Vullis AAN: staalkaart van 25 jaar Blof Veel tegenwind voor haven Antwerpen 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Zeg mij hoe ge met uw afval omgaat en ik zal u zeggen wie gij zijt." Lang geleden woonde ik in Let land. Het land was nog maar kort onder de knoet van de Russische overheersing vandaan. Na wat speurwerk bleek dat je op de meest onmogelijke tijden met je emmertje afval buiten moest staan. Vervolgens moest je zelf je afval in een langskomende wagen gooien. Het bood een troosteloze aanblik: samen met mensen uit je blok langs de kant van de weg ver kleumd staan wachten. Ieder een emmertje vuilnis in zijn armen terwijl de natte sneeuw op onze winterjassen smolt. In Italië vind je het schoonste en het lelijkste. In het prachtige Flo rence zijn grote vuilniswagens on mogelijk. Vuilnis gaat per boot. Je hangt je vuilnis een paar keer per week in een zakje aan je hek of deurklink. 'Iemand' haalt het op en stopt dat in een kleine handkar. Al die handkarren gaan richting een boot, die het naar een onmete lijke afValberg brengt. Uiteindelijk misschien zelfs naar Napels. De af- valdiensten daar waren van de maffia en bergen vuilnis stapelden zich op in de straten. In Japan is afval iets wat uitslui tend van jou is. Je laat het nergens achter. Treinen kennen geen afval- bakjes en zijn brandschoon. Op straat ligt geen papiertje. Bij ons? Gisteren zaten we op een verjaardag met mensen uit verschillende plaatsen in het land. Conclusie: geen plaats is gelijk. Ondergronds, bovengronds, met een pasje, zonder pasje. Plastic wordt daar wel opgehaald en daar weer niet. In de ene gemeente is een schillenboer in de andere ge meente zijn schillen ten strengste verboden. Soms wordt het gewo gen, soms tellen ze de malen dat u de ondergrondse klep beweegt. Soms is het gratis. Overal is het an ders, niemand begrijpt het en er zijn too categorieën, evenveel uit zonderingen en overal regels, vooral veel regels. Zovele landen, zovele verschil len en ook gelijkenissen. Afval is cultuur, geld, ingewikkeld en op de optimale oplossing ervan wacht iedereen. Ondergronds, bovengronds, met een pasje, zonder pasje DESTELLING Vandaag: Twee termijnen is lang zat voor een raadslid Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Ezra scoort met zijn diaboloact Irisschool zwemt het snelst Zwembad dicht wegens storing VLISSINGEN Campagne tegen zelfdoding Het concert in Vlissingen gaf Zeeuwse fans de gelegenheid de band die allang te groot is voor de podia in deze provincie toch om de hoek te zien spelen. Komende week verschijnt AAN, het twaalfde studioalbum van Blof. De officiële albumpresentatie is vrijdag in het Utrechtse Tivoli. Maar meer dan een generale repeti tie was het concert in Vlissingen een feestje om te vieren dat de pop groep 25 jaar bestaat. De acht nieuwe liedjes die werden gespeeld waren mooi ingebed in een reeks aan greatest hits. AAN blijkt een staalkaart van wat Blof kan. De uit duizenden herken bare stem van Paskal Jakobsen en het kenmerkende idioom van tekstschrijver Peter Slager voelen meteen vertrouwd. De afwisseling is groot, van Coldplay-achtige rock tot meezingballades, de melodieën zijn meeslepend als altijd, de liedjes verraden vijfentwintig jaar vak manschap. Slechte platen maakt de groep niet, maar ook geen revoluti onaire. Het onderscheid met eer dere albums zit vooral in de pro ductie. Die is ruimtelijk. Achter en om de vertrouwde stem van Jakob sen gebeurt veel - experimentele geluiden, beats, spannende gitaar loopjes, een elektrisch orgeltje, bla zers, strijkers, de stem van Anneke van Giersbergen - zonder dat het overvol klinkt. Acht van de veertien liedjes van het album zijn inmiddels al op Spo- tify verschenen. 'Wereld van ver schil', 'Als je weggaat' (voor Thé Lau), 'Over de dam' (over Concert at Sea) en 'Zoutelande' (een herta ling van het Duitse liedje 'Frankfurt Oder' van Bosse) klonken veel fans zaterdag al bekend in de oren, zij het dat ze nog niet zo hard werden meegeschald als pakweg 'Alles is liefde' of'Aan de kust'. Op de plaat, die vrijdag ver schijnt, staan nog wat aangename verrassingen, zoals het zaterdag gloedvol gespeelde 'Hierheen' - Ja- kobsens lievelingsliedje, zo zei hij - 'Bewaar me', een ballad die herin- Op de plaat, de vrijdag verschijnt, staan nog wat aangename verrassingen neringen oproept aan de jazzy ja- renzeventigrock van Steely Dan en het meeslepende 'Porselein', een duet van Jakobsen en Van Giersber gen, dat van intiem naar groots gaat. Vintage Blof. De Antwerpse haven ondervindt tegenwind. Een containerdienst op Zuid-Amerika vervalt en één met het Verre Oosten wordt ingekrom pen, meldt transportblad Flows. De dienst met het Verre Oosten, de AEs-dienst van de grote rede rijen Maersk en MSC, gaat terug van vier naar twee aanlopen. Ze worden verplaatst naar Rotter dam. Een woordvoerster van het Ant werps havenbedrijf heeft het be richt bevestigd. Ze gaf aan dat dit duidelijk maakt dat een marktpo sitie nooit zeker is en steeds be vochten moet worden. Het is vol gens haar des te meer reden om te werken aan de containeroverslag- capaciteit in Antwerpen. Een overheidscommissie onder zoekt alternatieve uitbreidingsmo gelijkheden. Juridische problemen gooien voortdurend roet in het eten. Met name de aanleg van een dok op de locatie van het Schelde- dorp Doel roept veel weerstand op. Het eerste kwartaal van 2017 steeg de containertrafiek in Rotter dam harder dan in Antwerpen. Dat was voor het eerst in lange tijd. LET JE EEN t>A<3 FF NIET OP... maandag 15 mei 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Communie is een mooie traditie 555 reacties MIDDELBURG Ezra Veldman (17) uit Mid delburg maakte vrijdag in druk in het tv-programma Holland's Got Talent. Met zijn diabolo-act overtuigde hij moeiteloos de jury, die hem doorliet naar de vol gende ronde. „Wat een ta lent ben jij!", riep Gordon uit. „Wat een fantastische act." Ezra (foto) zei dat zijn droom is bij Cirque du So- leil terecht te komen. „Ik zie het wel gebeuren", re ageerde Chantal Janzen. HULST De Irisschool uit Terneu- zen heeft zaterdag in Hulst het Zeeuws zwem- kampioenschap voor ba sisscholen gewonnen. Inghelosenberghe (Sint Jansteen) en Sint Bavo (Oostburg) eindigden respectievelijk als tweede en derde. Er deden 17 scholen mee. De top-3 plaatste zich meteen voor de landelijke titelstrijd, op zaterdag 24 juni in Alblasserdam. KLOOSTERZANDE Zwembad De Honte in Kloosterzande blijft voor lopig dicht. Dat meldt de gemeente Hulst. In de fil ters van het bad is een storing geconstateerd, waardoor zwemmen voorlopig onmogelijk is. Er wordt geprobeerd de storing zo snel mogelijk te verhelpen. De ge meente verwacht dat het zwembad pas op zijn vroegst komende woens dag weer open kan gaan. Het bad aan de Emma- straat opende vorig weekend nog de deuren. Doorbreek het taboe rond zelfdoding. Luister en praat met mensen in nood, vraag eens hoe het nu écht met iemand gaat. Dat is het doel van de publiekscampagne 'Stel de vraag van je leven', die vandaag be gint. De boodschap wordt verkondigd met posters in bushokjes, in publieke gebouwen, in de bussen van Connex- xion, in radiospots, en op social media. De acht nieuwe liedjes die Blof zaterdag speelde in het Arse naaltheater in Vlissingen pasten naadloos in de reeks aan hits die de revue passeerde. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Pascal Jakobsen. foto ruben oreel Harmen van der Werf Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2