Deze club is zó groot. Ik wist gewoon dat alle stukjes een keer op zijn plek zou den vallen. Het móest gewoon." Dit was alles wat ik wilde. Ik denk dat ik nog bedwelmd ben door wat dit allemaal lostmaakt VOETBAL IN CIJFERS maandag 15 mei 2017 GO De factor ti d ROTTERDAM Sparta heeft zich in de laatste speelronde van de eredivisie toch nog veilig ge speeld. De Rotterdamse ploeg versloeg het gedegradeerde Go Ahead Eagles in Deventer met 3-1, mede dankzij slecht keeperswerk van Theo Zwart- hoed en twee treffers van Mar tin Pusic. Concurrenten Roda JC en NEC zijn veroordeeld tot de nacompetitie. Tk geloofde hier Sjoerd Mossou Rotterdam Dirk Kuyt deelt zijn dolle vreugde met de fans in de Kuip. FOTO PIM RAS -Dirk Kuyt (36) EREDIVISIE Willem II - Ajax 1-3 (0-1). 38. Dolberg 0-1,48. D. Sanchez 0-2, 66. Klaassen 0-3,82. Schuurman 1-3. Scheidsrechter: Gözübüyük. Toeschouwers: 14.500. Gele kaart: Peters (Willem II). Willem II: Lamprou; Kok, Lachman, Peters, Van Anholt; Abubakar (52. Croux), Kali, Schuurman, Ojo (69. Heerkens), Haye (51. Oulare); Sol. Ajax: Onana; Tete, D. Sanchez, De Ligt (71. Westermann), Riedewald; Klaassen, Van de Beek (52. Nouri), De Jong; Neres, Dolberg (46. B. Traoré), Kluivert. FC Twente - FC Groningen 3-5 (1-4). 2. Linssen 0-1,19. George 1-1,25. Idrissi 1-2,29. Idrissi 1-3, 43. Thesker (e.d.) 1-4,64. Klich 2- 4 (strafschop), 66. Sorloth 2-5,85. Ünal 3-5. Scheidsrechter: Van Boekei. Toeschouwers: 26.200. FC Twente: Marsman; Van der Lely, Ander sen, Thesker, Trajkovski; Mokotjo, Jensen, Klich; George, Ünal, Celina (46. Hooiveld). FC Groningen: Padt; Bijl, Reijnen, Memise- vic, Davidson; Drost, Bacuna, Jenssen, Idrissi (67. Hrustic); Mahi (62. Sorloth), Linssen (76. Van Weert). PSV - PEC Zwolle 4-1 (0-1). 29. Van de Pa- vert 0-1,78. Moreno 1-1,79. Arias 2-1, 85. Lammers 3-1,88. Ramselaar 4-1. Scheids rechter: Manschot. Toeschouwers: 33.800. PSV: Zoet; Arias, Schwaab, Isimat-Mirin, Mo reno; Pröpper (46. Zinchenko), Guardado, Hendrix (78. Locadia); Pereiro (70. Rams elaar), Lammers, Van Ginkel. PEC Zwolle: Van der Hart; Van Polen, Mar cellis, Van de Pavert, Warmerdam; Ehizibue, Thomas, Marinus (73. Nijland), Israelsson (64. Van Wijnen), Mokhtar; Menig. Go Ahead Eagles - Sparta Rotterdam 1-3 (0-0). 57. Pusic 0-1, 71. Maatsen 1-1,80. Pusic 1-2,89. Goodwin 1-3. Scheidsrechter: Kamp huis. Toeschouwers: 7891. Gele kaart: Duits, Suk, Chirivella, Schenk (Go Ahead Eagles), Pusic (Sparta Rotterdam). Go Ahead Eagles: Zwarthoed; Groenbast (66. Achenteh), Fischer (82. Maneschijn), Schenk, Locigno; Chirivella, Suk, Duits (66. Werkhoven); Maatsen, Hendriks, Antonia. Sparta Rotterdam: Verrips; Dumfries, Breuer (75. Vriends), Van Drongelen, Flora- nus; Sanusi, Spierings, Mendes da Silva (78. Dougall); Alhaft, Pusic, Cabral (46. Goodwin). AZ - FC Utrecht 2-3 (0-2). 32. Zivkovic 0-1, 35. Labyad 0-2,51. Van der Maarel (e.d.) 1-2, 53. Barazite 1-3,68. Jahanbakhsh 2-3. Scheidsrechter: Van den Kerkhof. Toeschou wers: 14.601. Rode kaart: 34. Svensson (AZ). Gele kaart: Weghorst (AZ), Van der Maarel, Leeuwin (FC Utrecht). AZ: Krul; Svensson, Van Eijden, Luckassen, Ouwejan; Seuntjens (79. Van Overeem), S. Wuytens, Bel Hassani (44. Johansson); Ja hanbakhsh, Weghorst, Garcia (84. Helmer). FC Utrecht: Ruiter; Van der Maarel, Leeuwin (69. Amrabat), Braafheid, Van der Meer; Klai- ber, Brama (56. Rosheuvel), Labyad (55. Ve- nema), Ludwig; Zivkovic, Barazite. sc Heerenveen - NEC 0-2 (0-1). 23. Groene- veld 0-1,64. Awoniyi 0-2. Scheidsrechter: Janssen. Toeschouwers:Gele kaart: Schmidt (sc Heerenveen), Von Haacke, Messaoud (NEC). sc Heerenveen: Mulder; Schmidt (65. Namli), Faes, St. Juste, Bijker; Odegaard, Schaars (79. Van Amersfoort), Kobayashi; Zeneli, Ghoochannejhad, Larsson (65. Veer man). NEC: Delle; Heinloth, Dumic, Golla, Burnet; Von Haacke (80. Bikel), Messaoud (87. Kadi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30