Wandtapijten laten zich graag bekijken Scaldis Festival sluit met glans af HOEVEEL VERDIEN JIJ? Stevige muziek, maar technisch sterk Nationaal Salaris Onderzoek 20 ZE En hoeveel krijg je écht? re. PZC ONLINE Ah Gio moet huilen, om aan te geven hoe groot dit is voor Feyenoord De nieuwe vaste presentatie van het Zeeuws Museum in Middel burg is zaterdag open gegaan voor publiek. Dat ging gepaard met een feestelijk programma, met diverse optredens. Het museum was de hele dag gratis toegankelijk. Er kwamen veel belangstellen den op af. Halverwege de middag waren er al duizend bezoekers ge teld. De Vlaamse theatermaker en presentator Lucas De Man, in Ne derland bekend van het tv-pro- gramma Kunstuur, verrichtte 's middags de officiële opening. De derde verdieping van het mu seum, met de belangrijkste Zeeuwse collectiestukken, is com pleet opnieuw ingericht. De afde ling is drie maanden dicht geweest voor een ingrijpende verbouwing. Het resultaat oogstte veel waar dering. Vooral de befaamde Zeeuwse wandtapijten zijn nu, dankzij ander lichtgebruik, veel be ter te bewonderen. De nieuwe presentatie moet vijf tot zeven jaar meegaan. Wel zal het museum regelmatig mensen uit nodigen om naar eigen inzicht 'in grepen' te doen in de tentoonstel ling, zodat ook andere stukken uit de collectie aan bod komen. Dat het Scaldis Kamermu ziekfestival afsloot met het Dumky Pianotrio van Dvorak was een gouden greep van artistiek leider Mathieu van Bellen. Juist met dit werk brak het Busch Trio internationaal door. Het werd gespeeld i.p.v. het Pianotrio van Tsjaikovski, ook een prachtig werk, maar dat hou den we dus tegoed voor de lus trumeditie 2018. Het recital startte met het tweede Pianokwartet van Mozart door Thomas Beijer, Mathieu van Bellen, Anna den Herder en Ella van Poucke. De vier musici spe len evenwaardige partijen, maar het werk heeft het karakter van een pianoconcert waarbij de drie strijkers als orkest fungeren. De lieflijke melodie die de viool in het Allegro speelde bleef lang in het hoofd zitten. Beijer over tuigde met zijn vlindervlugge loopjes en ragfijne versieringen, echt Mozartiaans. Het donkere karakter van het langzame mid dendeel kwam mooi over en de gedachte aan een zwaarmoedige Schubert drong zich op. Alles werd intens en met respect ge speeld, subtiel en stijlvol. Het Al legretto werd meeslepend en met gevoel voor dramatiek ver tolkt. Het samenspel was fantas tisch en de kleine samenspraken sprankelden. Het Dumky Trio van Dvorak is een emotioneel geladen werk. Vol melancholie, en geestdriftige uitbarstingen van vreugde. Ty pisch Slavisch. Het werk bestaat uit zes Dumky. De dumka is een (Oekraïens) volkslied in verha lende stijl, vaak langzaam en ly risch en meestal droevig van ka rakter. De grillige gemoedstoe standen worden geschilderd in dit Trio, waarin sereniteit, droef heid en ritmisch dansante hu moristische momenten elkaar af wisselen. Door de verschillende tempi; expressieve soms bijna »Van deze uitvoering van Het Dumky Trio kreeg je tranen in de ogen improvisatorische passages en vooral de emotioneel geladen en romantische interpretatie, was deze uitvoering er een waarbij je tranen in de ogen kreeg. De afwisseling van nostalgi sche melodieën met fel ritmische momenten zorgde voor een voortdurende spanningsboog. Juist de verstilde momenten met daarna die ritmische en uitbun dige uitbarstingen, kwamen prachtig over. Het Busch Trio (Mathieu van Bellen, Ori en Omri Epstein) sloot het festival glanzend af. Prokofiev was een Russi sche componist die wer ken schreef volgens de klassieke stijl. In zijn composities zijn de invloeden van het 'Wes ten' herkenbaar. De Cellosonate in C, die Nicolas en Ella van Poucke vertolkten, ontstond na een ontmoeting met de grote cel list Rostropovitsj. Prokofiev paste in dit werk alle nieuw geleerde technieken voor de cello toe. Een De aandachtige stilte zegt meer dan een staande ovatie of bravogeroep moeilijk werk, vol contrasten. Stevige muziek waarbij de oren van de toehoorders niet echt ge masseerd werden. In het An dante Grave droop de Russische nostalgie van de instrumenten. Het was interessant, omdat er heel wat technische hoogstand jes in voor kwamen. Het rustige middendeel werd dansant en rit misch gespeeld, het Trio contras teerde mooi en werd expressief vertolkt. Het slotdeel werd door dit markante Van Poucke duo enerverend gebracht, in dit deel waarin het ritme steeds onrusti ger wordt, klonken de koraalmo tieven als rustbrengers. De vriendschap met Tsjai kovski was belangrijk voor Arensky. Een jaar na de dood van Tsjaikovski schreef Arensky, als een soort eerbetoon, het kwartet voor viool, altviool en 2 celli (Ma thieu van Bellen, Anna-Magda- lena den Herder, Ella van Poucke en Ori Epstein). Een bezetting waarin de donkere timbres extra uitkomen en een soort droefheid uitdrukken. Die donkere sfeer werd ook nog eens benadrukt door de donkere kerkruimte. Dat paste wel bij de religieuze thema's van de Russisch Ortho doxe kerk die subtiel, soms met sordino, gespeeld werden. Het thema op een lied van Tsjai kovski was zowel dansante als droevig. De variaties daarna wa ren een lust voor het oor. De ontspannende muziek van Arensky kwam als een weldadig bad over het ademloos luiste rende publiek. Juist de aandach tige stilte zegt meer dan een staande ovatie of bravogeroep. maandag 15 mei 2017 ONLINE TOP 5 1. Ronnie Herman (69) van Oud Sluis overleden 2. Zet je moeder in het zon netje! 3. Video: Jonge vossen spelen in Zeeuwse natuur 4. 73-jarige vrouw uit Oost- kapelle uren vermist 5. Toiletjuffrouw mishan deld door feestganger TWITTER Floortje vd Vlist @_FloorFilm_ Trainer Giovanni van Bronckhorst barstte in tra nen uit na de wedstrijd. Feyenoord won zondag na achttien jaar de landstitel. Kijk op www.pzc.nl of n @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie Rolf Bosboom Middelburg Jeanette Vergouwen RECENSIE Scaldis Kamermuziek Festival Werken van Mozart en Dvorak. Gehoord zondag 14 mei in Porgy en Bess in Terneuzen. intermediair SNYENRODE op elk#in ie carrière business universiteit DOE MEE EN WIN EEN EXTRA MAANDSALARIS!* Doe mee aan het Nationaal Salaris Onderzoek 201 7. Dankzij dit grote, landelijke onderzoek kun jij je salaris en je arbeidsvoorwaarden straks vergelijken met mensen in dezelfde functie als jij. Ga snel naar intermediair.nl/salaris. Doe mee en maak kans op een extra maandsalaris! bruto modaal maandinkomen t.w.v. 2.846. Jeanette Vergouwen RECENSIE Scaldis Kamermuziek Festival Werken van Prokofiev en Arensky. Door Mathieu van Bel len e.a. Gehoord zaterdag 13 mei in de Grote Kerk in Groede A De nieuwe vaste presentatie van het Zeeuws Museum trok veel nieuwsgierigen, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21